Uczniowie klas trzecich mogą być przenoszeni do innych szkół
Jeśli w szkole podstawowej znajdują się miminum dwie równoległe klasy trzecie i równoległe klasy szóste, organ prowadzący szkołę od przyszłego roku będzie mógł podzielić uczniów i część z nich przenieść do innego budynku. To najnowsza ze zmian wchodząca w skład reformy edukacji. Ustawa została przegłosowana przez Sejm.
1. Ułatwienie wdrożenia zmian
Zgodnie z najnowszą poprawką do Ustawy Prawo oświatowe, dyskutowaną na komisjach sejmowych edukacji i samorządu tertorialnego, już od przyszłego roku organy prowadzące szkoły będą mogły przenieść niektórych uczniów do innej placówki. Takie rozwiązanie ma być ułatwieniem podczas wdrażania reformy systemu edukacji.
Przeczytaj koniecznie
- Nigdy nie zapominaj o tej prostej czynności. Dzięki niej Twoje dziecko będzie się zdrowo rozwijać
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- **Czy na pewno nie popełniasz tych błędów? Sprawdź koniecznie**
Jak podkreślała na obradach komisji minister edukacji Anna Zalewska, niedopuszczalna jest sytuacja, gdy w jednej szkole ulokowani zostaną wszyscy uczniowie, a budynek po gimnazjum zostanie pusty. Aby jednak uczniowie mogli zostać do niego przeniesieni, musi powstać w nim placówka utworzona w wyniku przekształcenia gimnazjum.
2. Utrudnienia dla rodziców?
Decyzja o tym, którzy uczniowie zostaną przeniesieni, a którzy pozostaną w dotychczasowym budynku szkoły, należeć będzie do rady gminy. Według jakiego klucza radni będą decydować? Tego na razie nie wiadomo. W rozmowie z WP parenting samorządowcy mówili, że jeszcze nie dotarła do nich oficjalnie taka informacja i nie chcą jej komentować.
Zmiany chętnie komentują natomiast rodzice uczniów ze szkół w małych miejscowościach. - Dowożę syna do szkoły 10 kilometrów. Gimnazjum, które ma być przekszałcone w podstawówkę leży 24 km od naszego domu. Co to za interes, jeśli miałbym wieźć syna dalej niż robię to teraz? - denerwuje się Marek Wrończyk, tata ośmioletniego Mateusza, ucznia klasy trzeciej.
Zgodnie z ustawą rozwiązanie dotyczyć będzie także dzieci w kolejnych latach, czyli obecnych pierwszoklasistów, drugoklasistów, czwartoklasistów oraz uczniów klas piątych szkół podstawowych. Przenoszeni nie będą natomiast ci ucznowie, którzy rozpoczną naukę w pierwszej klasie we wrześnu 2017 roku.