Trwa ładowanie...

Uczniowie klas trzecich mogą być przenoszeni do innych szkół

Jeśli w szkole podstawowej znajdują się miminum dwie równoległe klasy trzecie i równoległe klasy szóste, organ prowadzący szkołę od przyszłego roku będzie mógł podzielić uczniów i część z nich przenieść do innego budynku. To najnowsza ze zmian wchodząca w skład reformy edukacji. Ustawa została przegłosowana przez Sejm.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

1. Ułatwienie wdrożenia zmian

Zgodnie z najnowszą poprawką do Ustawy Prawo oświatowe, dyskutowaną na komisjach sejmowych edukacji i samorządu tertorialnego, już od przyszłego roku organy prowadzące szkoły będą mogły przenieść niektórych uczniów do innej placówki. Takie rozwiązanie ma być ułatwieniem podczas wdrażania reformy systemu edukacji.

Przeczytaj koniecznie

Jak podkreślała na obradach komisji minister edukacji Anna Zalewska, niedopuszczalna jest sytuacja, gdy w jednej szkole ulokowani zostaną wszyscy uczniowie, a budynek po gimnazjum zostanie pusty. Aby jednak uczniowie mogli zostać do niego przeniesieni, musi powstać w nim placówka utworzona w wyniku przekształcenia gimnazjum.

2. Utrudnienia dla rodziców?

Decyzja o tym, którzy uczniowie zostaną przeniesieni, a którzy pozostaną w dotychczasowym budynku szkoły, należeć będzie do rady gminy. Według jakiego klucza radni będą decydować? Tego na razie nie wiadomo. W rozmowie z WP  parenting samorządowcy mówili, że jeszcze nie dotarła do nich oficjalnie taka informacja i nie chcą jej komentować.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale...

zobacz galerię

Zmiany chętnie komentują natomiast rodzice uczniów ze szkół w małych miejscowościach. - Dowożę syna do szkoły 10 kilometrów. Gimnazjum, które ma być przekszałcone w podstawówkę leży 24 km od naszego domu. Co to za interes, jeśli miałbym wieźć syna dalej niż robię to teraz? - denerwuje się Marek Wrończyk, tata ośmioletniego Mateusza, ucznia klasy trzeciej.

Zgodnie z ustawą rozwiązanie dotyczyć będzie także dzieci w kolejnych latach, czyli obecnych pierwszoklasistów, drugoklasistów, czwartoklasistów oraz uczniów klas piątych szkół podstawowych. Przenoszeni nie będą natomiast ci ucznowie, którzy rozpoczną naukę w pierwszej klasie we wrześnu 2017 roku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.