Trwa ładowanie...

Reforma w edukacji dotknie także klasy czwarte

Rok szkolny się zaczął, ale to nie koniec zmian, na jakie muszą szykować się rodzice, uczniowie oraz nauczyciele. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała właśnie, że podstawa programowa dla dzieci w klasach czwartych ulegnie zmianie.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

1. Zmiany w oświacie

W przyszłym roku szkolnym polską oświatę czekają ogromne zmiany. Według zapowiedzi rządu, wygaszeniu ulegną stopniowo gimnazja, podstawówka ma trwać 8 lat, a nauczanie początkowe - 4.

W dalszym latach wydłuży się także o rok nauka w liceach (4 lata) i technikach (5 lat). W dalszym etapie obecną trzyletnią zawodówkę zastąpi szkoła branżowa. Jak się okazuje, zmiany programowe dotkną także klasy czwarte.

2. Nowe podstawy programowe

  • Właśnie tworzone są zespoły, które mają przygotować nowe podstawy programowe. Składy tych zespołów mają być znane jeszcze we wrześniu, będą to 8-9 osobowe grupy. Chcemy, żeby prace szły sprawnie, bo taki mamy harmonogram – mówiła Zalewska podczas posiedzenia sejmowej komisji edukacji.

Kim będą eksperci piszący podstawę programową? Tego na razie nie wiadomo. – Są to osoby z różnych środowisk, bardzo nam na tym zależało, absolutnie do każdej możliwej instytucji zwróciliśmy się z prośbą, żeby – jeśli mają taką potrzebę – zaszczycili nas pisaniem podstawy programowej.

To jednak nie jedynie zmiany, jakie dotkną uczniów podstawówek. Ministerstwo zapowiada także prace nad siatką godzin, czyli liczbą lekcji z danego przedmiotu na każdym etapie edukacji. Opracowania można się spodziewać za 2-3 tygodnie.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w podstawie programowej? - Tego jeszcze nie wiemy. Idea jest taka, iż ma to być jeden z roczników przejściowych pomiędzy starą (sześcioletnią) a nową (ośmioletnią) podstawówką – mówiła minister.

Wiadomo natomiast, że uczniowie zostaną z tym samym wychowawcą, ale uczyć się będą przedmiotów rozdzielnie (np. zamiast przyrody będzie biologia, chemia i fizyka).

Nowe podstawy programowe ministerstwo ma opublikować do końca roku. Wtedy też ruszą zapewne prace nad nowymi podręcznikami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.