Przejdź na WP

Twoja rodzina lub znajomi pracują w Norwegii? Plany tamtejszego rządu im się nie spodobają

Wielu Polaków pracujących w Norwegii, nie będzie zadowolonych z decyzji rządu norweskiego. Władze Norwegii planują obcięcie zasiłku opiekuńczego i socjalnego dla Polaków, którzy pracują na terytorium Norwegii, a których rodziny zostały w Polsce.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków pracuje za granicą"

Norwegom nie podoba się fakt korzystania przez Polaków z tych samym przywilejów, co Norwegowie, w odniesieniu do kwestii zabezpieczenia socjalnego. Tylko czy jest to sprawiedliwe rozwiązanie? Polacy płacą w końcu takie same podatki, jak inni pracujący w Norwegii, dlaczego zatem dzieci Polaków, nawet mieszkające w Polsce, nie miałyby mieć tych samych praw, co dzieci Norwegów?

Zobacz także:

Jeden z komunikatów w tej sprawie brzmi: ''norweskie świadczenia socjalne dla rodzin z dziećmi odpowiadają w Polsce wysokości średnich rocznych zarobków. Dlatego proponujemy, aby obciąć zasiłek rodzinny i opiekuńczy, który jest wysyłany z kraju''.

Od kilku tygodni trwa w Norwegii debata nad tą sprawą. Bardzo aktywna w tej kwestii jest minister finansów rządu norweskiego, Siv Jensen. Uważa ona za absurd, aby dzieciom, które nigdy nawet nie były w Norwegii, przysługiwały takie same świadczenia, jak tym, które mieszkają tam na stałe.

Minister finansów rządu w Norwegii - Siv Jensen
Minister finansów rządu w Norwegii - Siv Jensen (KRISTER SØRBØ SCANPIX)

Pani minister dodała także: ''Rząd wprowadzi cięcia w programach socjalnych, takich jak zasiłek rodzinny i opiekuńczy, które są wysyłane z Norwegii, tak aby były dopasowane do kosztów życia w kraju, w którym mieszkają dzieci''. Można rozumieć, że skoro życie w Polsce jest na niższym poziomie niż w Norwegii, to dzieci Polaków pracujących w Norwegii, lecz mieszkających w Polsce, nie mają tak dużych potrzeb jak te, które żyją na co dzień w Norwegii.

(123rf.com)

Polacy mieszkający i pracujący w Norwegii, zapytani o tą sprawę, uważają te zmiany za bardzo niesprawiedliwe. Jeżeli płacą takie same podatki, pracują na wzrost gospodarczy Norwegii, to należy im się takie samo traktowanie jak innych.

Rząd norweski podliczył, że każdego roku ok. 7,1 mld koron z ich budżetu, jest przekazywanych za granicę w ramach świadczeń socjalnych.

Co sądzisz o pomyśle Minister finansów Norwegii? Wyraź swoją opinię w sondzie ⬇

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.