Trwa ładowanie...

Starała się o pracę, doszło do tragedii. Nie żyje ciężarna 21-latka

 Anna Klimczyk
04.02.2022 11:06
Tragiczna rozmowa o pracę. Nie żyje ciężarna 21-latka
Tragiczna rozmowa o pracę. Nie żyje ciężarna 21-latka (Facebook)

Ciężarna 21-letnia Umida Nazarova starała się o pracę w jednej z białoruskich fabryk. Pracodawca po wstępnej rozmowie zaproponował, że pracownicy pokażą kobiecie, jak działa zakład. Niestety podczas zwiedzania doszło do tragedii.

spis treści

1. Starała się o pracę

21-letnia Umida Nazarova starała się o pracę w jednej z fabryk w Borysowie na Białorusi.

Po wstępnej rozmowie właściciel zaproponował kobiecie, że pracownicy pokażą jej, jak działa zakład.

Zobacz film: "Ciąża maskowała raka jelita grubego"
Starała się o pracę, doszło do tragedii
Starała się o pracę, doszło do tragedii (Facebook)

Niestety podczas zwiedzania doszło do tragedii. Rozpuszczone włosy 21-latki zostały wciągnięte przez jedną z maszyn.

- Była cała we krwi. Nie wiedzieliśmy co robić - zeznają pracownicy fabryki.

- Włosy owinęły się wokół jej szyi. Maszyna miała tak dużą moc, że wyrwała jej włosy razem ze skórą głowy - mówi zrozpaczona mama dziewczyny.

Rodzice dziewczyny uważają, że pracownicy fabryki złamali zasady bezpieczeństwa.

- Moja córka była w siódmym tygodniu ciąży. Zabrali nam dwa życia. Widzieli, że ma długie włosy, dlaczego więc nie dali jej czegoś, co je przykryje? - pyta tata 21-latki.

Umida natychmiast została przetransportowana do szpitala, gdzie przebywała kilkanaście dni. Niestety jej życia nie udało się uratować.

Zakład opłacił pogrzeb kobiety.

Nie żyje ciężarna 21-latka
Nie żyje ciężarna 21-latka (Facebook)

2. Ciężarna w pracy

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że kobieta w ciąży w pracy ma szczególne prawa. Ciąża to wyjątkowy stan, w którym przyszła mama musi dbać nie tylko o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Te szczególne prawa dotyczą m.in. limitowania czasu pracy, szczególnej ochrony stosunku pracy oraz zakazu wykonywania prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.

Czas pracy

Czas pracy ciężarnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę bez względu na dotychczasowe warunki pracy. Musi być on zmniejszony do tego wymiaru, nawet jeśli kobieta pracowała np. 12 godzin dziennie co dwa dni, a ciężarna nie ponosi z tego tytułu żadnych ujemnych skutków finansowych.

Kolejnym przepisem regulującym czas pracy kobiet w ciąży jest bezwzględny zakaz wykonywania godzin nadliczbowych, nawet jeśli pracownica wyraża na nie zgodę.

Omawiając zagadnienie czasu pracy w ciąży, należy także wspomnieć o zakazie pracy w nocy. Jeśli pracownica była zatrudniona na noc, to pracodawca jest zobowiązany przenieść ją do pracy w ciągu dnia, tak by nie musiała wypełniać swoich obowiązków w porze nocnej. Jeśli pracodawca nie ma takiej możliwości, jest zobowiązany zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy, ale jednocześnie wypłacać jej dotychczasowe świadczenia finansowe.

Zgodnie z art. 178 §1 Kodeksu pracy pracodawca nie może w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej zatrudniać pracownicy w ciąży. Ponadto pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.

Prace uciążliwe

Zgodnie z art. 176 §1 Kodeksu pracy kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Wśród prac zakazanych dla ciężarnych znalazły się m.in. prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów.

Poniżej prezentujemy niepełną listę prac zakazanych:

  • prace w pozycji wymuszonej,

  • prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej, przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa,

  • prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi - w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę, przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy,

  • prace w narażeniu na hałas lub drgania,

  • prace narażające na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości od 0 Hz do 300 GHz oraz promieniowania jonizującego,

  • prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu,

  • prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi,

  • prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych,

  • prace grożące ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Kobiety w ciąży mogą również skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Przyszłe mamy powinny mieć świadomość, że zwolnienie lekarskie może wydać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

W czasie zwolnienia kobieta zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, który wynosi 100% podstawy zasiłku chorobowego. Do ustalenia świadczenia chorobowego uwzględnia się wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkami z okresu ostatnich 12 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze