Trwa ładowanie...

Mama w pracy

Prawda jest taka, że każda mama ciężko pracuje, nawet jeśli sprowadza się to tylko do opieki nad dzieckiem. Niestety coraz częściej słyszy się, że świeżo upieczona mama, która planuje powrót do pracy, jest wyrodną matką. To przeświadczenie jest głęboko zakorzenione w naszej społecznej świadomości, ponieważ jeszcze stosunkowo niedawno główną rolą kobiety było dbanie o gospodarstwo domowe i rodzenie dzieci. Te czasy są za nami, niestety wciąż bardzo często musimy się mierzyć z nieprzychylnym spojrzeniem teściowej, kiedy decydujemy się na powrót do pracy.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Mity na temat macierzyństwa

  • „Matka opuszczająca swoje dziecko to wyrodna matka.” Ile razy słyszałaś, że opuściłaś swoje dziecko? A może sama to sobie wmawiasz? ****Powrót do pracy po urlopie wychowawczym nie może być traktowany jako fakt opuszczenia, przemyśl to. Przecież kochasz swoje dziecko.
  • „Matka powinna być świadkiem wszystkich postępów w rozwoju swojego dziecka.” Jasne, że to przyjemne, ale twoje dziecko potrzebuje szczęśliwej mamy, bo wtedy samo będzie szczęśliwe.
  • „Dziecko bez mamy jest nieszczęśliwe.” Jeżeli będziesz wprowadzała zmiany drobnymi krokami, twoje dziecko na tym nie ucierpi. Przypomnij sobie odstawianie od piersi, wystarczył jeden dzień. Spróbuj wychodzić na krótko i stopniowo zwiększaj czas swojej nieobecności.
  • „Matka powinna bezustannie czuć potrzebę przebywania z dzieckiem.” Prawda jest taka, że wiele matek popada w depresję właśnie z tego powodu, że poza życiem rodzinnym nie ma nic własnego. Praca jest dobrą odskocznią, nie zmuszaj się do rzeczy, które są związane z nakazami społecznymi.

2. Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

To, czy na pewno możesz wrócić do pracy, zależy od tego, czy jesteś na to gotowa. Nie ma nic złego zarówno w tym, że pozostaniesz z dzieckiem, jak i w tym, że zdecydujesz się na ****powrót do pracy. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, pamiętaj, że nawet jeśli podejmiesz pracę, to możesz z niej zrezygnować. Przemyśl swoją decyzję i zaakceptuj to, że ty również możesz mieć swoje potrzeby.

Opiekunka do dziecka
Opiekunka do dziecka [2 zdjęcia]

Najlepiej gdy nianią dziecka może być ktoś z rodziny, lub z polecenia. Coraz częściej rodzice szukają

zobacz galerię

Czy wiesz, że twoje szczęście jest ściśle powiązane ze szczęściem twojego dziecka? Przecież ten mały człowiek jest jakby w symbiozie z tobą. Jeżeli zatem pozwolisz sobie na bycie szczęśliwą, nie ma mowy o tym, że zaszkodzisz swojemu dziecku!

Młoda mama, jak każdy człowiek, ma swoje potrzeby. Piętno społeczne wywierane na pracujących matkach jest wciąż obecne, ale dlaczego należy rezygnować z siebie i swoich potrzeb?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.