Termometr elektroniczny - działanie, zalety, wady
Termometr elektroniczny inaczej nazywany bezdotykowym jest dobrą alternatywą dla termometru rtęciowego. Termometr rtęciowy został już wycofany z produkcji. Każde dziecko podczas mierzenia temperatury termometrem rtęciowym kręci się i ciężko jest mu wytrzymać tak długo w jednej pozycji a jest to konieczne do prawidłowego pomiaru. Bardzo często dlatego pomiar wychodzi niewłaściwy, dlatego termometr elektroniczny bardzo dobrze sprawdzi się w mierzeniu temperatury dzieciom.
1. Termometr bezdotykowy – jak działa
Termometr elektroniczny działa na zasadzie odczuwania fal promieniowania podczerwonego. Termometr elektroniczny zaczyna działać po skierowaniu go na konkretną powierzchnię np.: czoło. Im temperatura jest wyższata, tym większe jest promieniowanie podczerwone; tak właśnie następuje odczyt przez termometr elektroniczny.
2. Termometr bezdotykowy – zalety
Termometr elektroniczny posiada dużo zalet. Do jednych z nich zaliczyć można krótki czas pomiaru temperatury oraz dość dokładny odczyt mierzonej temperatury. W związku z tym, że czas pomiaru jest bardzo krótki, jeśli temperatura nas niepokoi możemy dla upewnienia się zmierzyć ją kilka razy dla dokładniejszego wyniku. Temperaturę mierzymy z pewnej odległości, nie dotykamy ciała więc nie musimy za każdym razem go dezynfekować.
Dużą zaletą termometru elektronicznego jest fakt, że posiada pamięć pomiarów, dzięki czemu możemy sprawdzić jaką temperaturę podczas choroby nasze dziecko miało wczoraj. Termometr elektroniczny daje nam także możliwość pomiaru nie tylko ciała. Możemy nim zmierzyć temperaturę wody czy temperaturę mleka dla dziecka. Dzięki takim możliwościom jest to bardzo przydatna rzecz zwłaszcza przy małych dzieciach. W związku z tym, że pomiar temperatury termometrem elektronicznym trwa bardzo krótko, możemy zmierzyć temperaturę u bardzo niespokojnego dziecka.
3. Termometr bezdotykowy – wady
Termometr elektroniczny posiada także wady. Mimo, że termometr elektroniczny jest dość dokładny to nie zbada temperatury co do jednej kreski. Będzie to bardziej uogólniony zapis. Termometr elektroniczny ma także dość wysoką cenę. Można kupić go od 100 do nawet kilkuset złotych w zależności od producenta oraz roku produkcji.