Trwa ładowanie...

Szlaczki do druku. Dlaczego warto z nich korzystać?

 Agnieszka Gotówka
28.07.2021 23:01
Szlaczki do druku. Dlaczego warto z nich korzystać?
Szlaczki do druku. Dlaczego warto z nich korzystać? (pixabay.com)

Szlaczki do druku można znaleźć na wielu stronach. Jeśli jesteśmy rodzicami przedszkolaka lub pierwszoklasisty, warto po nie sięgać. Dlaczego? Wyjaśniamy.

spis treści

1. Szlaczki do druku treningiem małej rączki

Szlaczki do druku można mieć pod ręką w każdej chwili. To lekarstwo na nudę i sposób na wykorzystanie wolnego czasu. Ale to nie wszystko: rysownie szlaczków, czyli nieskomplikowanych wzorów, przynosi wiele korzyści dla przyszłego ucznia.

Nie bez powodu przedszkolaki pod czujnym okiem nauczyciela wykonują swoje pierwsze szlaczki. To wstęp do nauki pisania, z którą przygodę rozpoczną na początku szkoły podstawowej. To również trening odpowiedniego trzymania ołówka czy kredki, z czym wiele dzieci ma na początku problem.

Rysowanie szlaczków ćwiczy ponadto koordynację ręka-oko, usprawnia rękę i kształtuje zdolności manualne. Stanowi również dobrą lekcję koncentracji, dokładności i cierpliwości.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Przeczytaj również:

2. Jak wybrać szlaczki do druku?

Dorosłym wydaje się, że rysowanie szlaczków to dla dzieci prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom trzymanie się wyznaczonej linii i staranie się, by szlaczek był prosty i estetycznie wyglądał, to bardzo trudna rzecz. Dlatego ważne jest, żeby rodzice wybierając szlaczki do druku, sięgnęli po arkusze dostosowane do wieku i możliwości ich pociech. Zadania zbyt trudne lub zbyt łatwe nie dadzą pożądanego efektu. Mogą wręcz frustrować dziecko i przyczynić się do zniechęcenia nauką pisania.

Warto, aby dziecko samo zdecydowało, które szlaczki chciałoby wykonać. W ten sposób zrobienie zadania będzie traktowało nie jako przymus, ale miłe spędzenie czasu. Pamiętajmy też, aby nie wywierać na przedszkolaku presji: odpowiednio zachęcone samo będzie chciało trenować rączkę.

Przeczytaj również:

3. Czym rysować pierwsze szlaczki?

Dorosłym pisanie kojarzy się z używaniem długopisu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w pierwszej klasie dzieci jeszcze z niego nie korzystają. Ich podstawowym narzędziem pisarskim jest ołówek.

Ale pierwsze szlaczki, jeśli wykonuje je 3-latek lub 4-latek, najlepiej rysować pisakiem, najlepiej grubym i trójkątnym (do kupienia w sklepach internetowych lub w papierniczych). Jest to o tyle łatwiejsze, że ślad jest odpowiednio gruby, widoczny i dziecku łatwiej jest prowadzić małą rączkę. Kontrolujmy jedynie, czy dziecko nie ściska flamastra zbyt mocno. Jeśli nie skorygujemy tego nawyku, na późniejszych etapach może pojawić się ból podczas dłuższego pisania.

4. Co to są szlaczki literopodobne?

W zerówce dzieci najczęściej wykonują już nie tylko podstawowe wzory szlaczków, ale też te zbliżone do liter i cyfr. To bardzo ważny element nauki pisania. Stanowi etap przejściowy między rysowaniem a pisaniem.

Szlaczki literopodobne są w pewnym stopniu zbliżone do kształtu liter, ale są dość swobodne. Wykonując je jednak dziecko nie tylko ćwiczy małą rączkę, ale też poznaje pierwsze elementy składowe konkretnej litery.

Na początku wśród szlaczków do druku najlepiej jest wybrać kreski i zygzaczki. Będą odpowiednie już dla 4-latków. Są bardzo proste, ale nie zrażajmy się, jeśli nasze dziecko wykona je na początku dość nieporadnie. To normalne! Musi upłynąć trochę czasu, zanim kilkulatek opanuje wszystkie umiejętności niezbędne do estetycznego wykonywania szlaczków.

Z całą pewnością nie wolno karać dziecka za niepowodzenia i sugerować mu, że zadanie jest źle wykonane. W tym przypadku liczą się chęci i trening, który należy podejmować jak najczęściej. Im więcej ćwiczeń, tym lepiej.

Jeśli dziecko lubi kolorować, można sięgnąć po szlaczki połączone z kolorowankami. Je również znajdziemy wśród szlaczków do druku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze