Trwa ładowanie...

Szczepienia obowiązkowe – charakterystyka, pierwszy rok życia, drugi rok życia, reszta szczepień

Szczepienia obowiązkowe są realizowane od pierwszego dnia życia aż do 19. roku życia. Szczepienia obowiązkowe mają dać jak największą ochronę przez zakażeniami chorobami zakaźnymi. Coraz głośniej zaczynają działać ruchy antyszczepionkowe, które przekonują, że po szczepieniach zdarzają się niepożądane skutki uboczne. Eksperci jednak nawołują, aby szczepić dzieci.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści

1. Szczepienia obowiązkowe – charakterystyka

Szczepienia obowiązkowe realizowane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli są bezpłatne. Szczepienia obowiązkowe wykonuje się według kalendarza szczepień do 19. roku życia. Szczepienia przyczyniają się do zahamowania krążenia drobnoustrojów i ochrony osób nie tylko zaszczepionych, lecz także tych, które z jakichś powodów nie zostały zaszczepione. Kalendarz szczepień obowiązujący w 2017 roku różni się od kalendarza szczepień z 2016 roku. Główną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom. Zawsze przed zaszczepieniem dziecko powinno być bardzo dokładnie przebadane przez lekarza.

2. Szczepienia obowiązkowe – pierwszy rok życia

W przeciągu 24 godzin od urodzenia dziecko otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B. Kolejne szczepienie odbywa się w 2 miesiącu życia. Otrzymuje wtedy drugą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz Haemophilus influenzae typu b. Trzecie szczepienie odbywa się między trzecim a czwartym miesiącem życia. Dziecko dostaje drugą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz Haemophilus influenzae typu b, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciw polio. Następne szczepienie odbywa się między 5 a 6 miesiącem życia i podaje się dziecku trzecią dawką szczepienia podstawowego przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, drugą dawkę szczepienia podstawowego przeciwko polio oraz trzecią dawkę szczepienia podstawowego przeciw Haemophilus influenzae typu b. Po 7 miesiącu życia dziecko przyjmuje trzecią dawkę szczepionki na WZW typu B.

Szczepienia obowiązkowe są realizowane od pierwszego dnia życia
Szczepienia obowiązkowe są realizowane od pierwszego dnia życia

3. Szczepienia obowiązkowe – drugi rok życia

W drugim roku życia dziecka trzeba odbyć dwa obowiązkowe szczepienia. Pierwsze szczepienie jest między 13. a 14. miesiącem życia. Dziecko jest wtedy szczepione na odrę, świnkę i różyczkę. Drugie szczepienie obowiązkowe powinno się odbyć między 16. a 18. miesiącem życia. Dziecko dostaje wtedy czwartą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, trzecią dawkę szczepionki przeciwko polio i czwartą dawkę szczepienia przeciw Haemophilus influenzae typu B (Hib).

4. Szczepienia obowiązkowe – reszta szczepień

Po szczepieniach obowiązkowych w drugim roku życia dziecka następne szczepienie czeka nas dopiero w 6. roku życia. Dziecko dostaje wtedy pierwszą dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz przeciw polio. Kolejne szczepienie musi odbyć, kiedy nasze dziecko ma 10 lat. Dziecku podaje się wtedy dawkę przypominającą szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce. Przedostatnie szczepienie obowiązkowe odbywa się w wieku 14 lat i dziecko otrzymuje drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy i tężcowi. Ostatnie szczepienie obowiązkowe jest w 19. roku życia. Przy tej szczepionce podawana jest trzecia przypominająca szczepionka przeciw błonicy i tężcowi.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.