Trwa ładowanie...

Sygnały świadczące o leniwym oku u dziecka

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 27.12.2016 13:00
Amblyopię leczy się także odpowiednimi szkłami korekcyjnymi
Amblyopię leczy się także odpowiednimi szkłami korekcyjnymi (123rf)

Dziecko przekrzywia głowę podczas oglądania bajek, nieustannie mruży jedno oko lub ma problemy z czytaniem oraz pisaniem? To mogą być objawy leniwego oka. Sprawdź, jak najłatwiej pozbyć się tej dolegliwości u swojego malucha.

1. Sygnały świadczące o leniwym oku

Leniwe oko to potoczne określenie amblyopii, czyli dolegliwości objawiającej się osłabieniem zdolności widzenia. Amblyopia jest powodowana zezem, zaćmą lub silnymi różnicami mocy optycznej w oczach.

Pierwszy przypadek jest bardziej widoczny, więc do wdrożenia leczenia dochodzi znacznie szybciej. Rodzice łatwiej zauważają również nierównomierne ułożenie oczu u dziecka. Jedno z nich zaczyna uciekać wtedy do nosa lub skroni. Zdarza się, że dolegliwość leniwego oka występuje w obu oczach.

Okuliści polecają badanie wzroku u dzieci już od szóstego miesiąca życia. Leczenie amblyopii polega m.in. na zasłanianiu zdrowego oka. W ten sposób praca leniwego zostaje wymuszona. Najczęściej jednak dziecko nie wykazuje żadnych symptomów tej dolegliwości, więc zostaje ona zdiagnozowana dopiero w przedszkolu lub szkole podstawowej podczas testów przesiewowych.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"
Leniwe oko często mylone jest ze zwykłymi wadami wzroku
Leniwe oko często mylone jest ze zwykłymi wadami wzroku (123rf)

2. Przekrzywianie głowy podczas oglądania telewizji

Pierwszym symptomem świadczącym o dolegliwości leniwego oka u dziecka jest przekrzywianie głowy podczas oglądania telewizji. Dzieci z amblyopią wyraźniej widzą jednym okiem, więc ustawiają się tak, by było im jak najwygodniej.

3. Tarcie leniwego oka

Kolejnym objawem tej dolegliwości jest częste tarcie niedowidzącego oka przez dziecko. W ten sposób najmłodsi chcą wyostrzyć swój wzrok. Często zamykają także jedno oko lub nim mrugają. Właśnie dlatego symptomy amblyopii są mylone ze zwykłymi zaburzeniami widzenia.

Tutaj jednak samo założenie okularów korekcyjnych nie pomoże. Leniwe oko nieustannie należy pobudzać poprzez różnego rodzaju bodźce. W niektórych przypadkach amblyopię wyleczy tylko operacja mięśni oka.

Przeczytaj koniecznie

4. Problemy z uczeniem się

 

Nierównomierne rozmieszczenie oczu może powodować podwójne widzenie lub wrażenie rozmycia. W związku z tym dzieci cierpiące na to zaburzenie częściej wykazują problemy w szkole. Leniwe oko utrudnia rozwiązywanie zadań i wpływa nie niedokładność wykonywanych prac.

5. Problemy z czytaniem

Uczeń zmagający się z zaburzeniem leniwego oka męczy się zdecydowanie szybciej od swoich rówieśników. Schorzenie powoduje także pomijanie liter lub ponowne czytanie tych samych słów. W efekcie dziecko szybko się zniechęca. Czytanie wymaga od nich silnego skupienia i koncentracji przez dłuższy czas.

6. Zaburzenia zdolności motorycznych

Leniwe oko powoduje zaburzenia zdolności motorycznych, takich jak pisanie czy rysowanie. Schorzenie przyczynia się do utrudnionej umiejętności widzenia głębi, przez co u dziecka występują problemy z utrzymywaniem jednej linii podczas pisania. Objawem amblyopii może być więc krzywe stawianie liter – tuż powyżej lub poniżej linii.

7. Trudności w grach zespołowych

Leniwe oko może zakłócać zdolność dziecka do rozpoznawania przestrzeni i głębokości, co może powodować trudności w uczestnictwie w grach zespołowych. Dzieci z amblyopią mogą nie zauważyć jednego ze schodów. Częściej niż rówieśnikom zdarzają się im również wypadki. Jest to związane z zaburzoną percepcją otaczającego go świata. Mali pacjenci tracą umiejętność widzenia obuczonego, w trójwymiarze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze