Trwa ładowanie...

Ciąża rozwija mózg! Są na to dowody

Pregnezja lub amnezja ciążowa, objawiająca się problemami z pamięcią, koncentracją i rozkojarzeniem, a złośliwie zwana również "ciążowym mózgiem" to krzywdzący mit. Według naukowców jest zupełnie odwrotnie, a umysł kobiety oczekującej dziecka intensywnie się rozwija.

Zobacz film: "Sposoby na zapominanie"

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie...

zobacz galerię

Specjaliści zapewniają, że mózg świeżo upieczonej mamy zmienia się, ponieważ musi lepiej radzić sobie ze stresem i nowymi obowiązkami. Badacze zadają natomiast kłam częstemu przekonaniu, że umysł zaczyna szwankować pod wpływem ciąży.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Posiadanie dziecka może poprawić wydajność pracownic, ponieważ mózg kobiety po porodzie jest w naturalny sposób nastawiony na radzenie sobie ze wzmożoną potrzebą planowania i wykonywania wielu czynności w tym samym czasie.

Naukowcy odkryli, że kobieta, która weszła w rolę matki, lepiej radzi sobie ze stresem, myśleniem strategicznym, oceną sytuacji, empatią, zyskuje również jej inteligencja emocjonalna.

Badania wykazały, że wraz z postępem ciąży u kobiet zwiększa się zdolność odczytywania z twarzy innych osób negatywnych emocji, takich jak złość czy wstręt. Umiejętność ta ma na celu ułatwić im ochronę dziecka przed potencjalnymi zagrożeniami. Ta zdolność może okazać się przydatna również w karierze zawodowej.

Craig Kinsley, neurolog z Uniwersytetu Richmond w Wirginii, wyjaśnia, że tak duże zmiany w istocie szarej mózgu u dorosłej osoby w innych okolicznościach mogłyby zajść jedynie wskutek poważnych zdarzeń, np. choroby lub urazu mózgu. Kinsley dodaje, że ciążę powinno traktować się jako istotny etap rozwoju człowieka, podobny do okresu dojrzewania płciowego.

Raport opublikowano na łamach czasopisma naukowego „New Scientist”. W artykule zauważono, że około 4/5 z badanych kobiet zauważa u siebie większe problemy z zapamiętywaniem informacji lub składną wypowiedzią w czasie ciąży.

Jednak naukowcy sugerują, że może to być spowodowane szeroko rozpowszechnionym mitem i autosugestią. Kobiety prawdopodobnie zwyczajnie nie wierzą we własne zdolności, a drobne pomyłki czy roztargnienie zrzucają na karb hormonów.

Zmiany można tłumaczyć również przestawieniem uwagi na przyszłego potomka, wykorzystywaniu większej energii i skupieniem się na planowaniu przyszłości i dbaniu o zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.