Trwa ładowanie...

Salt and ice challenge: niebezpieczna zabawa nastolatków

 Agnieszka Gotówka
30.01.2017 13:52
Salt and ice challenge jest popularne w Wielkiej Brytanii
Salt and ice challenge jest popularne w Wielkiej Brytanii (https://www.instagram.com/p/BBqoIGRss-6/)

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia „odważnych”, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie. Niektóre zdjęcia są drastyczne, bo widać na nich głębokie rany i owrzodzenia. To cena gry, do której dołącza coraz większa grupa młodych ludzi.

Nastolatkowie posypują wierzch dłoni solą, potem przykładają w to miejsce kostki lodu. Trzymają go tak długo, jak się da. Filmik z włączenia się do gry umieszczają w sieci, efekty publikują w mediach społecznościowych. W jakim celu? By pokazać swoją „odwagę”.

W ten sposób jednak fundują sobie owrzodzenia, które nie tylko trudno się goją, ale też pozostawiają blizny.

Przeczytaj koniecznie

1. Oparzenie na życzenie

Zobacz film: "Pokolenie internautów - co im grozi"

Lód po zetknięciu z solą wywołuje na skórę oparzenia. Im dłużej dziecko bierze udział w zabawie, tym groźniejsze skutki niesie ona dla zdrowia.

Może wywołać bowiem nie tylko głębokie rany, ale też uszkodzić końcówki nerwów.

Salt and ice challenge to wyzwanie popularne w Wielkiej Brytanii
Salt and ice challenge to wyzwanie popularne w Wielkiej Brytanii (https://www.instagram.com/p/v96Z45uZAO/?tagged=saltandicechallenge)

Wyzwanie „Salt and ice challenge” nie jest niczym nowym, bo tego rodzaju zabawy pojawiają się regularnie. Sprzyja im popularność portali społecznościowych, gdzie młodzież w łatwy sposób może „chwalić się” swoimi wyczynami. Te jednak mogą skończyć się tragicznie.

Kilka lat temu popularne było „cynamonowe wyzwanie”. Zabawa polegała na zjedzeniu sproszkowanej przyprawy bez popicia. Wiele osób z tego powodu trafiło do szpitala z objawami duszności. Co kieruje młodzieżą, która decyduje się podjąć ryzykowną grę?

– Czas dojrzewania to trudny okres dla młodych ludzi, często związany z różnymi skrajnymi emocjami. Charakterystyczne w momencie dorastania jest poczucie odosobnienia i wyjątkowości, co ma związek z większą skłonnością do podejmowania ryzyka. Nastolatek stawia siebie w centrum i zyskuje możliwość testowania reakcji otoczenia na tego rodzaju praktyki. Chce na siebie skierować uwagę najbliższych – rodzice mają się martwić, a rówieśnicy podziwiać. A o konsekwencjach najczęściej nie myślą. Zdarza się nawet, że im poważniejsze skutki ryzykownych zachowań, tym większy podziw młody człowiek budzi wśród grupy rówieśniczej – wyjaśnia WP parenting Justyna Małas, psycholog.

2. Pamiątka do końca życia

Młodym ludziom może wydawać się, że tego rodzaju zabawy nie stanowią dla nich zagrożenia. Chcą podążać za modą i zdobyć popularność. Nie myślą o konsekwencjach, które mogą być bardzo poważne.

W przypadku „Salt and ice challenge” na skórze powstają nieestetyczne rany i blizny. Ich pozbycie się jest wręcz niemożliwe, więc będą one szpecić ciało nastolatka do końca życia. Może ten argument uchroni młodego człowieka przed głupotą?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze