Trwa ładowanie...

Salt and ice challenge: niebezpieczna zabawa nastolatków

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia „odważnych”, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie. Niektóre zdjęcia są drastyczne, bo widać na nich głębokie rany i owrzodzenia. To cena gry, do której dołącza coraz większa grupa młodych ludzi.

Zobacz film: "Pokolenie internautów - co im grozi"

Nastolatkowie posypują wierzch dłoni solą, potem przykładają w to miejsce kostki lodu. Trzymają go tak długo, jak się da. Filmik z włączenia się do gry umieszczają w sieci, efekty publikują w mediach społecznościowych. W jakim celu? By pokazać swoją „odwagę”.

W ten sposób jednak fundują sobie owrzodzenia, które nie tylko trudno się goją, ale też pozostawiają blizny.

Przeczytaj koniecznie

1. Oparzenie na życzenie

Lód po zetknięciu z solą wywołuje na skórę oparzenia. Im dłużej dziecko bierze udział w zabawie, tym groźniejsze skutki niesie ona dla zdrowia.

Może wywołać bowiem nie tylko głębokie rany, ale też uszkodzić końcówki nerwów.

Salt and ice challenge to wyzwanie popularne w Wielkiej Brytanii
Salt and ice challenge to wyzwanie popularne w Wielkiej Brytanii (https://www.instagram.com/p/v96Z45uZAO/?tagged=saltandicechallenge)

Wyzwanie „Salt and ice challenge” nie jest niczym nowym, bo tego rodzaju zabawy pojawiają się regularnie. Sprzyja im popularność portali społecznościowych, gdzie młodzież w łatwy sposób może „chwalić się” swoimi wyczynami. Te jednak mogą skończyć się tragicznie.

Kilka lat temu popularne było „cynamonowe wyzwanie”. Zabawa polegała na zjedzeniu sproszkowanej przyprawy bez popicia. Wiele osób z tego powodu trafiło do szpitala z objawami duszności. Co kieruje młodzieżą, która decyduje się podjąć ryzykowną grę?

– Czas dojrzewania to trudny okres dla młodych ludzi, często związany z różnymi skrajnymi emocjami. Charakterystyczne w momencie dorastania jest poczucie odosobnienia i wyjątkowości, co ma związek z większą skłonnością do podejmowania ryzyka. Nastolatek stawia siebie w centrum i zyskuje możliwość testowania reakcji otoczenia na tego rodzaju praktyki. Chce na siebie skierować uwagę najbliższych – rodzice mają się martwić, a rówieśnicy podziwiać. A o konsekwencjach najczęściej nie myślą. Zdarza się nawet, że im poważniejsze skutki ryzykownych zachowań, tym większy podziw młody człowiek budzi wśród grupy rówieśniczej – wyjaśnia WP parenting Justyna Małas, psycholog.

2. Pamiątka do końca życia

Młodym ludziom może wydawać się, że tego rodzaju zabawy nie stanowią dla nich zagrożenia. Chcą podążać za modą i zdobyć popularność. Nie myślą o konsekwencjach, które mogą być bardzo poważne.

W przypadku „Salt and ice challenge” na skórze powstają nieestetyczne rany i blizny. Ich pozbycie się jest wręcz niemożliwe, więc będą one szpecić ciało nastolatka do końca życia. Może ten argument uchroni młodego człowieka przed głupotą?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.