Trwa ładowanie...

Jak rodzicielska taktyka wychowywania wpływa na problematyczne zachowania nastolatka?

Avatar placeholder
05.07.2019 07:35
Jak rodzicielska taktyka wychowywania wpływa na problematyczne zachowania nastolatka?
Jak rodzicielska taktyka wychowywania wpływa na problematyczne zachowania nastolatka? (123rf)

Nastolatkowie często wkraczają w okres buntu, kiedy to wrzeszczą, krzyczą, trzaskają drzwiami i wymykają kątem się z domu. Brzmi znajomo? Być może jesteś rodzicem nastolatka, który charakteryzuje się "problemowymi zachowaniami". Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii w Riverside być może są w stanie pomóc.

W nowym badaniu, opublikowanym w „Journal of Youth and Adolescence”, Misaki Natsuaki, profesor psychologii na Uniwersytecie w Kalifornii Riverside,wraz z Laurą Dimler, absolwentką psychologii na tejże uczelni stwierdzili, że tatktyka wychowywania nastolatka przez rodziców ma decydujący wpływ na jego zachowanie.

Okres buntu u nastolatka może wynikać z poglądów na taktykę wychowania przez rodziców
Okres buntu u nastolatka może wynikać z poglądów na taktykę wychowania przez rodziców (Shutterstock)

"Większość, jeśli nie wszyscy rodzice zgadzają się, że oni i ich nastoletnie dzieci mają różne poglądy na temat sposobu wychowywania, jakie jest w domu” – powiedział Natsuaki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W niektórych przypadkach, nastolatkowie uważają, że rodzicielstwo może być ostrzejsze niż ich rodzice to zamierzają. W innych przypadkach, nastolatkowie uważają że sposób wychowywania jest zbyt surowy niż rodzice planują.

Z tego badania, stało się jasne, że obraz tego, jak rodzice radzą sobie z trudnymi zachowaniami swoich dzieci jest wyjątkowo ważny w przewidywaniu zachowań dzieci w wieku nastoletnim.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało

zobacz galerię

Badacze badania, o nazwie "Efekty rodzicielstwa zależą od punktu widzenia. Różnice w postrzeganiu wpływają na zachowania problemowe młodzieży", koncentrowali się na tym, jak rodzice zarządzali trudnymi zachowaniami  nastoletnich dzieci (na przykład gniewu) i sprawdzali, jak wygląda rozbieżność poglądów na temat tych zachowań.

Wykorzystując dane z 220 rodzin, naukowcy odkryli, że kiedy nastolatkowie widzą rodzicielstwo bardziej negatywnie niż rodzice, wykazywali podwyższony poziom zachowań problemowych, takich jak agresja.

Dopracowana charakterystyka rodziny, mówiąca o tym, kto ma skłonności do agresywnych zachowań i jakie różnice w poglądach istnieją przyczyniają się do problematycznych zachowań nastolatków.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek

zobacz galerię

Badanie podkreśla również znaczenie oceny nastolatków na temat matki i ojca wobec postawy ich trudnych zachowań. Postawa matki i jej odpowiedź na  gniew nastolatka była istotnie skorelowana z uzewnętrznianiem zachowań, ale nie z agresywnymi zachowaniami. Percepcja ojca i jego reakcja na gniew nastolatka była istotnie skorelowana z zachowaniami eksternalizacyjnymi i agresywnymi zachowaniami.

"Ojcowie są stosunkowo mniej wyrozumiali w porównaniu do matek, ale nasze wyniki pokazują, że relacja ojciec-nastolatek jest wyjątkowa i ma potencjał, aby zaostrzyć lub utrudniać problematyczne zachowanie u nastolatków, w tym zachowanie agresywne"  - wyjaśnia Natsuaki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze