Trwa ładowanie...

Rodzaje podgrzewaczy wody

Avatar placeholder
11.05.2017 14:01
Rodzaje podgrzewaczy wody
Rodzaje podgrzewaczy wody

Dobry podgrzewacz do wody pomaga uniknąć wysokich rachunków za prąd. A energia elektryczna to drugi co do popularności sposób podgrzewania wody po gazie. Czy wiesz jak dobrać odpowiedni podgrzewacz wody do potrzeb twojej rodziny? A może przepłacasz?

spis treści

1. Podgrzewacze wody – rodzaje

Dwa podstawowe rodzaje podgrzewacze wody to podgrzewacze pojemnościowe i podgrzewacze przepływowe. Podgrzewacz pojemnościowy podgrzewa określoną objętość wody w zbiorniku. Działa kiedy włączymy podgrzewacz albo utrzymuje stałą temperaturę wody, abyśmy w każdej chwili mogli skorzystać z wybranej temperatury. Możemy też zaprogramować podgrzewacz aby pracował, kiedy nie ma nas w domu albo śpimy.

Przepływowy podgrzewacz wody z kolei podgrzewa wodę w czasie kiedy z niej korzystamy i tylko wtedy. Podgrzewacz uruchamia się kiedy odkręcamy ciepłą wodę i przestaje działać, kiedy ją zakręcamy. Grzeje wodę także do temperatury, którą ustawimy.

2. Podgrzewacze wody – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego podgrzewacza to kwestia liczebności rodziny i przestrzeni jaką dysponujemy. Ważny jest także tryb naszego życia. Jeśli wszyscy w rodzinie kąpią się równocześnie – wybierzmy duży bojler lub przelewowy podgrzewacz wielopunktowy.

Zobacz film: "Ceny prądu, gazu i wody. Polska na tle innych krajów UE"

Najlepszy i najtańszy podgrzewacz wody – wynika też z liczby domowników, łazienek i kranów. Przepływowy podgrzewacz wody, który grzeje wodę na bieżąco, może nie sprostać zadaniu podgrzania wody do kilku kranów równocześnie. Przelewowe i zbiornikowe podgrzewacze wody mają swoje rodzaje. Więc jeśli chcemy zaoszczędzić na podgrzewaniu wody, warto dobrze przemyśleć zakup.

Zbiornikowy podgrzewacz wody o pojemnosci kilkudziesięciu litrów, zaspokoi potrzeby 2-3 osobowej rodziny
Zbiornikowy podgrzewacz wody o pojemnosci kilkudziesięciu litrów, zaspokoi potrzeby 2-3 osobowej rodziny (123RF)

3. Czy elektryczne podgrzewanie wody jest drogie?

Podgrzewanie wody prądem uchodzi za drogie, jednak powoli odchodzi się od tego stereotypu. Przy urządzeniach o niższej klasie oszczędności energii miesięczny rachunek za prąd może być wyższy niż koszty np. gazu. Ale koszt instalacji podgrzewaczy elektrycznych jest znacznie niższy niż tworzenie całej instalacji gazowej, włącznie z niezbędnym przewodem wentylacyjnym. Przy podgrzewaczach elektrycznych nie ma ewentualności zatrucia tlenkiem węgla.

4. Przelewowe podgrzewacze wody – rodzaje

Przelewowe podgrzewacze wody dzielimy na jedno i kilkupunktowe. Podgrzewacze jednopunktowe są w stanie podgrzać wodę do jednego kranu: mają moc od 3,5 kW do 6 kW. Takie podgrzewacze stosuje się przy aneksach kuchennych, w domkach letniskowych itp. Podgrzewacze wielopunktowe mają większą moc – od 21 kW do 27 kW, dzięki czemu mogą zaspokoić potrzeby większej rodziny.

Przelewowe podgrzewacze wybierają single, niewielkie rodziny, maksymalnie 3-osobowe, lub osoby z mieszkaniami, w których nie mieszczą się zbiorniki na wodę. Sprawdzają się także w domach, gdzie domownicy nie kąpią się równocześnie. Montuje się je jak najbliżej kranu, aby zminimalizować utratę ciepła przy przepływaniu ciepłej wody w rurach.

Ważne, aby przed rozpoczęciem korzystania z takiego podgrzewacza upewnić się, czy posiadamy odpowiedni przydział mocy. Równoczesne korzystanie z kilku kranów bez tego – może spowodować uszkodzenie instalacji, albo będziemy się myć w zimnej wodzie.

Przeczytaj także

5. Zbiornikowe podgrzewacze wody – rodzaje

Zbiornikowy podgrzewacz wody montuje się częściej niż przelewowy. Głównie z uwagi na to, że można raz zagrzać większą ilość wody np. do kąpieli całej rodziny, a później np. zmniejszyć ją do minimalnej temperatury, jaką stosujemy do mycia dłoni. Tu ogranicza nas tylko miejsce, gdyż duży zbiornik potrzebuje więcej miejsca. Mały bojler można jednak ukryć w zabudowie lub umieścić nad wanną.

5.1. Ciśnieniowe podgrzewacze wody

Mają nawet do 300 litrów pojemności, dlatego te podgrzewacze wody montuje się „na stojąco”, najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym lub w specjalnej zabudowie. Są zasilane napięciem trójfazowym (400 V) i wyposażone w grzałki o mocy do 6 kW.

Zbiornikowy podgrzewacz wody to sprawdzone rozwiązanie rodzinne, gdyż większość z nich ma programator. Programowanie czasu podgrzewania wody pozwala zaplanować jej grzanie wtedy, kiedy obowiązuje nas tańsza taryfa opłat za energię elektryczną. Planujemy grzanie wody tak, aby niej zapłacić za prąd i aby w godzinach intensywnego użytkowania czekał na nas bojler pełny ciepłej wody.

Duże bojlery są wykonane ze stali odpornej na korozję.

5.2. Bezciśnieniowe podgrzewacze wody

Są mniejsze od ciśnieniowych – mają maksymalnie do 15 litrów, a maksymalna temperatura do jakiej podgrzewają wodę to 65 stopni. Zaspokajają niewielkie potrzeby. Bezciśnieniowe podgrzewacze wody montuje się w pobliżu ujścia wody.

6. Zbiornikowe podgrzewacze wody – jaką pojemność wybrać?

Ile wody potrzeba, aby mogła się wykąpać 4-osobowa rodzina? Otóż około 140 do 150 litrów. Odpowiednio dla pięcioosobowej rodziny potrzeba 200 lub nawet 300 litrów, natomiast dla mniejszej rodziny wystarczy podgrzewacz o pojemności do 100 litrów.

Polecane dla Ciebie