Trwa ładowanie...

Przywrotnik pospolity – najlepszy przyjaciel kobiet

Przywrotnik pospolity – najlepszy przyjaciel kobiet
Przywrotnik pospolity – najlepszy przyjaciel kobiet (123RF/ Przywrotnik pospolity)

W medycynie ludowej przywrotnik pospolity jest nazywany najlepszym przyjacielem kobiet. Dlaczego? Dzięki właściwościom ściągającym roślina zapobiega krwotokom porodowym, zmniejsza obfite krwawienia menstruacyjne, pomaga także przy kłopotach żołądkowych i łagodzi poranne mdłości.

spis treści
Przywrotnik pospolity nazywany jest najlepszym przyjacielem kobiet
Przywrotnik pospolity nazywany jest najlepszym przyjacielem kobiet (123RF)

1. Przywrotnik – co warto o nim wiedzieć?

Przywrotnik pospolity, zwany także nawrotnikiem, gwiazdoszem, gojnikiem czy lwią łapą, porasta łąki (również górskie), wilgotne lasy, występuje także na nasypach i przy drogach. Ma balsamiczny zapach oraz cierpki, słodkawy smak. Przewrotnik kwitnie od maja do września. Kwiaty są żółtozielone, drobne, zebrane w pęczki.

Zobacz film: "Leki ziołowe"

 

Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele wraz z przyziemnymi liśćmi. Zbiera się je w okresie kwitnienia. Suszyć należy je w warunkach naturalnych, w przewiewnym zacienionym miejscu, w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni.

Przywrotnik obfituje w garbniki elagowe, flawonoidy (kwercetynę), saponiny, gorycze (laktony), fitosterole. Poza tym zawiera kwas elagowy, luteinę, krzemionkę przyswajalną, kwas taninowy, kwas galusowy, ubichinon, kwas chinowy, kwas kumarowy, a także witaminę C, węglowodany i związki mineralne.

2. Reguluje miesiączki, poprawia przemianę materii, wzmacnia serce

Garbniki zawarte w przywrotniku wykazują działanie ściągające oraz przeciwzapalne, hamują drobne krwawienia, korzystnie wpływają na skórę i błony śluzowe.

Ponadto napary z tej rośliny stymulują produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu poprawiają wchłanianie pokarmów, redukują  fermentację w jelitach, pobudzają łaknienie. Działają także moczopędnie, rozkurczowo i przyspieszają przemianę materii. Dlatego też zaleca się je przy nieżytach żołądka, wzdęciach, nadkwasocie i biegunce.

Przywrotnik pomaga regulować cykl miesiączkowy, zmniejsza obfite krwawienia, łagodzi bóle menstruacyjne i dolegliwości związane z menopauzą.

Zalecany jest również kobietom w ciąży, szczególnie przy skłonności do poronień. Wzmacnia bowiem wiązadła maciczne. Przed planowanym zajściem w ciążę należy pić sok lub napar z przywrotnika. Kobiety, które już się spodziewają dziecka, powinny spożywać zioło od trzeciego miesiąca, a także na cztery tygodnie przed porodem, aby usprawnić jego przebieg.

Ziele poprawia pracę mięśni, dzięki temu likwiduje przyczyny nietrzymania moczu. Stosuje się je także przy różnego typu uszkodzeniach mięśni oraz przy przepuklinach. Wzmacnia również serce. Przywrotnik można stosować przy ropiejących ranach i wrzodach. Dodatkowo pomaga przy niedokrwistości.

Stosowany zewnętrznie służy do okładów, przemywania oczu przy zapaleniach spojówek (w mieszankach z rumiankiem i świetlikiem), do irygacji i płukanek. W postaci nasiadówek jest pomocny w leczeniu upławów, stanów zapalnych pochwy oraz świądu sromu i żylaków odbytu.

Mocny napar z przywrotnika przyspiesza gojenie dziąseł po wyrwaniu zęba, dlatego warto nim płukać jamę ustną. Działa łagodząco również przy zapaleniu krtani.

Przemywanie naparem blizn korzystnie wpływa na ich regenerację. Przyspiesza także gojenie uszkodzeń śluzówek, a także nadżerek. Stosowany jednocześnie zewnętrznie i wewnętrznie poprawia elastyczność skóry i pomaga w usuwaniu przebarwień.

3. Jak przygotować domowy napar?

Aby przygotować leczniczy napar z przywrotnika, należy zalać czubatą łyżkę ziół szklanką gorącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 10-15 minut. Po tym czasie przecedzić. Przy zaburzeniach trawienia należy pić po pół szklanki dwa do trzech razy dziennie. W ciąży zaleca się 2-3 szklanki dziennie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze