Trwa ładowanie...

Przeżył 41 dni. Jego płuca otrzymała pięciomiesięczna dziewczynka

 Ewa Rycerz
03.01.2017 14:41
Przeżył 41 dni. Jego płuca otrzymała pięciomiesięczna dziewczynka
Przeżył 41 dni. Jego płuca otrzymała pięciomiesięczna dziewczynka (NHS Blood and Transplant)

Theo miał jedynie 41 dni, gdy zmarł. Jego rodzice zdecydowali się na oddanie narządów chłopca do transplantacji. Płuca trafiły do pięciomiesięcznej Imogen.

1. „Jesteśmy dumni z Theo”

"To był i nadal jest dla nas bardzo trudny czas" – napisali w liście do mediów rodzice małego Theo Omondi z Wielkiej Brytanii.

"Wierzymy, że nasz synek chciałby pomagać innym i dlatego zdecydowaliśmy się na przekazanie jego narządów innym dzieciom. Podjęcie tej decyzji wcale nie było trudne" – dodają.

Para chce pozostać anonimowa, nie zezwala na wykorzystanie własnego wizerunku, zgadza się tylko na publikowanie pierwszego i drugiego imienia ich synka.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Choć Theo przeżył jedynie 41 dni, jego płuca już trafiły do potrzebującego dziecka. Jest nim pięciomiesięczna Imogen Bolton. Dziewczynka została poddana podwójnemu przeszczepowi płuc.

2. Z płucami otrzymała drugie życie

Imogen urodziła się zdrowa, ale niedługo po narodzinach złapała infekcję. Choroba skończyła się pobytem w szpitalu i diagnozą: zapalenie płuc. Przez następne kilka tygodni dziewczynka kilkukrotnie trafiała do szpitala, wiele razy doświadczając bezdechu. Po serii badań lekarze zmienili diagnozę i stwierdzili u niemowlęcia dysplazję pęcherzykowo- włośniczkową, niezwykle rzadką chorobę płuc, na którą nie ma leku.

Przeczytaj koniecznie

Rodzice dziewczynki byli załamani. Dzieci, które rodzą się z tym schorzeniem, zwykle żyją tylko kilka tygodni.

Jedyną szansą na życie dla kilkumiesięcznej dziewczynki był przeszczep obu płuc, ale szanse na znalezienie dawcy były znikome. Niewielu rodziców decyduje się na oddanie organów dzieci do transplantacji. Mimo to, Imogen została umieszczona na liście oczekujących.

Życie dziewczynki zmieniło się już tydzień po wpisaniu na listę, gdy do jej rodziców zadzwonili ze szpitala. Głos w słuchawce poinformował, że na Imogen oczekują płuca, których dawcą okazał się Theo.

Imogen jest prawdopodobnie najmłodszym dzieckiem w Wielkiej Brytanii, które przeszło podwójny przeszczep płuc. Operacja trwała 7 godzin, po jej zakończeniu dziewczynka musiała spędzić kilka dni na oddziale intensywnej terapii. Do domu wyszła kilka tygodni później.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze