Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Przemywanie pępka noworodka

Avatar placeholder
09.10.2020 16:28
Przemywanie pępka noworodka
Przemywanie pępka noworodka

Po porodzie położna zaciska i przecina pępowinę łączącą dziecko z twoim łożyskiem. Nie martw się, bo twoje dziecko w tym czasie nic nie odczuwa. Po takim zabiegu na powierzchni brzuszka dziecka widoczny jest ciemny kikut, który po jakimś czasie odpadnie. Bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób przemywać okolice pępka noworodka, aby były one czyste i wolne od infekcji.

spis treści

1. Jak długo twoje dziecko będzie miało kikut pozostały po pępowinie?

Bezpośrednio po porodzie położna uciska kikut pępowiny klamrą. Po upływie 1-2 dni klamra ta zostaje ściągnięta. Następnie kikut wysycha i zmienia kolor na czarny. Po upływie około 10 dni odpadnie on samoistnie, pozostawiając ślad w postaci pępka w obrębie skóry dziecka. W tym czasie możesz zaobserwować odrobinę krwi w obrębie pieluszki dziecka. Nie martw się, gdyż jest to zupełnie normalne.

Jeżeli zauważysz w jego obrębie odrobinę ropy, nie popadaj w panikę. To nie musi znaczyć, że kikut jest zainfekowany. Przemyj go dokładnie gazą nasączoną spirytusem. Jeżeli jednak zaobserwujesz u dziecka niżej wymienione objawy, koniecznie skonsultuj się z pediatrą:

  • u twojego dziecka rozwija się gorączka,

  • okolice pępka spuchły lub są żywo czerwone,

  • dziecko jest bardzo płaczliwe, a kikut spuchł i ma nieprzyjemny zapach.

2. W jaki sposób odpowiednio dbać o pępek noworodka?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

To bardzo ważne, aby dbać o czystość okolic pępka dziecka, aby zapobiec ewentualnym zakażeniom. Można to robić, stosując na jałowy gazik 70% roztwór spirytusu i bezpośrednio w ten sposób przemywać pępek. W ten sposób zabezpieczysz te okolice ciała dziecka przed infekcją.

W trakcie kąpieli noworodka raczej unikaj moczenia kikuta. Powinien on być tak suchy jak to tylko możliwe. Podczas kąpieli nie zanurzaj całkowicie ciała dziecka w wodzie. Niech okolica pępka pozostanie sucha. Pamiętaj o tym, aby po kąpieli, przed założeniem pieluszki, dokładnie osuszyć skórę dziecka.

Bardzo ważne jest również to, aby w miarę możliwości pozwolić maluszkowi przebywać z odsłoniętym brzuszkiem. Kontakt powietrza z drobną ranką, jaką pozostawiło po sobie przecięcie pępowiny, znacznie przyśpieszy gojenie i proces, w którym kikut w końcu odpadnie.

Oto kilka wskazówek, które powinnaś mieć na uwadze przed przystąpieniem do pielęgnacji okolic pępka noworodka:

  • Zawsze myj ręce przed dotykaniem dziecka, a szczególnie jeżeli będziesz oczyszczać okolice pępka.
  • Wraz z upływem czasu kikut naturalnie odpadnie, staraj się unikać jego pociągania,
  • Zakładając dziecku pieluszkę, staraj się pozostawić kikut odsłonięty. Niektóre pieluszki mają nawet specjalne wycięcie, które to umożliwia. Dzięki temu powietrze przyśpieszy proces regeneracji skóry brzuszka dziecka.

Odpowiednia higiena dziecka tuż po porodzie jest bardzo ważna w celu uniknięcia ewentualnych zakażeń skóry. Odpowiednia pielęgnacja okolicy pępka również ma istotne znaczenie, gdyż partia ta jest znacznie narażona na rozwój infekcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze