Trwa ładowanie...

Program "Karta Dużej Rodziny" rusza na nowo

 Agnieszka Gotówka
05.01.2017 19:18
Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. (123RF)

Program „Karta Dużej Rodziny” od 2017 roku czeka wiele zmian. Czy w nowym kształcie zyska aprobatę rodzin wielodzietnych?

Obecnie nie każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny jest z niej zadowolony. Krytykowana jest zwłaszcza oferta zniżek, która według wielu osób jest niedostosowana do potrzeb polskich rodzin. Teraz ma się to zmienić.

– Chcemy zwiększyć liczbę partnerów szczególnie w mniejszych miastach i na wsi, tak aby karta była atrakcyjna dla rodzin. Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" zmieniły się wydatki rodzin. Mogą one częściej korzystać z karty – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Program "Karta Dużej Rodziny" ruszył w połowie 2014 roku. Stanowi kolejny element polityki rodzinnej państwa. W założeniu ma być wsparciem dla rodzin posiadających co najmniej troje dzieci. Beneficjenci KDR mają prawo do zniżek, ulg i zwolnień opłat za korzystanie z określonych usług i przy zakupie towarów.

Zobacz film: "Jak wygląda współczesna rodzina i jaka jest jej rola w życiu dziecka?"

Osobiście rzadko korzystam z KDR. Ile razy mogę iść z dziećmi do tego samego muzeum? Brakuje mi zniżek na produkty, które w największym stopniu pochłaniają domowy budżet, choćby na ubrania dla moich przedszkolaków oraz zajęcia dodatkowe dla starszego syna – mówi Dagmara z Inowrocławia.

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. (123RF)

Z KDR zadowolona jest natomiast Agnieszka Rulewska z Bydgoszczy, mama trojga dzieci. – Ze zniżek korzystamy na stacjach benzynowych i w lokalach gastronomicznych. Dostałam też 10 proc. rabatu, gdy kupowałam ubrania dla dzieci. Z kolei będąc na wakacjach w Łebie mogliśmy za darmo wejść do Słowińskiego Parku Narodowego. Zniżkę odczuliśmy też kupując bilety na pociąg. Mam wrażenie, że do programu KRD przystępuje coraz więcej firm. Ostatnio dołączyła do niego moja fryzjerka, dzięki czemu za usługę zapłaciłam kilka złotych mniej.

Są takie miejsca na mapie Polski, gdzie parterów programu KDR jest znacznie więcej niż w innych regionach kraju. Bardzo dobrym wynikiem poszczycić się może województwo kujawsko-pomorskie, gdzie w 2016 roku podpisano 48 umów z przedstawicielami różnych branż i rodzajów działalności na udzielanie zniżek rodzinom wielodzietnym. Lista miejsc, gdzie honorowana jest Karta Dużej Rodziny, urosła więc w ostatnim czasie do 164.

– Naszymi parterami w tym zakresie są nie tylko przedszkola, żłobki czy instytucje kultury. Nawiązaliśmy współpracę również z zakładem mechanicznym, zakładami fryzjerskimi, sklepami obuwniczymi – mówi Iwona Zielińska z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

I dodaje: – Działania zespołu na rzecz pozyskiwania podmiotów do programu „Karta Dużej Rodziny” są prowadzone na różnych płaszczyznach. Z przedsiębiorcami nawiązywany jest kontakt indywidualny. W celu jak największego dotarcia do potencjalnych partnerów KDR w prace nad projektem staramy się również zaangażować jednostki samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa.

W województwie kujawsko-pomorskim od 01 czerwca 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. zostało złożonych 89 090 wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny.

Przeczytaj koniecznie

1. Na wsi o zniżki w ramach KDR nadal trudno

W połowie 2016 roku Karcie Dużej Rodziny z uwagą przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Z opublikowanego później raportu wynika, że duża część rodzin wielodzietnych nie przystąpiła do programu, bo w pobliżu miejsca zamieszkania nie oferuje się im żadnych zniżek.

– Mieszkam na wsi oddalonej od Bydgoszczy 30 km. Dzieci codziennie dojeżdżają do szkoły autobusem. Ich bilety miesięczne kosztują nas sporo, i byłoby dobrze, gdyby PKS dołączył do programu. W samej Bydgoszczy natomiast miejsc, w których używamy KDR jest dużo. Skorzystaliśmy ze zniżki w salonie optycznym, gdy kupowaliśmy okulary dla starszego syna. Dostaliśmy też rabat na zakup biura w jednym ze sklepów meblowych. Nie są to duże kwoty, najczęściej rzędu 5-10 proc., ale zawsze kilka złotych da się zaoszczędzić – podsumowuje Iwona, mieszkanka Nowej Wsi Wielkiej.

Rodzice najczęściej skarżą się na brak zniżek w sklepach spożywczych, a to tam właśnie zostawiają największą część domowego budżetu. Niektóre hipermarkety przystąpiły do programu przyznając posiadaczom KDR rabat w wysokości 5 proc. z całość zakupów w postaci e-bonu.

– To kpina. Firma szczyci się naklejką programu, a klientom rzuca ochłapy. Zniżki są groszowe. Zrobię zakupy za 50 złotych, dostaję 5 złotych do wykorzystania przy następnej wizycie w sklepie – wskazuje Milena, mama pięciorga dzieci.

Być może zmieni to nowy współpracownik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do 7 stycznia 2017 roku trwa konkurs mający wyłonić organizację, która zajmie się pozyskiwaniem partnerów Karty Dużej Rodziny, jak również działalnością promocyjno-informacyjną.

– Otwierajmy Kartę Dużej Rodziny na nowo. Chcemy by jej partnerami były zarówno duże firmy jak i te lokalne, na które czekają rodziny wielodzietne – zapowiada Elżbieta Rafalska.

Do konkursu mogą przystąpić organizacje pozarządowe, które co najmniej od trzech lat prowadzą działalność na rzecz rodzin wielodzietnych.

2. Karta Dużej Rodziny na smartfonie

Obecnie beneficjenci KDR muszą posługiwać się plastikową kartą, by uzyskać zniżkę. Ma się to jednak zmienić, bo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już w czerwcu ubiegłego roku zapowiadało uruchomienie specjalnej aplikacji mobilnej „KDR na smartfonie”.

– Nie będzie już konieczne posiadanie plastikowej Karty przy sobie. Aplikacja umożliwi szybkie i łatwe znalezienie partnerów Karty za pomocą funkcji geolokalizacji oraz zapoznanie się z ich ofertą. Wdrożenie aplikacji planuje się na 2017 r. – wyjaśnia WP parenting Magdalena Bukowska z Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak bowiem wskazują posiadacze karty, nie zawsze wiadomo, które lokale i sklepy honorują KDR. – Naklejki programu są czasem tak małe, a dodatkowo umieszczone w mało widocznym miejscu, że niekiedy trudno je zauważyć.

Obecnie Kartę Dużej Rodziny posiada 1,7 mln osób, ale według szacunków rządowych w ciągu najbliższych lat skorzystać z niej może co najmniej dwa razy więcj Polaków, w tym 2 mln dzieci.

3. Kto może być posiadaczem Karty Dużej Rodziny?

Kartę otrzymać można nienależnie od uzyskiwanych dochodów. Posługiwać się nią mogą rodziny z co najmniej trójką dzieci w wieku:

  • do ukończenia 18 roku życia,
  • do ukończenia 25 roku życia, jeśli dziecko uczy się w szkole lub studiuje,
  • bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta wydawana jest bezpłatnie na wniosek pełnoletniego członka rodziny. Dokument należy złożyć w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze