Dlaczego warto mieć rodzinę wielodzietną?

Posiadanie licznego potomstwa wywołuje u ludzi swego rodzaju sensację. Jak się jednak okazuje, życie w wieloosobowej rodzinie wcale nie jest naznaczone wieloma trudnościami.

W Polsce najczęstszy model rodziny to 2+2, wiele par decyduje się jednak tylko na jedno dziecko. Ma to związek z sytuacją materialną i współczesnym modelem życia. Rodziny wielodzietne obecnie należą do rzadkości, dlatego też budzą zdziwienie osób postronnych.

Polecane wideo:

Pamiętam, jak się za nami oglądali, gdy szliśmy nadmorskim deptakiem – mówi Kasia, mama siedmiorga dzieci. I dodaje: - Jedna starsza pani nawet zapytała nas wtedy, czy wszystkie dzieci są nasze. Mnie jej pytanie nawet nie zdziwiło. W przekonaniu wielu osób rodziny wielodzietne to rodziny patologiczne, naznaczone wieloma dysfunkcjami. W naszym przypadku tak nie jest: jesteśmy kochającą się rodziną z wszystkimi odcieniami miłościkłócimy się, nasze dzieciaki czasem się biją i na siebie obrażają, ale za chwilę tulą się i wspólnie bawią.

Życie w rodzinach wielodzietnych jest i trudne, i łatwe zarazem. Z jednej bowiem strony posiadanie dziecka wiąże się z emocjami pozytywnymi, tj. radość, śmiech, z drugiej zaś negatywnymi (rozdrażnienie, zmęczenie, lęk). A gdyby tak wszystko to pomnożyć raz siedem?

Rodzice licznego potomstwa wcale nie mają o wiele więcej trosk niż rodzice jednego dziecka – wskazuje Kasia. – W naszym przypadku wszystko jest w nieustannym ruchu, a cała gama emocji towarzyszy nam każdego dnia. Zajęć jest tyle, że nie mam czasu zajmować się drobnostkami. Czerpię siłę z każdego uśmiechu moich dzieci, bo wiem, że za jakiś czas przyda mi się ona, gdy maluchy będą chore lub przygnębione – kończy mama siedmiorga dzieci.

Swego rodzaju barierą, która powstrzymuje rodziców przed posiadaniem większej liczby dzieci, są kwestie finansowe. Wsparciem w tym zakresie ma być wprowadzony w tym roku rządowy program 500+. W ten sposób w Polsce ma zwiększyć się liczba urodzeń dzieci. O efektach projektu będzie jednak można mówić dopiero za kilka lat.

Kasię, naszą rozmówczynię, to nie 500+ skłoniło do posiadania licznego potomstwa. Jak sama mówi, planowali z mężem dużą rodzinę.

  • Pięcioro pierwszych dzieci planowaliśmy, w przypadku synów urodzonych jako ostatnich zadecydowała za nas natura. I dodaje: - Baliśmy się o kwestie finansowe, ale od samego początku wiedzieliśmy, że sobie poradzimy. Mieliśmy o tyle łatwo, że wchodząc w dorosłe życie mieliśmy duży dom, który mąż odziedziczył po dziadkach. Wydatki naszej rodziny są jednak duże. Zawodowo pracuje tylko mąż, ja zajmuje się dziećmi i domem. Pomagają też moi rodzice. 

Niektórym wydaje się, że dom rodzin wielodzietnych to jedno wielkie pole bitwy. Kiedy jednak odwiedzi się Kasię i jej rodzinę, jest się zaproszonym do pięknego salonu z dużym stołem, na którym stoją kwiaty. Podłoga jest czysta, zabawki leżą w kąciku. I tylko ogromna szafka na buty ustawiona w przedpokoju wskazuje na to, że mieszka tam aż dziewięć osób. Troje starszych dzieci pomaga nakryć do stołu, dwoje młodszych właśnie wychodzi do kolegi, a najmłodsi – Tadek i Antoś – beztrosko się bawią. Kasia twierdzi, że wszystko jest kwestią organizacji.

To nie jest tak, że w naszym domu zawsze jest czystko i pachnąco. Mam jednak duże wsparcie w nastoletnich już dzieciach, które były od zawsze uczone porządku. U nas każdy ma obowiązki dostosowane do swojego wiekuDzieci mają swoje pokoje, o które dbają – wskazuje mama Karoliny (14 l.), Mikołaja (12 l.), Franciszka (11 l.), Sary (9 l.), Niny (6 l.), Tadka (4 l.) i Antosia (19 miesięcy).

Rodziny wielodzietne borykają się z wieloma problemami. Rodzice licznego potomstwa często jednak mówią o tym, że trudy dnia codziennego mijają z chwilą, gdy patrzy się na uśmiechnięte twarzy swoich dzieci. Bo w rodzinach wielodzietnych miłość też się mnoży.

Agnieszka Gotówka, 11 miesięcy temu

Relacje z dziećmi

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Relacje z dziećmi
Relacje z dziećmi

Piękna mama z magazynów kontra mama w realnym życiu

Piękna mama z magazynów kontra mama w realnym życiu

Nie zawsze jest tak kolorowo Patrząc na idealne fotografie "mam-gwiazd" z dziećmi, wiele kobiet wie dobrze, że rzeczywistość jest inna. To samo (...) zauważyła matka kilkorga dzieci - Australijka Celeste Barber i postanowiła...

Relacje z dziećmi

Piękno ojcostwa utrwalone na zdjęciach

Piękno ojcostwa utrwalone na zdjęciach

dziecko, zapewnia mu bezpieczeństwo i warunki do wzrostu. Więź, którą tworzy już z niemowlęciem staje się trwała i niepowtarzalna. Prezentujemy zdjęcia (...) , na których uwieczniono kwintensencję ojcostwa. Pierwsze spotkanie Pierwsze...

Relacje z dziećmi

Jak zachowanie rodziców wpływa na przyszłość dziecka?

Jak zachowanie rodziców wpływa na przyszłość dziecka?

poczucie własnej wartości, czują się emocjonalnie bezpieczne, co pomaga im w szkole oraz w budowaniu dobrej relacji z rodzicem. - Kiedy dzieci (...) się obwiniać o zaistniałą sytuację, ponadto obserwuje się u nich wahania...

Relacje z dziećmi

Najgorsi tatusiowie świata

Najgorsi tatusiowie świata

Zobacz synu jaki tata jest silny Czas wolny spędzony z tatą różni się zazwyczaj od tego spędzonego z mamą. Dzieci uwielbiają spędzać czas ze swoimi (...) mogą być naprawdę wstrząstającym przeżyciem dla dziecka, o czym...

Relacje z dziećmi

5 oznak, że masz toksycznego rodzica

5 oznak, że masz toksycznego rodzica

i celowego działania. Rodzic chce, by się nim opiekować Jednym z klasycznych zachowań rodzica w relacji z dzieckiem jest chęć matki lub ojca, by dziecko (...) . Ich uczucia są ważniejsze niż twoje...

Relacje z dziećmi

W czym ojcowie są lepsi od mam?

W czym ojcowie są lepsi od mam?

Przewaga taty nad mamą Tuż po narodzinach dziecka, najważniejszą osobą w jego życiu jest mama. Ona karmi, przebiera, przytula, koi. Jednak z biegiem (...) czasu dziecko zaczyna poznawać też tatę. Przychodzi taki czas,...

Relacje z dziećmi

Sześć najczęstszych błędów, jakie popełniają ojcowie

Sześć  najczęstszych błędów, jakie popełniają ojcowie

Niedoskonały bohater Chcesz być bohaterem, wspaniałym ojcem, który jest przy dziecku zawsze, gdy ono tego potrzebuje. Chcesz też zapewne obdarowywać (...) dziecko czułością, bawić się razem z nim. Chcesz, ale nie wychodzi?...

Relacje z dziećmi

Dzieci w różnym wieku

Dzieci w różnym wieku

w kość poprzez swoje krzyki, płacze, awantury i bieganie do rodziców na skargi. Na relacje między rodzeństwem wpływa płeć szkrabów i różnica wieku. Kolejność narodzin decyduje pośrednio o rozwoju osobowości obu maluchów.

Relacje z dziećmi

Najgorsi ojcowie świata

Najgorsi ojcowie świata

Zobacz synu jaki tata jest silny Czas wolny spędzony z tatą różni się zazwyczaj od tego spędzonego z mamą. A dzieci bardzo lubią bawić się z ojcami (...) wstrząstającym przeżyciem dla dziecka, o czym przekonał się ten...