Trwa ładowanie...

Pozew rozwodowy. Ile kosztuje i jak go napisać?

 Ewa Rosiecka
25.02.2021 10:01
Pozew rozwodowy. Ile kosztuje i jak go napisać?
Pozew rozwodowy. Ile kosztuje i jak go napisać? (GettyImages)

Wstępując w związek małżeński zazwyczaj wierzymy, że będzie trwał przez całe życie, a ewentualne konflikty i problemy uda nam się szybko rozwiązać. Niestety w niektórych przypadkach rzeczywistość jest zupełnie inna niż ta, którą sobie wymarzyliśmy. Zdarza się, że z partnerem łączą nas tylko dzieci, wspólne zobowiązania finansowe lub po prostu przywiązanie, a czasem wchodzimy w związek małżeński z zupełnie niewłaściwych powodów. Statystyki pokazują, że co roku 65 tysięcy małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, jednak czasem jest to najlepsza decyzja, jaką możemy podjąć.

spis treści

1. Co to jest rozwód?

Rozwód jest rozwiązaniem ważnego związku małżeńskiego przez sąd. Może nastąpić na żądanie jednego lub obojga małżonków. Obok unieważnienia małżeństwa, śmierci współmałżonka i uznania go za zmarłego jest jedną z okoliczności, które kończą małżeństwo.

Aby sąd mógł orzec rozwód, musi nastąpić zupełny i trwały rozkład małżeństwa. Jednak, pomimo istnienia wszelkich przesłanek dopuszczających rozwód, nie jest możliwe udzielenie go, jeśli z jego powodu ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci, jeśli rozwodu żąda małżonek ponoszący wyłączną winę za rozkład pożycia (chyba że drugi małżonek wyrazi na to zgodę) lub jeśli udzielenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Każdy z małżonków może wnieść pozew o rozwód.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
5 oznak, że twoje małżeństwo zbliża się ku końcowi. Sprawdź, czy grozi ci rozwód
5 oznak, że twoje małżeństwo zbliża się ku końcowi. Sprawdź, czy grozi ci rozwód [6 zdjęć]

Na początku motyle w brzuchu, randki i trzymanie się za ręce. Żar miłości po latach powoli gaśnie. Od

zobacz galerię

2. Przyczyny rozwodów

Wśród przyczyn rozwodów znajdują się:

  • zdrada (14%);
  • niezgodność charakterów (13%);
  • nadużywanie alkoholu (12%);
  • problemy finansowe (6%);
  • naganny stosunek do członków rodziny (4%);
  • inne przyczyny (2%).

Statystycznie częściej powództwo wnoszą kobiety (67,7%); mieszkańcy miast trzy razy częściej rozwodzą się niż osoby mieszkające na wsi.

3. Kto składa pozew rozwodowy?

Wśród rozwodów wyróżniamy dwa typy:

  • rozwód z orzeczeniem o winie (kończy małżeństwo z winy obojga lub jednego z małżonków), w tym przypadku sąd może zasądzić alimenty na korzyść poszkodowanej osoby, od osoby winnej rozkładu pożycia;
  • rozwód bez orzekania o winie (za porozumieniem stron), w tym przypadku obydwie strony zrzekają się wszelkich roszczeń finansowych względem drugiej osoby.
Rozwód - jak wpływa na dziecko?
Rozwód - jak wpływa na dziecko?

Gdy decyzja o rozwodzie jest już podjęta i małżonkowie uznali, że czas ich związku dobiegł końca, najwięcej

przeczytaj artykuł

Pozew składa jeden z małżonków, który zdecydował się na drodze sądowej zakończyć swój związek. Jeśli powód jest winny rozpadu pożycia małżeńskiego, aby mogło dojść do rozwodu, drugi z małżonków musi się na to zgodzić. Wyjątek stanowi sytuacja, w której brak zgody na rozwód przez drugą stronę stoi w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

4. Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Za złożenie pozwu obowiązuje stała i jednorazowa opłata w wysokości 600 złotych. Jeśli strona znajduje się w złej sytuacji finansowej, może wnioskować o zwolnienie z niej.

5. Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Dokument ten składa się w wydziale cywilnym lub rodzinnym Sądu Okręgowego, właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania współmałżonków (pod warunkiem, że w dalszym ciągu pod tym adresem mieszka któryś z małżonków).

W innych okolicznościach sądem właściwym będzie sąd w miejscu zamieszkania powoda (pozwanego małżonka).

6. Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód zawsze musi mieć formę pisemną. Poprawnie skonstruowany powinien zawierać kolejno:

  • datę złożenia pozwu i adres właściwego sądu okręgowego;
  • dane powoda/powódki i pozwanego/pozwanej: imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy;
  • tytuł pozwu (bez orzekania o winie, z orzeczeniem o winie);
  • ewentualne żądania (w tej części możemy wskazać winnego rozpadu, zawnioskować o nieorzekanie o warunkach wspólnego korzystania z nieruchomości czy też o nieprzeprowadzanie mediacji. Jeśli kwestie te nie zostaną określone, sąd rozstrzygnie je samodzielnie);
  • informację, kto ma pokryć koszty procesu;
  • uzasadnienie wniosku - wskazanie, z jakiego powodu małżeństwo się rozpadło, dowody na poparcie tej tezy;
  • wskazanie świadków;
  • w przypadku posiadania małoletnich dzieci, należy w pozwie wskazać wysokość alimentów i ustalić kwestię kontaktów z dziećmi;
  • aby uprościć podział wspólnego majątku, dobrze jest wskazać w pozwie, co należy do stron;
  • pozew powinien być odręcznie podpisany przez powoda lub pełnomocnika.

Pozew powinien być dostarczony do sądu w dwóch egzemplarzach. Należy dołączyć do niego skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócone odpisy aktów urodzeń dzieci (w przypadku, jeśli nie są pełnoletnie) i potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej.

W przypadku wniesienia pozwu o rozwód z orzeczeniem winy, sąd może podczas rozprawy wskazać winnego, którym może być zarówno powód jak również obie strony.

Sprawy z orzeczeniem o winie zwykle trwają dłużej niż bez orzekania o winie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie procedura jest znacznie krótsza i sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze