Trwa ładowanie...

Pozew rozwodowy. Ile kosztuje i jak go napisać?

Wstępując w związek małżeński zazwyczaj wierzymy, że będzie trwał przez całe życie, a ewentualne konflikty i problemy uda nam się szybko rozwiązać. Niestety w niektórych przypadkach rzeczywistość jest zupełnie inna niż ta, którą sobie wymarzyliśmy. Zdarza się, że z partnerem łączą nas tylko dzieci, wspólne zobowiązania finansowe lub po prostu przywiązanie, a czasem wchodzimy w związek małżeński z zupełnie niewłaściwych powodów. Statystyki pokazują, że co roku 65 tysięcy małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, jednak czasem jest to najlepsza decyzja, jaką możemy podjąć.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
spis treści

1. Co to jest rozwód?

Rozwód jest rozwiązaniem ważnego związku małżeńskiego przez sąd. Może nastąpić na żądanie jednego lub obojga małżonków. Obok unieważnienia małżeństwa, śmierci współmałżonka i uznania go za zmarłego jest jedną z okoliczności, które kończą małżeństwo.

Aby sąd mógł orzec rozwód, musi nastąpić zupełny i trwały rozkład małżeństwa. Jednak, pomimo istnienia wszelkich przesłanek dopuszczających rozwód, nie jest możliwe udzielenie go, jeśli z jego powodu ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci, jeśli rozwodu żąda małżonek ponoszący wyłączną winę za rozkład pożycia (chyba że drugi małżonek wyrazi na to zgodę) lub jeśli udzielenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Każdy z małżonków może wnieść pozew o rozwód.

5 oznak, że twoje małżeństwo zbliża się ku końcowi. Sprawdź, czy grozi ci rozwód
5 oznak, że twoje małżeństwo zbliża się ku końcowi. Sprawdź, czy grozi ci rozwód [6 zdjęć]

Na początku motyle w brzuchu, randki i trzymanie się za ręce. Żar miłości po latach powoli gaśnie. Od

zobacz galerię

2. Przyczyny rozwodów

Wśród przyczyn rozwodów znajdują się:

 • zdrada (14%);
 • niezgodność charakterów (13%);
 • nadużywanie alkoholu (12%);
 • problemy finansowe (6%);
 • naganny stosunek do członków rodziny (4%);
 • inne przyczyny (2%).

Statystycznie częściej powództwo wnoszą kobiety (67,7%); mieszkańcy miast trzy razy częściej rozwodzą się niż osoby mieszkające na wsi.

3. Kto składa pozew rozwodowy?

Wśród rozwodów wyróżniamy dwa typy:

 • rozwód z orzeczeniem o winie (kończy małżeństwo z winy obojga lub jednego z małżonków), w tym przypadku sąd może zasądzić alimenty na korzyść poszkodowanej osoby, od osoby winnej rozkładu pożycia;
 • rozwód bez orzekania o winie (za porozumieniem stron), w tym przypadku obydwie strony zrzekają się wszelkich roszczeń finansowych względem drugiej osoby.
Rozwód - jak wpływa na dziecko?
Rozwód - jak wpływa na dziecko?

Gdy decyzja o rozwodzie jest już podjęta i małżonkowie uznali, że czas ich związku dobiegł końca, najwięcej

przeczytaj artykuł

Pozew składa jeden z małżonków, który zdecydował się na drodze sądowej zakończyć swój związek. Jeśli powód jest winny rozpadu pożycia małżeńskiego, aby mogło dojść do rozwodu, drugi z małżonków musi się na to zgodzić. Wyjątek stanowi sytuacja, w której brak zgody na rozwód przez drugą stronę stoi w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

4. Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Za złożenie pozwu obowiązuje stała i jednorazowa opłata w wysokości 600 złotych. Jeśli strona znajduje się w złej sytuacji finansowej, może wnioskować o zwolnienie z niej.

5. Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Dokument ten składa się w wydziale cywilnym lub rodzinnym Sądu Okręgowego, właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania współmałżonków (pod warunkiem, że w dalszym ciągu pod tym adresem mieszka któryś z małżonków).

W innych okolicznościach sądem właściwym będzie sąd w miejscu zamieszkania powoda (pozwanego małżonka).

Rozwód i separacja
Rozwód i separacja

Zakładając rodzinę nie myślimy o tragicznym finale małżeństwa, czyli rozstaniu. Niestety coraz częściej

przeczytaj artykuł

6. Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód zawsze musi mieć formę pisemną. Poprawnie skonstruowany powinien zawierać kolejno:

 • datę złożenia pozwu i adres właściwego sądu okręgowego;
 • dane powoda/powódki i pozwanego/pozwanej: imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy;
 • tytuł pozwu (bez orzekania o winie, z orzeczeniem o winie);
 • ewentualne żądania (w tej części możemy wskazać winnego rozpadu, zawnioskować o nieorzekanie o warunkach wspólnego korzystania z nieruchomości czy też o nieprzeprowadzanie mediacji. Jeśli kwestie te nie zostaną określone, sąd rozstrzygnie je samodzielnie);
 • informację, kto ma pokryć koszty procesu;
 • uzasadnienie wniosku - wskazanie, z jakiego powodu małżeństwo się rozpadło, dowody na poparcie tej tezy;
 • wskazanie świadków;
 • w przypadku posiadania małoletnich dzieci, należy w pozwie wskazać wysokość alimentów i ustalić kwestię kontaktów z dziećmi;
 • aby uprościć podział wspólnego majątku, dobrze jest wskazać w pozwie, co należy do stron;
 • pozew powinien być odręcznie podpisany przez powoda lub pełnomocnika.

Pozew powinien być dostarczony do sądu w dwóch egzemplarzach. Należy dołączyć do niego skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócone odpisy aktów urodzeń dzieci (w przypadku, jeśli nie są pełnoletnie) i potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej.

W przypadku wniesienia pozwu o rozwód z orzeczeniem winy, sąd może podczas rozprawy wskazać winnego, którym może być zarówno powód jak również obie strony.

Sprawy z orzeczeniem o winie zwykle trwają dłużej niż bez orzekania o winie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie procedura jest znacznie krótsza i sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.