Trwa ładowanie...

PoZdro! walczy o zdrowie młodzieży. Fundacja Medicover przebada Lublin po raz ostatni

W Lublinie rozpoczęła się trzecia i ostatnia edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover. To już ostatni rocznik uczniów klas pierwszych gimnazjów, który objęty będzie badaniami przesiewowymi. Do projektu zaproszone zostały wszystkie gimnazja w mieście. Aby dziecko wzięło udział w kompleksowym badaniu stanu zdrowia, wystarczy zgoda rodziców.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

1. Dołącz do nas!

Rusza trzecia i ostatnia już edycja Programu PoZdro! w Lublinie. Badaniami przesiewowymi może zostać objętych prawie 3000 uczniów pierwszych klas wszystkich szkół gimnazjalnych w Lublinie. Badania są bezpłatne, nieinwazyjne, realizowane na terenie szkoły ucznia, trwają ok. 20 minut i obejmują: ocenę ostrości widzenia, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała. Aby badanie zostało przeprowadzone, wystarczy zgoda opiekuna dziecka.

Wyniki drugiej edycji Programu PoZdro! w Lublinie, prowadzonej w roku szkolnym 2015/2016 są alarmujące. Pokazują, że wśród lubelskiej młodzieży jest najwyższy odsetek nastolatków z nadwagą i otyłością spośród miast objętych Programem (22 proc.), a także najwyższy odsetek uczniów z dostateczną, słabą lub bardzo słabą aktywnością fizyczną (prawie 70 proc. przebadanej populacji).

Dodatkowo, aż u 6 proc. badanych, w związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną, tę część badania trzeba było przerwać. Wśród wszystkich miast PoZdro!, Lublin ma także najwyższy odsetek młodzieży, która znalazła się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych (16,5 proc.). Z roku na rok wskaźniki się pogarszają – w pierwszej edycji Programu liczba ta wynosiła 15,6 proc.

W sumie, w ciągu dwóch lat trwania badań przesiewowych w lubelskich gimnazjach, w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się prawie 500 dzieci. Zostały one zaproszone do dwuletniej opieki indywidualnej (ZOI), w ramach której mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji ekspertów: lekarza, psychologa, specjalisty aktywności fizycznej i dietetyka.

– Wyniki badań lubelskiej młodzieży są więcej niż niepokojące, szczególnie, że mamy do czynienia z młodzieżą w wieku 13 lat. Jeśli teraz nie zaczniemy temu przeciwdziałać, może być już za późno i za kilka lat to dziecko będzie już chorym dorosłym – powiedziała Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! – Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców, aby wyrażali zgodę na sprawdzenie stanu zdrowia swojego dziecka.

Program PoZdro! od 2014 roku aktywnie walczy z epidemią otyłości i cukrzycy typu 2 w Polsce, zabiegając o zdrową teraźniejszość i przyszłość polskich dzieci. W tę prozdrowotną batalię angażuje całe środowisko wokół dziecka – szkołę i rodzinę, we współpracy z lokalnym samorządem.

Ma za zadanie wyłonić młodzież zagrożoną cukrzycą typu 2, wskazać młodym ludziom oraz ich rodzinom co mają robić, żeby nie zachorować i potem praktycznie wspierać ich w drodze do zdrowia i większej aktywności fizycznej. Służą temu m.in. organizowane przez Fundację Medicover warsztaty edukacyjne, kulinarne i liczne zajęcia sportowe dla uczestników Programu.

Sport nie musi być uprawiany wyczynowo, abyśmy lepiej się czuli, wyglądali i byli zdrowsi – podkreśla Joanna Różańska, mistrzyni Polski w kickboxingu, prowadząca zajęcia sportowe w ramach PoZdro! – Nawet niewielka porcja codziennej aktywności fizycznej sprawia, że na co dzień czujemy się pełni energii, mamy lepszą koncentrację i samopoczucie. Warto zawalczyć o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Najtrudniej jest zacząć, a my w tym pomagamy.

W ramach PoZdro!, na terenie całej Polski, zrealizowane zostały dotychczas treningi z bardzo różnych dyscyplin, wśród których każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie: disc golf, unihokej, rugby, szermierka, karate, zajęcia na lodowisku, czy treningi kickboxingu.

Wśród prowadzących byli Mistrzowie Olimpijscy, Mistrzowie Świata i Polski w swoich kategoriach, zawodnicy znanych polskich klubów sportowych.

Wśród nich m.in.: Sylwia Gruchała (florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w szermierce), Anna Rybicka (srebrna medalistka olimpijska, mistrzyni świata i mistrzyni Europy w szermierce), Tomasz Motyka (szpadzista, wice mistrz olimpijski, mistrz Polski i Europy), Daniel Iwanek (mistrz świata w karate), czy Agnieszka Ławicka (mistrzyni Polski w unihokeju). W zajęciach wzięło udział ponad 1000 osób. W samym Lublinie, ćwiczyło razem z PoZdro! ponad 230 uczestników.

 – W Lublinie realizujemy szereg programów mających na celu aktywizację mieszkańców, m.in. projekt Aktywny Lublin, z zajęciami sportowymi dla różnych grup wiekowych. – Jerzy Kuś, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin. – Podniesienie poziomu aktywności fizycznej wśród młodzieży, obok zmiany nawyków żywieniowych, jest podstawą budowania zdrowej przyszłości młodych ludzi. Program PoZdro!, z jego bogatą ofertą treningów skierowaną do grupy zagrożonej chorobami cywilizacyjnymi, idealnie wpisuje się realizowaną przez nas politykę prozdrowotną.

Lublin jest jednym z czterech miast na polskiej mapie walki z cukrzycą typu 2 i chorobami cywilizacyjnymi. Dotychczas w ramach Programu PoZdro! przebadano łącznie ponad 12 700 dzieci, badania dalej trwają. Do Programu zakwalifikowało się już prawie 2000 nastolatków. Docelowo Fundacja Medicover zamierza przebadać w ciągu pięciu lat ok. 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu Programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

– W naszym Programie mamy już uczestników, którzy ukończyli dwuletnią opiekę indywidualną. Efekty są niesamowite, całe rodziny odmieniły swój styl życia – są zdrowsi, wspólnie uprawiają sport, razem przygotowują domowe posiłki. Na własnym przykładzie udowadniają, że zmiany, nawet te, które początkowo wydają się trudne, są możliwe i przynoszą same korzyści. Dlatego

z całego serca zachęcam wszystkich rodziców, aby dali swoim dzieciom szansę na zdrową dorosłość – dodał Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

O tym, jak kompleksowo problemem chorób cywilizacyjnych zajmują się eksperci PoZdro! można przekonać się oglądając nowy program telewizyjny zaczerpnięty z BBC, który od 15 września emituje TVP2 - „Kochanie, ratujmy nasze dzieci”. Specjaliści Fundacji Medicover zostali zaproszeni do współpracy w realizacji czterech pierwszych odcinków formatu.

Wszelkie informacje o Programie „PoZdro!”, a także materiały filmowe prezentujące wydarzenia sportowe dla młodzieży objętej ZOI oraz historie uczestników, którzy wraz ze swoimi rodzinami całkowicie odmienili swój styl życia, dostępne są na stronie internetowej Programu: www.po-zdro.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/ProgramPoZdro

2. O Programie PoZdro!

Celem Programu PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów.

  • Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek).
  • Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej.
  • W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką.

W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat. Dodatkowo, w ramach Programu dostępne są także Lekcje Multimedialne (40 000 pakietów), które są bezpłatnie udostępniane każdej chętnej placówce oraz, również bezpłatny, Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!

PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.

Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.

Informacja prasowa

3.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.