Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ćwiczenia dla dzieci - ćwiczenia nie dla dzieci, dozwolone ćwiczenia

Avatar placeholder
03.09.2017 14:33
Ćwiczenia dla dzieci - ćwiczenia nie dla dzieci, dozwolone ćwiczenia
Ćwiczenia dla dzieci - ćwiczenia nie dla dzieci, dozwolone ćwiczenia (Zdjęcie chłopca / Shutterstock)

Dzieci zazwyczaj chętnie uprawiają różne sporty i wykonują rozmaite ćwiczenia. Ale uwaga! Nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie dla rosnących organizmów. Dowiedz się, jakich ćwiczeń nie powinny wykonywać kilku- i kilkunastolatki. Oczywiście jest grupa ćwiczeń, które dzieci powinny wykonywać jak najczęście, aby zachować zdrowie i prawidłową sylwetkę oraz postawę.

1. Ćwiczenia dla dzieci - ćwiczenia nie dla dzieci

Nie wszystkie ćwiczenia dzieci mogą wykonywać. Wesprzyj swoje dziecko w doborze aktywności, aby sport przynosił mu realne korzyści zdrowotne, a nie kontuzje i trwałe wady rozwojowe.

Jordan Metzl, lekarz dziecięcej medycyny sportowej ze Szpitala Chirurgii Specjalistycznej w Nowym Jorku, wyjaśnia, że u dzieci w wieku 8-12 lat zachodzą bardzo intensywne zmiany fizyczne. U dziewcząt szybki wzrost występuje zwykle około 8. lub 9. roku życia, a w przypadku chłopców nieco później – w wieku 11 lub 12 lat. W tym czasie kości rosną dużo szybciej niż mięśnie. Wskutek tego dochodzi do większego obciążenia ścięgien i dzieci stają się mniej gibkie i słabo podatne na rozciąganie.

W tym wieku posiadają chrząstki nasadowe (płytki wzrostu), które zanikają po okresie dojrzewania, a które odpowiadają za intensywny wzrost kości.

Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

– Ważne jest, aby chronić płytki wzrostu podczas ćwiczeń. Uszkodzona chrząstka nasadowa może opóźniać lub nawet zahamować wzrost dziecka – przestrzega Metzl.

Dzięki zrozumieniu zmian zachodzących w ciele dziecka, rodzic może rozważniej dobierać ćwiczenia. Zachęcając pociechy do aktywności fizycznej, należy wyjaśnić im, na co powinny uważać i jakich zajęć unikać dla własnego dobra.

Jedzenie wspomagające rozwój dziecka
Jedzenie wspomagające rozwój dziecka [7 zdjęć]

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem węglowodanów. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki

zobacz galerię

1.1. Podnoszenie ciężarów

Jeśli twoje dziecko chce wykonywać ćwiczenia siłowe, upewnij się, że wykonuje wiele powtórzeń z niewielkim obciążeniem. Przy zbyt dużym może uszkodzić chrząstkę nasadową i płytki wzrostu. Ćwiczenia siłowe zawsze należy wykonywać z dużą ostrożnością.

1.2. Ćwiczenia na mięśnie nóg

Dzieci nie powinny wykonywać prostowania podudzi w siadzie (ćwiczenie na mięśnie czworogłowe uda). Może to poważnie uszkodzić chrząstkę nasadową w stawie biodrowym.

1.3. Wyciskanie sztangi

Bez odpowiedniego nadzoru dzieci nie powinny także podnosić sztangi na ławce prostej. Rocznie w Stanach Zjednoczonych notuje się średnio dwa przypadki śmiertelne wskutek opuszczenia sztangi na klatkę piersiową z powodu zbyt dużego obciążenia. Danych dla Polski nie znamy, jednak amerykańskie pokazują, że to bardzo realne zagrożenie.

 ### Przysiady

Nastolatki często wykonują to ćwiczenie, zbyt mocno obciążając obszar znajdujący się bezpośrednio pod rzepką, w miejscu styku mięśnia z kością. Może to prowadzić do uszkodzenia chrząstki.

1.4. Jazda na rowerze lub rolkach bez kasku

Dzieci potrafią czerpać ogromną radość z brawurowych sportów, co często wiąże się z tym, że nie przejmują się związanym z nimi ryzykiem. Bez odpowiedniego zabezpieczenia dziecko, upadając, może uderzyć głową o podłoże. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, jak np. wstrząśnienie mózgu, urazowe uszkodzenie mózgu, a nawet złamanie czaszki.

2. Ćwiczenia dla dzieci - dozwolone ćwiczenia

Dzieci nie mogą wykonywać niektórych ćwiczeń, jednak większość aktywności fizycznej jest dla nich, jak najbardziej wskazana. Do ćwiczeń, które mogą wykonywać dzieci, zalicza się:

2.1. Zajęcia grupowe

Zajęcia w grupach są świetnym sposobem na rozwijanie dziecięcych pasji, jak również dziecko ma możliwość współpracy z drugim dzieckiem. Ćwiczenia w grupach dla dzieci, to m.in.: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna oraz wiele innych dyscyplin sportowych.

2.2. Skakanie na skakance

To ćwiczenie dla dzieci doskonale wpływa na poprawę wydolności, poprawia się ogólne samopoczucie dziecka, jak również spala się zbędny tłuszcz (jeżeli dziecko ma nadwagę).

Musisz to wiedzieć

2.3. Ćwiczenia na równowagę

Do takich ćwiczeń dla dzieci należą: chodzenie stopa za stopą, przeskakiwanie z nogi na nogę czy wstawanie i siadanie bez używania rąk.

Jest wiele ćwiczeń dla dzieci, które maluchy powinny wykonywać, jednak przede wszystkim rodzice powinni nauczyć dziecko jak je wykonywać, tylko dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze