Sucha skóra u niemowlaka

Sucha skóra u niemowlaka zdarza się niemal wszystkim maluchom, gdyż skóra dziecka jest bardzo delikatna. Jest to szczególnie częste w zimie, kiedy na dworze jest mróz, a w mieszkaniach wyjątkowo suche powietrze. Zdarza się to oczywiście także o każdej innej porze roku, jeśli pielęgnacja skóry dziecka jest niewystarczająca lub... nadmierna. Na przykład długie i częste kąpiele mogą wysuszyć skórę.

Jak zapobiegać wysuszaniu skóry niemowlęcia podczas kąpieli?

Aby nie dopuścić do wysuszenia się skóry u niemowlaka, należy przede wszystkim pamiętać, aby kąpiele dziecka nie trwały zbyt długo i nie były zbyt ciepłe. Kąpiel powinna być krótka (powinna trwać na przykład 10 minut), choć dokładna, i niezbyt gorąca.

Polecane wideo:

Niemowlę - sucha skóra

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, a jej funkcje nie są w pełni wykształcone. Bardzo często noworodki mają suchą, a nawet wręcz łuszczącą się skórę....

Jakie kosmetyki dla niemowląt są najlepsze, aby zapobiegać suchej skórze? Najlepiej do kąpieli nie używać mydła ani pieniących się płynów – lepszy będzie kosmetyk hipoalergiczny, niezawierający substancji zapachowych ani mydła, wyprodukowany specjalnie dla niemowląt. Nie należy nigdy przesadzać z ilością wykorzystywanego kosmetyku – wystarczy użyć go naprawdę odrobinę. Raz na jakiś czas można zrobić dziecku kąpiel w samej wodzie.

Niektórzy rodzice stosują do kąpania dziecka olejki – rzeczywiście, zapobiega to przesuszeniu skóry dziecka w czasie kąpieli. Jednak należy wtedy zachować dużą ostrożność, gdyż wanienka stanie się bardzo śliska i dziecko może ześlizgnąć się na jej dno.

Inne sposoby na suchą skórę dziecka

Po wykąpaniu dziecka należy, delikatnie poklepując, wytrzeć dziecko i na jeszcze mokrą skórę nałożyć lekki krem hipoalergiczny dla niemowląt. Jeśli skóra wysusza się w ciągu dnia, należy także ją nawilżać – tyle razy, ile potrzebuje. Jeśli delikatny balsam lub lekki krem nie wystarcza, aby dostatecznie nawilżyć skórę dziecka, można zacząć korzystać z tłustszych kremów, a nawet maści.

Ważne jest, aby w pokoju niemowlaka temperatura nie przekraczała 20 st. C. Wyższa temperatura wysuszy powietrze i może wywołać nie tylko suchość skóry, ale i kaszel u dziecka. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, nie można zapominać o wietrzeniu pokoju dziecka. W sezonie grzewczym rozwiązaniem problemu suchego powietrza jest nawilżacz do powietrza – ultradźwiękowy lub tradycyjny – albo mokry, czysty ręcznik powieszony na kaloryferze.

Należy pamiętać, aby ubranka niemowlaka były prane tylko w delikatnych proszkach dla niemowląt.

Maluch, wychodząc na spacer w lecie, powinien być maksymalnie osłonięty przed słońcem. Wszystkie części ciała, które mogą wystawać poza okrycie, powinny być nasmarowane kremem ochronnym z wysokim filtrem. W zimie natomiast trzeba chronić skórę dziecka przed zimnem, zakładając mu rękawiczki i czapeczkę.

W bardzo rzadkich przypadkach, skóra dziecka może okazać się atopowa. Oznacza to, że przeciwciała odpornościowe dziecka nieprawidłowo reagują na jakiś czynnik środowiskowy, co prowadzi do wysuszenia skóry. Stan skóry pogarszają substancje drażniące takie jak mydło oraz częste alergeny takie jak truskawki czy roztocza kurzu domowego. Skóra atopowa u dziecka jest wysuszona, zaczerwieniona i swędząca.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Czym myć niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlaka może nastręczać młodym rodzicom wiele problemów. Dostępne są na rynku różne kosmetyki dla niemowląt: płyny (...) do kąpieli dla niemowląt, oliwki dla niemowląt, mydełka dla noworodków, żele do mycia dzieci,...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bolesne odparzenia u niemowląt

i może podrażniać skórę niemowlęcia. * Po każdej (//parenting.pl/portal/kapiel-noworodka) nawilżaj skórę dziecka. ## Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie (...) nawyki (częste zmiany pieluch,...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

, który rodzaj pieluszek lepiej sprawdzi się u jego maluszka. Każde dziecko jest inne, więc również jego skóra może różnie reagować na dany produkt (...) - szczególnie dla delikatnej skóry mojego maluszka... Tak szukałam...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

. Dojrzałość, a więc rolę skóry właściwej, osiąga po ok. czterech latach. Do tego czasu wymaga ona specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest podatna (...) się w oleju parafinowym, z tego też względu jest on bezpieczny dla...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Włosy u niemowląt

, który nie ma poparcia w dowodach. Warto wiedzieć, że **rodzaj włosów u dziecka**kształtuje się nawet do 6 roku życia. ## Pielęgnacja włosów niemowlęcia (...) , kolor i gęstość włosów będą się zmieniały. Istotna jest...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Kosmetyki dla dziecka na czas zimy

Kosmetyki dla dziecka na czas zimy

Kosmetyki dla dziecka na zimę Istnieją specjalne kosmetyki, które pielęgnują wrażliwą skórę dzieci w czasie zimy.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emulsja do kąpieli Oilatum Baby Łagodna emulsja do kąpieli to najlepszy sposób na bezstresowe mycie niemowlęcia. Krem Oilatum Baby Delikatny dla skóry dziecka krem to podstawa codziennej pielęgnacji.