Przenośne KTG? Teraz to możliwe

Być może już w tym roku kobiety w ciąży będą mogły samodzielnie badać pracę serca płodu. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nowoczesnemu wynalazkowi dr Patrycji Wizińskiej-Sochy. Kobieta opracowała i wyprodukowała nowatorskie urządzenie.

Impuls do stworzenia przenośnego KTG wiązał się z tragedią rodzinną jednej ze znajomych Wizińskiej. Kobieta urodziła martwe dziecko. Wtedy właśnie Wizińska-Socha zaczęła zastanawiać się nad tym, w jaki sposób kobiety ciężarne mogą same monitorować pracę serca nienarodzonego jeszcze dziecka. Opracowanie przenośnego KTG było kwestią czasu.

Polecane wideo:

Dzisiaj wyjątkowe urządzenie jest już po fazie testów i prawdopodobnie w tym roku trafi do polskich szpitali i przychodni. Te będą mogły wypożyczyć KTG kobietom oczekującym dziecka. Szczególnie tym, które spodziewają się narodzin pierwszego potomka, i które jeszcze nie wiedzą, jak często powinny odczuwać ruchy dziecka. Takie kobiety bardzo często zwlekają z podjęciem decyzji, kiedy powinny udać się do szpitala.

Przenośne urządzenie KTG mogłoby im w tym pomóc. Sprzęt, dzięki zastosowanej technologii, pozwoli rozróżnić skurcze przepowiadające od porodowych. Jak twierdzą ginekolodzy, obecność przenośnego KTG w domu i możliwość skorzystania z niego od ręki pozwoliłaby na uspokojenie pacjentek.

Obecnie, aby kobieta mogła sprawdzić, czy serce jej dziecka bije prawidłowo, musi udać się do szpitala. KTG lekarze wykonują przy tym zazwyczaj dopiero w trzecim trymestrze ciąży.

Jak wygląda mobilne KTG? Urządzenie o nazwie Pregnabit jest niewielkich rozmiarów. To dwie sondy, które za pomocą pasów mocuje się na brzuchu ciężarnej. Jednocześnie na ręce kobiety mocowany jest zegarek mierzący puls. W komplecie jest także znacznik, którym kobieta sygnalizuje moment, w którym poczuła ruchy dziecka.

Wyglądem samo KTG przypomina smartfona. Można je zabrać ze sobą w podróż, na wakacje lub trzymać w domu. W każdym z tych miejsc kobieta ma możliwość wykonania badania. Jak ono wygląda?

Tak, jak w przypadku tradycyjnego, szpitalnego KTG. Do brzucha należy przyłożyć dwie sondy i przymocować je za pomocą pasów. Po 30 minutach, matka będzie mogła wysłać wyniki do centrali medycznej, gdzie przeanalizuje je lekarz bądź położna. Po kolejnych 10 minutach  otrzyma wynik badania na to samo urządzenie.

Przenośne KTG to produkt całkowiecie polski - zostało tutaj zaprojektowane i wyprodukowane. Za niezwykły pomysł Patrycja Wizińska-Socha, szefowa firmy Nestmedic, została uhonorowana prestiżowym tytułem Innowator Roku pisma branżowego „Technology Review”, jakie wydaje Instytut Technologiczny w Massachusetts. Jeszcze w tym roku urządzenie trafi do polskich szpitali. Są nim zainteresowane także placówki medyczne z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, a także ze Stanów Zjednoczonych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....