Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Podróż w ciąży samochodem

Zgodnie ze statystykami, największym zagrożeniem dla zdrowia kobiety i jej nienarodzonego dziecka jest jazda samochodem. A konkretnie, wypadki samochodowe. To one są główną przyczyną tragedii. Urazy w ciąży to w 50-70% przypadków konsekwencja wypadku drogowego.

1. Ciężarna za kierownicą. Większe ryzyko wypadku

Obecnie trudno wyobrazić sobie świat bez samochodu. Ułatwia nam życie, często jest narzędziem pracy. Jazda samochodem to już nie domena panów. Kobiety są kierowcami równie dobrymi, co mężczyźni. Również kobiety w ciąży, bardzo długo pozostając w pełni aktywne, korzystają chętnie z tego środka transportu. Własne auto zapewnia im komfort, niezależność i pozwala oszczędzać czas. Gdyby lekarze zakazali kobietom w ciąży korzystania z samochodu, zostaliby zignorowani i pewnie wyśmiani. Nie da się jednak powiedzieć, że podróżowanie samochodem w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze, jest w 100% bezpieczne.

Polecane wideo:

Podróż autem z założenia niesie znaczne ryzyko wypadku. Na dodatek skutki tych zdarzeń często przybierają wymiar tragiczny. Z cyferek wynika, że szczególnie źle kończą się dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka.

Ryzyko wypadku rośnie, gdy kierowca jest w stanie odmiennym, gdyż kobiety w ciąży:

 • Bywają niestabilne emocjonalnie. Nagły wybuch płaczu bądź podenerwowanie nie wpływają pozytywnie na sposób jazdy.
 • Miewają problemy z koncentracją.
 • Wolniej reagują na sytuacje na drodze.
 • Szybciej się męczą, bywają senne, miewają zawroty głowy. To wszystko negatywnie odbija się na ich „sprawności” za kierownicą.
 • Mają coraz większy brzuch, który skutecznie utrudnia manewry.
 • Często zażywają leki, a niektóre mogą mieć wpływa na prowadzenie auta.
 • Mogą łatwo się zdekoncentrować pod wpływem ruchów dziecka.

2. Ciężarna poszkodowana w wypadku samochodowym

W początkowym okresie ciąży macica, wraz z rozwijającym się w niej dzieckiem, chroniona jest dość dobrze przez miednicę i na ogół obywa się bez jej uszkodzenia. Z tygodnia na tydzień sytuacja ulega zmianie. Gdy dojdzie już do wypadku samochodowego z udziałem kobiety w ciąży, jest ona poszkodowanym, którego dość trudno zdiagnozować. W ciąży, pod wpływem powiększającej się macicy, zmianie ulega rozmieszczenie organów wewnętrznych. To, niestety, pociąga za sobą pewne konsekwencje. Z jednej strony część z nich jest lepiej chroniona przed urazem, z drugiej mogą nie wystąpić typowe objawy urazu.

Dużo trudności może przysporzyć rozpoznanie krwotoku wewnętrznego. U kobiety w ciąży nawet przy utratcie 30-35% krwi może utrzymywać się ciśnienie tętnicze w granicach normy. Niestety, dzieje się tak kosztem dziecka. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym wyższe staje się prawdopodobieństwo pęknięcia śledziony (kobietę w ciąży po urazie, nawet niewielkim, należy obserwować przez kolejne 2 tyg., by wykluczyć uszkodzenie tego organu). Konieczna jest wtedy operacja. Podobno ten uraz w około 70% kończy się zgonem płodu.

Do zagrożenia zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka może dojść nawet, gdy nie doszło do zderzenia, gdy teoretycznie „skończyło się na strachu”. Jednak już gwałtowane hamowanie i ucisk źle założonego pasa bezpieczeństwa może doprowadzić do tzw. urazu tępego. Skutkuje to „wtórnym wzmożeniem ciśnienia śródbrzusznego i wewnątrzmacicznego”, co może doprowadzić do krwotoku łożyskowego, zamartwicy płodu i poronienia. Ponieważ ciśnienie w jamie macicy w momencie gwałtownego hamowania może nawet 10 razy przewyższać jego wartość w czasie porodu, istnieje zagrożenie pęknięcia macicy i śmiercią płodu. W wyniku urazu miednicy może dojść do takich komplikacji, jak poród przedwczesny, odklejenie łożyska, pęknięcie, przebicie błon płodowych.

Trzeba pamiętać, że dobry stan kobiety, brak ciężkich urazów, nie oznacza braku konsekwencji dla przebiegu ciąży. Przyjęto, że jeżeli:

 • w ciągu 72 godzin od urazu nie doszło do odklejenia łożyska;
 • w ciągu 4 godzin od urazu nie doszło do pęknięcia błon płodowych;
 • w ciągu 4 godzin od urazu nie pojawiły się regularne skurcze i akcja porodowa zakończona rozwiązaniem ciąży;
 • w ciągu 7 dni od urazu nie nastąpiła śmierć płodu
nie istnieje zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego czy niższej oceny stanu dziecka w skali Apgar .

3. Bezpieczna podróż samochodem w ciąży

Najlepiej byłoby ograniczyć jazdę samochodem. Jeżeli jest to niemożliwe, kobieta powinna jeździć na miejscu pasażera, w fotelu jak najdalej odsuniętym w tył. Gdy zaś musi prowadzić samochód, powinna:

 1. Zadbać o właściwe ustawienie fotela kierowcy:
 • brzuch nie powinien opierać się o kierownicę,
 • odległość pomiędzy kierownicą a klatką piersiową musi wynosić co najmniej 25 cm (jest to zasada, która obowiązuje bez względu na ciążę i ma szczególne znaczenie w przypadku niskich osób),
 • wyprostowane ręce powinny dotykać kierownicy nadgarstkami;
 • plecy muszą przylegać do fotela,
 • głowa powinna opierać się o środek zagłówka.

2. Poprawnie zapiąć pasy bezpieczeństwa . Pomimo, iż Kodeks Drogowy zdejmuje ten obowiązek z kobiet w ciąży jest to nadal zasadniczy element bezpiecznej jazdy. Do poważnych urazów w wyniku wypadków dochodzi częściej, dlatego że ciężarne nie zapinają lub źle zapinają pasy bezpieczeństwa. Warunkiem jest jedynie, by pasy zapięte były prawidłowo, czyli:
 • pas ramienny (ukośny) musi przechodzić pomiędzy piersiami, nad mostkiem, tak by nie leżał ani na szyi ani na brzuchu (należy poprowadzić go nad brzuchem),
 • pas udowy musi być poprowadzony pod brzuchem, jak najniżej się da, tak by opierał się na biodrach, co zapobiegnie silnemu uciskowi na brzuch, w razie nagłego hamowania,
 • pasy muszą być właściwie napięte, bez „luzów”,
 • pasy nie mogą być poskręcane.
Na rynku, specjalnie dla kobiet w ciąży, dostępne są adaptery do pasów bezpieczeństwa oraz tzw. uprzęże.

3. Kobieta powinna szczególnie starannie planować trasę, tak by jak najmniej czasu spędzać za kierownicą. Nie stać długo w korkach, unikać wyboistych i dziurawych dróg, co w Polsce jest praktycznie niemożliwe.


Aneta Stawiszyńska- Marciniak

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 3 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Pasy bezpieczeństwa w ciąży
Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Ciąża a pasy bezpieczeństwa

Ciąża a pasy bezpieczeństwa

nie miała zapiętych pasów. Niestety, w Polsce jest przekonanie, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, a prawo drogowe zwalnia je z tego obowiązku.

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży zapewnia ciężarnym bezpieczeństwo i komfort jazdy już od 2. miesiąca ciąży. Jego zaletą jest to, że kieruje (...) siedzeniu. Może go używać kobieta jadąca w samochodzie jako kierowca i pasażer. Adapter do pasów bezpieczeństwa w ciąży Bezpieczeństwo

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Pasy dla ciężarnej

Wiele kobiet ciężarnych nie zapina pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, tłumacząc, że pasy powodują u nich uczucie dyskomfortu i inne niedogodności. Innym powodem, który sprawia, że kobieta ciężarna woli nie zapinać pasów bezpieczeństwa, jest myśl oraz strach przed uszkodzeniem płodu. Jednak według specjalistów od bezpieczeństwa takie myślenie jest błędne. Jak sugerują nowe badania, kobiety będące w ciąży powinny mieć nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa. Zapinać pasy czy nie? Badanie na temat kobiet ciężarnych kierujących pojazdem, opublikowane w najnowszym numerze czasopisma „Obstetrics & Gynecology", mówią o tym, że w momencie uczestniczenia w wypadku samochodowym są one prawie trzy razy bardziej narażone na zgon płodu. Ponadto dwukrotnie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernego krwawienia wewnętrznego w porównaniu do kobiet ciężarnych zabezpieczonych pasem. Niestety pomimo wielu badań sugerujących niebezpieczeństwo związane z brakiem zapiętych pasów, obecnie wiele kobiet nadal nie zapina pasów bezpieczeństwa. W Stanach Zjednoczonych wypadki samochodowe stanowią główną przyczynę traumatycznej śmierci płodu noszonego przez kobietę ciężarną. Naukowcy sugerują, że niezwykle istotne jest opracowanie specjalnych pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Błędne przekonanie, że stosowanie pasów bezpieczeństwa jest szkodliwe dla płodu, może spowodować znacznie więcej szkody niż w przypadku, gdy kobieta jest zabezpieczona pasem. Właściwie stosowane pasy bezpieczeństwa umożliwiają odpowiednią ochronę - zarówno kobiety, jak i płodu. W jaki sposób w ciąży prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa? Aktualne zalecenia stowarzyszenia American Medical Association sugerują, że pasy powinny być ciasno umieszczone pod brzuchem i w poprzek klatki piersiowej. Część pasa bezpieczeństwa powinna być umieszczona dokładnie pomiędzy środkiem klatki piersiowej. Ponadto bardzo ważne jest to, aby kobieta ciężarna siedziała co najmniej 10 cali od poduszki powietrznej lub od deski rozdzielczej pojazdu. Absolutnie nie należy wyłączać poduszki powietrznej, gdyż może ona w trakcie wypadku chronić kobietę w ciąży oraz jej dziecko. Do wytycznych dotyczących zapinania pasów bezpieczeństwa u kobiet ciężarnych należą: klamra pasa biodrowego powinna być zlokalizowana pod brzuchem i na biodrach, nie wolno umieszczać pasa biodrowego na brzuchu, górna część pasów powinna znajdować się pomiędzy piersiami oraz wzdłuż boku brzucha, nigdy nie umieszczaj pasa barkowego pod ramieniem, przed podróżą samochodem upewnij się, że pas jest dobrze dopasowany, staraj się ograniczyć jazdę samochodem do maksimum 5 godzin dziennie, nigdy nie wyłączaj poduszki powietrznej, w razie wypadku od razu poddaj się leczeniu w celu ochrony zdrowia dziecka i swojego. W trakcie ciąży zapinanie pasów bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Jeżeli zrobisz to w odpowiedni sposób, będziesz chronić zarówno siebie. jak i własne dziecko.

Podróż samochodem w ciąży

Jak podróżować w ciąży?

Jak podróżować w ciąży?

zapakuj wygodne buty na płaskim obcasie.Poduszka ciążowa Jeśli wybierasz się w podróż samochodem to masz o tyle komfortową sytuację, że możesz zabrać (...) Podróżowanie w ciąży Podróżowanie przez kobietę będącą w ciąży jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że lekarz jej tego nie zabronił. Warto

Czy w ciąży mogę..?

Podróż samochodem w ciąży

Podróż samochodem w ciąży

Podróż samochodem w ciąży nie jest zabroniona, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do prowadzenia auta. Jazda samochodem w pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie powinna sprawiać kłopotów. Podróże w ostatnim okresie ciąży, z uwagi na duży brzuch matki i zwiększoną aktywność dziecka, mogą już sprawiać pewne trudności. Przyszłe mamy powinny jednak unikać długiej jazdy samochodem, a jeśli podróżują kilka czy kilkanaście godzin powinny przynajmniej co dwie godziny robić sobie przerwę. Należy również pamiętać o minimalizowaniu wpływu szkodliwych substancji ze spalin i w korku nie uchylać szyb, by nie wdychać zanieczyszczeń. Podróże w ciąży samochodem są bezpieczne. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, należy prawidłowo ustawić fotel, tak aby kierownica nie uciskała brzucha. Po drugie, przyjąć prawidłową pozycję za kierownicą, zapewniając sobie możliwość szybkiej reakcji i nie blokując brzuchem swobody ruchów. Plecy powinny mocno przywierać do siedzenia, a ramiona być niemal wyprostowane. Prowadzenie samochodu w początkowej ciąży jest dozwolone, jeśli jednak ciąża jest bardzo zaawansowana, lepiej zrezygnować z samodzielnej jazdy i postarać się o kierowcę. Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa? Tak, ponieważ stanowią najlepsze zabezpieczenie dla matki i dziecka w razie wypadku. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób ich układania i zapinania. Dolny pas powinien przechodzić przez biodra pod brzuchem. Nie może przechodzić przez brzuch, gdyż wtedy zbyt mocno uciska i może stanowić zagrożenie dla dziecka w łonie w przypadku ewentualnej kolizji na drodze. Skośny pas powinien natomiast przebiegać pod obojczykiem ciężarnej. Na rynku dostępny jest specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych. A czy można podróżować samochodem wyposażonym w poduszkę powietrzną? Wprawdzie nie ma oficjalnych ostrzeżeń o ewentualnym niebezpieczeństwie dla kobiet w ciąży, to jednak wielu producentów zaleca, aby kobieta nie siedziała na miejscu pasażera, które jest chronione poduszką. Eksperci zalecają, by kobieta ciężarna prowadząca auto odsunęła siedzenie możliwie jak najdalej do tyłu oraz lekko odchyliła oparcie i w ten sposób do maksimum zwiększyła odległość między klatką piersiową i kierownicą. W razie wypadku ciało w niewielkim stopniu przesunie się do przodu, a poduszka powietrzna napełni się powietrzem w odpowiednim stopniu.

Czy w ciąży mogę..?

Kiedy podróż w ciąży jest niebezpieczna?

na czas lotu lub jazdy samochodem przydatne jest nałożenie pończoch uciskowych lub specjalnych skarpet. Długa podróż samochodem w ciąży (...) miesięcy powinny zrezygnować z wyjazdów. Ponadto warto pamiętać o tym, że długotrwała podróż zwiększa wystąpienie u kobiet w ciąży zakrzepicy, dlatego

Czy w ciąży mogę..?

Czy można podróżować w ciąży?

się z lekarzem. Podróż samochodem w ciąży Niektóre ciężarne obawiają się, że tankowanie samochodu zaszkodzi ich dzieciom. Jednak napełnianie baku trwa (...) pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży, jest dla przyszłej matki najłatwiejszym czasem na podróż. Poranne mdłości są już wtedy tylko wspomnieniem, a poziom

Podróż samochodem w ciąży

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

tego nie wytrzyma, a pasy tak. Dlatego, jeśli przyszła mama dba o bezpieczeństwo dziecka i swoje, lepiej niech zapina pasy. Jazda samochodem w ciąży (...) nie miała zapiętych pasów. Niestety, w Polsce jest przekonanie, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, a prawo drogowe

Sposoby na nudę malucha

Nuda w samochodzie

Nuda w samochodzie

Dzieci podczas jazdy samochodem często są znudzone.

Zdrowie malucha

Temperatura w samochodzie

Temperatura w samochodzie

Podczas jazdy samochodem dzieci powinny być ubrane w "sam raz". Nie powinniśmy dopuścić do przegrzania ani do tego, aby maluch zmarzł.