Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Metoda Rötzera

Metoda Rötzera to metoda objawowo-termiczna, która pozwala wyznaczać dni płodne i niepłodne w cyklu menstruacyjnym kobiety. Technika ta stanowi jedną z naturalnych metod planowania rodziny. Metoda Rötzera polega na obserwowaniu markerów biologicznych, takich jak śluz i cechy szyjki macicy oraz podstawowa temperatura ciała. Dzięki tej metodzie można wyznaczyć najlepszy moment na staranie się o dziecko lub w przypadku par, które tego nie planują, czas, kiedy należy wstrzymać się od współżycia.

Polecane wideo:

1. Zastosowanie metody Rötzera

Metodę Rötzera wykorzystuje się w monitorowaniu zdrowia i płodności kobiety. Dzięki metodzie objawowo-termicznej można świadomie podjąć decyzję o rodzicielstwie i skuteczniej starać się o zajście w ciążę. Można także ciąży uniknąć, jeśli się jej jeszcze nie planuje. Metoda Rötzera pozwala kobiecie poznać jej cykl menstruacyjny. Kolejne fazy cyklu są wynikiem działania hormonów, dlatego też przebieg cyklu wiele mówi o gospodarce hormonalnej u kobiety. Nieprawidłowości w przebiegu cyklu mogą oznaczać niepłodność, dlatego też metoda Rötzera jest przydatnym narzędziem diagnostyki niepłodności.

Jeśli przyczyny niepłodności wynikają z niedoborów diety lub niezdrowego stylu życia, dzięki metodzie Rötzera można także leczyć ten stan. Eliminuje się wtedy czynniki, które mogą prowadzić do zaburzenia płodności, a obecnie znamy ich już dwadzieścia.

Planowanie poczęcia przy pomocy metody Rötzera polega na wyznaczaniu dni płodnych. Jeśli współżycie zbiegnie się w czasie z okresem okołoowulacyjnym, wówczas są największe szanse na zajście w ciążę. Jeśli zaś zapłodnienia chce się uniknąć, zgodnie z tą metodą współżycie należy ograniczyć do dni niepłodnych. Największe szanse uniknięcia niechcianej ciąży daje współżycie jedynie w ciągu dziesięciu ostatnich dni cyklu.

2. Na czym polega metoda Rötzera?

Metoda Rötzera jest metodą objawowo-termiczną, co oznacza, że łączy ona metodę obserwacji śluzu szyjki macicy z pomiarem podstawowej temperatury ciała kobiety. Jako uzupełnienie można analizować cechy szyjki macicy.

Obserwacja śluzu pozwala określić moment owulacji, gdyż w tym czasie jest on bardziej obfity, klarowny i rozciągliwy. Wyglądem przypomina białko jajka. Dotykając go w palcach można go rozciągnąć w długie nitki. Taki śluz umożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Z kolei śluz, który występuje w dni niepłodne jest mętny, białawy lub lekko żółtawy, a przy tym lepki, a niekiedy również grudkowaty. Na jakość śluzu wpływ mają hormony, które odpowiadają za dojrzewanie komórki jajowej.

Metoda termiczna polega na codziennym dokonywaniu pomiaru podstawowej temperatury ciała. Mierzy się ją rano, tuż po przebudzeniu, a następnie nanosi na kartę cyklu. Pod względem temperatury wyróżnia się jej dwie fazy – początkową, gdy temperatura jest na niskim poziomie i drugą, gdy po skoku utrzymują się wyższe jej wartości. Wzrost temperatury jest dobrym czasem na współżycie, jeśli chce się zwiększyć szanse na poczęcie.

Z metody Rötzera korzystać mogą zarówno kobiety o regularnych, jak i nieregularnych cyklach, kobiety przed menopauzą, karmiące piersią, po porodzie, a także te, które odstawiły daną metodę antykoncepcji. W każdej z tych sytuacji, a także dla różnych stanów zdrowia i trybów życia opracowane są indywidualne wytyczne.

3. Skuteczność metody Rötzera

Metody umożliwiające wyznaczenie dni płodnych skracają czas starania się o dziecko, gdyż współżycie w czasie dni płodnych optymalizuje szanse na zapłodnienie. Oznacza to, że z dwóch par, które starają się o ciążę szybciej osiągnie sukces para, która dostosowuje czas współżycia do cyklu miesiączkowego niż ta, która stara się o dziecko „na ślepo”.

Największego znaczenia metoda Rötzera nabiera u par, które mają trudności z zajściem w ciążę ze względu na niską płodność. Dla nich znajomość dni płodnych jest jedyną szansą na naturalne zapłodnienie.

Metodę Rötzera z powodzeniem stosuje się także, aby odłożyć poczęcie. W zależności od stosowanej reguły, wskaźnik Pearla dla współżycia w okresie niepłodności przedowulacyjnej wynosi od 0,1 do 0,9. Z kolei dla okresu niepłodności poowulacyjnej wynosi 0. Warunkiem uzyskania takiej skuteczności jest jednak dobre nauczenie się metody i dokładne jej stosowanie. Kobieta musi obserwować reakcje swojego ciała codziennie, również codziennie je notować, a w ciągu dni płodnych powstrzymywać się od współżycia.

Anna Świeboda, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy

~Takbardzochce • ostatni post 2 miesiące temu

6
Artykuły Metoda objawowo-termiczna
Metoda objawowo-termiczna

Liga Małżeństwo Małżeństwu

i działania metod objawowo-termicznych, a także samodzielnych metod termicznych i metod objawowych. Otrzymują także specjalny zeszyt obserwacji cykli, do którego codziennie wpisuje się temperaturę ciała oraz obserwacje dotyczące śluzu szyjkowego. Kursy oferowane przez Ligę Małżeństwo Małżeństwu są poświęcone następującym tematom: płodność w czasie menopauzy i w okresie okołomenopauzalnym; płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej; płodność po porodzie; płodność w czasie połogu i karmienia piersią; nieregularności cykli menstruacyjnych; odpowiedzialne zakładanie rodziny i rodzicielstwo; stosowanie metody objawowo-termicznej w kontrolowaniu poczęć; rozpoznawanie dni płodnych i niepłodnych; ekologiczne karmienie piersią. Liga Małżeństwo Małżeństwu buduje także bazę lekarzy rodzinnych, endokrynologów, położników i ginekologów, którzy popierają naturalne metody planowania rodziny. Warunkiem, by lekarz został wpisany na tę listę, jest wypełnienie deklaracji i przesłanie jej Lidze. Deklaracja mówi o szacunku dla życia poczętego, aż do jego naturalnej śmierci oraz o chęci propagowania naturalnego planowania rodziny. Liga Małżeństwo Małżeństwu utrzymuje się z opłat uiszczanych przez kursantów oraz z darowizn. Jest organizacją non-profit. Zajęcia są prowadzone tylko przez małżeństwa autoryzowane przez Ligę. Kurs można ukończyć także korespondencyjnie. Naturalne planowanie rodziny Metoda objawowo-termiczna to naturalna metoda planowania rodziny i budowania świadomości kobiety dotyczącej jej płodności. Jako metoda antykoncepcji nie jest zbyt skuteczna, natomiast pozwala kobiecie na obserwację swojego cyklu owulacyjnego i wyznaczenie dni płodnych, co pomaga osobom, które dłuższy czas nie mogą zajść w ciążę. Zgodnie z podejściem Ligi Małżeństwo Małżeństwu, naturalne metody planowania rodziny są raczej stylem życia, a nie tylko metodą antykoncepcji. Jest to także metoda leczenia bezpłodności, pozwalająca kobiecie na poznanie swojego cyklu owulacyjnego. Dzięki takiej wiedzy kobieta może wyliczyć, kiedy ma dni płodne i niepłodne. Niepokojące objawy, na przykład brak lub zbyt obfity śluz szyjkowy czy brak występującego w czasie okołoowulacyjnym okresu, wyższej temperatury ciała, mogą także pomóc w stwierdzeniu, skąd się biorą problemy z poczęciem u pary. (...) Liga Małżeństwo Małżeństwu to międzynarodowe stowarzyszenie katolickie. Promuje ono naturalne metody planowania rodziny. Liga w Polsce powstała

Metoda objawowo-termiczna

Metoda angielska

Metoda angielska jest nazywana także metodą podwójnego sprawdzenia. Jest to metoda naturalnego planowania rodziny, wykorzystująca pewne objawy do wyznaczenia, kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie można zaplanować współżycie. Jeśli kobieta chce mieć dziecko, wybiera na współżycie dni płodne, jeśli nie – dni niepłodne. Metoda angielska to metoda objawowo-termiczna. Historia metody angielskiej Metoda angielska powstała w latach 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Opracował ją zespół ginekologów Szpitala Położniczego im. Królowej Elżbiety. To metoda pozwalająca na ocenę płodności kobiety na podstawie badań i analizy skuteczności znanych wtedy naturalnych metod planowania rodziny. W 2002 roku zmodyfikowano metodę wprowadzając zmiany w obserwacjach w sytuacjach szczególnych, czyli po porodzie, w czasie premenopauzalnym i po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Planowanie ciąży metodami naturalnymi wymaga od kobiety codziennego obserwowania własnego ciała i swojego cyklu menstruacyjnego. Naturalne metody planowania rodziny są przeznaczone zarówno dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, jak i dla tych, które chcą ją stosować jako środek antykoncepcyjny. Kobiety o nieregularnych cyklach mogą mieć problemy ze stosowaniem metody objawowo-termicznej. Jak stosuje się metodę angielską? Metoda angielska jako naturalna metoda antykoncepcji, jak i metoda ułatwiająca zajście w ciążę, opiera się na samoobserwacji kobiety. Należy badać trzy czynniki: podstawową temperaturę ciała kobiety; wygląd i ilość śluzu szyjkowego; objawy szyjki macicy. Te trzy czynniki pozwalają na wyliczenie dni płodnych i niepłodnych kobiety – chociaż można badać tylko temperaturę i do wyboru – śluz lub szyjkę macicy. Temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej porze, po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Okres wyższej niż normalnie temperatury ciała oznacza, że trwa okres okołoowulacyjny. Wygląd, konsystencja i ilość śluzu szyjkowego są także bardzo ważne. Śluz płodny jest elastyczny, przezroczysty i dość obfity, powodujący uczucie wilgoci w pochwie. Pojawia się on w czasie owulacji, czyli w momencie najwyższej płodności kobiety. Ułatwia on dotarcie plemników do jajeczka, przyspiesza ich ruch, zapewnia im składniki odżywcze oraz przepuszcza tylko najsprawniejsze plemniki. Śluz niepłodny natomiast jest nieprzezroczysty (białawy lub żółtawy) i lepki, nie powoduje uczucia wilgotności w pochwie. Blokuje on dostęp plemników w głąb pochwy. Metoda podwójnego sprawdzenia wymaga także badania objawów szyjki macicy. Oznacza to obserwację otwartości, miękkości i wysokości szyjki macicy. Bada się to wkładając jeden lub dwa palce do pochwy. Kiedy wyznaczy się czas owulacji, czyli pełnej płodności, pozostają dwa okresy płodności. Faza niepłodności przedowulacyjnej jest fazą niepłodności względnej. Oznacza to, że jeśli plemniki dostaną się w tym czasie do pochwy, mogą doprowadzić do zapłodnienia. Dzięki odpowiednim warunkom potrafią przetrwać w pochwie aż do 7 dni, więc do samego zapłodnienia może dojść po jakimś czasie, w fazie płodnej. Faza niepłodności bezwzględnej następuje po owulacji. Wtedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest znikome.

Wyznaczanie dni płodnych

Metoda objawowo-termiczna

angielska (metoda podwójnego sprawdzenia, metoda Rötzera czy metoda Kippleyów). Badanie objawów płodności Dość proste jest badanie śluzu (...) Metoda objawowo-termiczna to naturalna metoda planowania rodziny wykorzystująca zarówno objawy szyjki macicy i obserwację śluzu szyjkowego

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzykowa

Metoda kalendarzykowa

Kalendarzyk małżeński to nie metoda antykoncepcji, lecz naturalna metoda ułatwiająca planowanie poczęcia dziecka.

Metoda Billingsów

Obserwacja śluzu metodą planowania rodziny

Obserwacja śluzu metodą planowania rodziny

Model Creightona to naturalna metoda planowania rodziny, która polega na określaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym kobiety (...) . Metodę tę opracował Dr Thomas Hilgers, a oparł ją, podobnie do metody Billingsów, na obserwacji śluzu.

Termin porodu

Określenie wieku ciąży

Określenie wieku ciąży

Wiek ciąży zwykle oblicza się od momentu ostatniej miesiączki, którą miała kobieta. Jest to najpopularniejsza metoda obliczania wieku ciąży, nazywana regułą Naegelego.

Planowanie ciąży

Zanim zajdziesz w ciążę

Zanim zajdziesz w ciążę

Metoda Billingsów inaczej ocena śluzu szyjkowego to naturalna metoda planowania rodziny. Na podstawie oceny konsystencji i wyglądu Metod poczęcia

Wyznaczanie dni płodnych

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres lub wprowadza do programu komputerowego.