Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Aleksandra Dyrda

Poradniki dla babci i dziadka malucha

 Anna Bator
Anna Bator 24.11.2016 16:35
Poradniki dla babci i dziadka malucha
Poradniki dla babci i dziadka malucha (Żródło: Shutterstock)

Bycie babcią lub dziadkiem to spore wyzwanie, tym bardziej jeśli zostaje się nim po raz pierwszy. Często bowiem dochodzi do konfliktów pomiędzy rodzicami a dziadkami, zwłaszcza na linii mama-babcia. Dzieje się tak dlatego, że nasze mamy i babcie w nieco inny sposób wychowywały swoje dzieci niż radzą współcześni pedagodzy i psycholodzy. Nowoczesne mamy podążając (ku rozpaczy babć) za nowoczesnymi trendami wychowawczymi. Zamiast więc rozpętywać w domu pokoleniową wojnę o dziecko, podsuń babci i dziadkowi poradnik, który wprowadzi ich w świat współczesnych dziadków.

1. Poradniki dedykowane babciom i dziadkom

Z pośród wielu lektur dotyczących wychowywania dzieci warte uwagi są przede wszystkim te, które odnoszą się bezpośrednio do kwestii wychowywania i wspierania rodzicielstwa przez dziadków.

2. Roman Leuthner - Pomocy, będziemy dziadkami!

Ta książka to dwojaki poradnik dla babci i dziadka. Z jednej strony podsuwa konkretne pomysły, np. na zabawę z dzieckiem i wspólne spędzanie czasu, a z drugiej zwraca uwagę na błędy, które często są popełniane przez dziadków i które powodują rodzinne spięcia. Wskazuje na konkretne zachowania, które są negatywne i ich skutki, zwłaszcza te, jak mogą odbić się na dziecku. Przykładem jest chociażby  podważanie zdania rodzica, a więc podważanie rodzicielskiego autorytetu, albo naginanie zasad, aby dogodzić wnukom. Pomocy, będziemy dziadkami! to niewielkich rozmiarów książeczka, która jest dobrym pomysłem na prezent dla dziadków jeszcze przed narodzinami wnucząt.

Helikopterowe rodzicielstwo czyli jak nie wychowywać dzieci
Helikopterowe rodzicielstwo czyli jak nie wychowywać dzieci [7 zdjęć]

To jedna z najbardziej toksycznych form wychowawczych. Rodzice starają się za wszelką cenę ochronić

zobacz galerię

3. Tim Kimmel, Darcy Kimmel - Jak wychowywać wnuki. Poradnik dla wszystkich babć i dziadków

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Książka T. i D. Kimmel dopinguje i motywuje dziadków do tego, aby nie bali się wpływać na życie wnuków i odgrywać w nim ważnej roli. Autorzy podkreślają moc, jaką mają dziadkowie, która pozytywnie kształtuje rozwój, zwłaszcza emocjonalny, małych dzieci. Poradnik daje gotowe wskazówki, jak postępować w trudnych sytuacjach, jak rozwiązywać napotkane problemy oraz jak wspierać dzieci, gdy ich rodzice przechodzą kryzys.

4. Książki, które dziadkowie powinny przeczytać

Oprócz książek dedykowanym dziadkom, które podpowiedzią, jak wspierać wnuki i w jaki sposób pozytywnie je wychowywać, warte uwagi są także książki, które pozwolą dziadkom, zwłaszcza babciom, zrozumieć zasady wychowania, którymi kierują się młodzi rodzice.

Wśród lektur z tej kategorii, bez wątpienia warte uwagi są m.in.:

5. William Sears, Martha Sears - Księga Rodzicielstwa Bliskości

Księga Rodzicielstwa Bliskości to jedna z najważniejszych pozycji wśród książek o tematyce parentingowej. Cieszy się ogromną popularnością, bowiem odwołuje się do wychowywania dzieci według zasad rodzicielstwa bliskości. Co się kryje za tym terminem? Tego dowiecie się po lekturze Księgi. Podpowie ona czy warto (i jak długo) spać z dzieckiem, do kiedy karmić dziecko, czy niemowlak wymusza noszenie na rękach i jak stylem rodzicielstwa zaspokajać w dziecku potrzebę bezpieczeństwa.

6. Thomas B. Brazelton, Joshua D. Sparrow - Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat

Wśród książek wyznaczających szlaki rodzicom i dziadkom nie może zabraknąć oczywiście Thomasa B. Brazeltona. Jego poradniki rozchodzą się wśród mam jak świeże bułeczki, a napisał ich wiele. Ta książka, Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat, to vademecum wiedzy, jaką powinni posiadać młodzi rodzice i niedoświadczeni dziadkowie. Nie tylko podpowiada, jak radzić sobie z małym brzdącem, ale także podpowiada jak radzić sobie z problemami, jakie mogą pojawić się w pierwszych trzech latach życia dziecka. Dziadkowie, po tej lekturze, będą wiedzieli nie tylko jak wspierać rozwój maluszka, ale także jak pomagać rodzicom stawiać pierwsze kroki na drodze ich rodzicielstwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze