Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - gdzie to jest?

Zabawy z dzieckiem można rozpocząć już od najmłodszych miesięcy. Nawet kilkutygodniowe niemowlę poprzez wspólne proste zabawy z rodzicami nawiązuje kontakt, uśmiecha się, odczuwa bliskość i w ten sposób rozwija pierwsze umiejętności interpersonalne, tak ważne w późniejszym życiu. Zabawy z miesięcznym bobasem powinny przede wszystkim uczyć dziecko naśladowania ruchów innych i poznawania otoczenia oraz najbliższych. Zabawę w „Gdzie to jest?” można wdrażać już od pierwszego miesiąca życia maluszka.

Zobacz film: "Jak kupować zabawki, aby były bezpieczne dla dzieci?"

1. Zabawy z miesięcznym dzieckiem w „Gdzie to jest?”

Zabawa w „Gdzie to jest?” rozpoczyna się od sprawdzenia pamięci dziecka. Miesięczne niemowlę powinno już umieć powoli podążać wzrokiem za twoim palcem poruszającym się w tą i z powrotem. Wodzenie wzrokiem to zdolność, którą łatwo sprawdzić właśnie poprzez zabawę w „Gdzie to jest?”. Do tej zabawy z dzieckiem potrzebna jest mała miękka maskotka, np. jakiś fajny pluszak. Zabawka powinna być w jasnym kolorze, aby niemowlę mogło łatwo ją widzieć.

Na początku upewnij się, że twój maluszek jest w bezpiecznym położeniu – najlepiej gdyby siedział w foteliku dla niemowląt lub gdyby twój partner trzymał go w wygodnej pozycji. Pokaż dziecku maskotkę, zainteresuj go zabawką, a potem schowaj ją za plecy, pytając niemowlę „Gdzie to jest?”. Potem wyjmij zabawkę z ukrycia i pokaż ją dziecku z powrotem, ale niezbyt szybko, żeby maluch nie był zaskoczony. Powiedz przy tym radośnie: „Jest tutaj!”.

Takie pokazywanie i chowanie zabawki, choć może wydawać się nieco śmieszne, jest dla miesięcznego dziecka bardzo rozwijającą zabawą. Na początku lepiej jest, jeśli zabawa z miesięcznym czy dwumiesięcznym dzieckiem jest dla maluszka przewidywalna. Ważne jest, by niemowlę dostrzegało ponowne pokazanie maskotki. Po pewnym czasie, np. w trzecim miesiącu życia dziecka, można nieco utrudnić grę i pokazywać maluchowi schowaną zabawkę z innych miejsc niż się ją ukryło.

2. Dla kogo i po co zabawa „Gdzie to jest?”

Zabawa w „Gdzie to jest?” świetnie nadaje się dla najmłodszych maluchów, tzn. dla niemowląt w wieku od pierwszego do trzeciego miesiąca życia. Zabawy z trzymiesięcznym dzieckiem nie mogą być, oczywiście, skomplikowane, ale należy je wdrażać, bo skutecznie pomagają rozwijać umiejętności szkraba. Odmiana zabawy „Gdzie to jest?” dla bardzo małych niemowlaków, tzn. od urodzenia do pierwszego miesiąca życia, polega na chowaniu maskotki pod materiałem, tkaniną, tak aby ruchy nie były zbyt duże i trudne. Następnie należy odkryć materiał z niegłośnym okrzykiem „Jest tutaj!”.
Zabawa w „Gdzie to jest?” ćwiczy przede wszystkim umiejętności poznawcze dziecka, a także rozwiązywanie problemów i zapamiętywanie. Poprzez pokazywanie i chowanie zabawki niemowlak uczy się naśladowania ruchów innych i rozwija zdolności postrzegania.

Zabawy z miesięcznym dzieckiem, choć proste, są niezwykle potrzebne do stymulowania prawidłowego rozwoju dziecka.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.