Trwa ładowanie...

Połóg – odpoczynek czy najtrudniejszy okres po ciąży?

 Aleksandra Miłosz
17.02.2016 11:46
Połóg – odpoczynek czy najtrudniejszy okres po ciąży?
Połóg – odpoczynek czy najtrudniejszy okres po ciąży? (Zdjęcie kobiety z dzieckiem/Shutterstock)

Dla wielu okres ciąży to czas, w którym czujemy się fantastycznie, nic nam nie dolega, a buzujące w nas hormony sprawiają, że możemy przenosić góry. Dla innych to stan, któremu towarzyszą ciągłe nudności i bóle, a wygląd i samopoczucie pozostawiają wiele do życzenia. Niezależnie od tego, do której grupy kobiet należysz, czeka cię to samo, co miliony innych kobiet po porodzie – połóg.

spis treści

1. Rozwiązanie ciąży

Poród to najtrudniejsza chwila dla twojego organizmu podczas całej ciąży. Jest on narażony na niebywały wysiłek, a to, co dzieje się w jego trakcie, może mieć konsekwencje w ciągu kolejnych miesięcy.

Gojenie się ran, ciągnące szwy i brak sił to dolegliwości, które będą obecne przez kolejne dni, a nawet tygodnie po porodzie. Twój organizm przez ten czas będzie próbował wrócić do swojego stanu sprzed ciąży, dlatego będą towarzyszyły ci między innymi skurcze macicy. W ten sposób będzie próbowała ona wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów.

Skurczom będzie towarzyszyło wydzielanie tzw. odchodów poporodowych, inaczej zwanych lochią. Są one wynikiem samooczyszczania się organizmu od wewnątrz, który przygotowuje się na ewentualność kolejnej ciąży. Lochia to wydzielina, na którą składają się resztki tkanek łożyska, śluz i krew. Proces ten będzie przypominał obfite krwawienia miesiączkowe, które stopniowo będą zmieniały swój kolor. Początkowo intensywnie czerwone, staną się później różowe, żółte, szare, aż w końcu znikną.

2. Niebezpieczne zakażenie bakteriami

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

Połóg to czas, w którym twój organizm będzie narażony na zakażenia drobnoustrojami, które mogą opanować nie tylko twój układ rozrodczy, ale też oczy czy jamę ustną. Aby tego uniknąć, wystarczy po każdym wysuszeniu i umyciu krocza dokładnie umyć ręce, nie zapominając o przestrzeniach między palcami. Jeśli o to nie zadbamy, bakterie przedostaną się nie tylko na cały twój organizm, ale także na twojego maluszka.

Ręce dokładnie myj także po zmianie podpasek poporodowych. Od tych zwykłych różnią się tylko wielkością, dlatego stopniowo, wraz ze zmniejszaniem się krwawienia, możesz wrócić do tych normalnych. Pamiętaj jednak, aby nie stosować tamponów, które mogą wywołać zakażenie.

3. Odpowiednia higiena gwarancją zdrowia

Obojętnie, czy rodziłaś siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, powinnaś dbać o odpowiednią higienę krocza. Należy je myć po każdym skorzystaniu z toalety, jednak nie w wannie, a pod prysznicem lub używając bidetu.

Samo mycie powinnaś wykonywać tym samym płynem, który stosowałaś przed ciążą i podczas jej trwania. Możesz też poradzić się farmaceuty i kupić płyn, który zmniejsza bolesność krocza – będzie to dobry wybór, zwłaszcza od razu po porodzie. Do wycierania nie używaj domowych ręczników, ponieważ mogą zostawać na nich bakterie. Najlepiej będzie wybrać ręczniki jednorazowe i wyrzucać je po każdorazowym osuszeniu.

Koronkową i obcisłą bieliznę schowaj na dno szuflady i zaopatrz się w bawełniane, duże figi, w których zmieszczą się poporodowe podpaski. Zakładaj je jednak tylko wtedy, gdy wstajesz z łóżka. Jeżeli jesteś świeżo po porodzie i większość czasu spędzasz, leżąc, połóż na prześcieradło foliowy podkład, na niego ręcznik, a na to podpaskę lub pieluchę jednorazową, która jednak nie powinna dotykać krocza.

Okres połogu trwa od 3 do nawet 8 tygodni i w dużej mierze zależy od organizmu kobiety i przebiegu samego porodu. To czas, podczas którego powinnaś najwięcej odpoczywać i pozwolić, aby twój organizm się zregenerował. To trudny okres dla twojego ciała, więc jeśli poczujesz, że dzieje się coś niedobrego, jest ci zimno, masz dreszcze i jesteś wyjątkowo osłabiona, niezwłocznie udaj się do szpitala.

Zastnawiasz się, jak będą wyglądały twoje okolice intymne po porodzie? Porozmawiaj na ten temat na naszym forum.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze