Piłeczki sensoryczne i ich zastosowanie w terapii SI
Piłeczki sensoryczne nie kosztują dużo, a są nieocenionym wsparciem w terapii SI. Można je wykorzystywać w domu, wspierając integrację sensoryczną niemowląt. Jak je używać?
1. Piłeczki sensoryczne. Jak wyglądają?
Piłeczki sensoryczne dla niemowląt to kolorowe piłki z wypustkami różnej wielkości i o różnej fakturze. Zostały zaprojektowane po to, by poprzez zabawę stymulować integrację sensoryczną u dziecka.
Ich zadaniem jest pobudzenie receptorów czuciowych dziecka. Rozwijają motorykę małą, ale też pozytywnie wspierają rozwój dziecka (m.in. pomagają w nauce kolorów i zachęcają do kreatywnej zabawy). Są odpowiednie do celów terapeutycznych i stymulacji polisensorycznej.
2. Piłeczki sensoryczne. Jak używać je w domu?
Możliwości jest całe mnóstwo. Dla niemowlęcia cenne będzie już samo dotykanie piłek i branie ich do buzi (piłeczki sensoryczne z wypustkami rewelacyjnie sprawdzają się w roli gryzaka). Z nieco starszym dzieckiem można już bawić się w turlanie, łapanie i podrzucanie piłeczek, co będzie dobrym treningiem zręczności i koordynacji między świadomym chwytaniem a widzeniem. Dobrym pomysłem jest również danie ich dziecku do kąpieli.
Można również wykorzystać piłeczki sensoryczne do masażu. Delikatnie masując nimi plecy i nóżki dziecka, rozluźniamy jego mięśnie i pobudzamy krążenie. Stymulujemy też dotyk i propriocepcję.
"Na początek możesz masować dziecko przez ubranko, a potem spróbować dotykać piłeczką bezpośrednio skóry malca. Sprawdź, czy to dla dziecka miła zabawa, obserwuj, jaki rodzaj docisku i dotyku woli" – doradzają Aleksandra Charęzińska i Joanna Szulc w książce "Sensoryczne niemowlę. Kompendium wiedzy o rozwoju dziecka od narodzin do 18 miesiąca życia", w której znajdziemy solidną dawkę teorii na temat integracji sensorycznej oraz 50 propozycji ciekawych i rozwojowych zabaw, będących wsparciem terapii SI.
3. Piłeczki sensoryczne. Od kiedy dziecko może sie nimi bawić?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by piłeczki sensoryczne były jednymi z pierwszych zabawek dla dziecka. Są na tyle duże, że nie ma ryzyka połknięcia jakiegoś drobnego elementu i mogą pełnić funkcję gryzka.
Ale jedna uwaga: dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, stąd niemal wszystkie wzięte do rączki przedmioty ostatecznie lądują w małej buźce. I nie ma w tym nic złego, o ile zadbamy o bezpieczeństwo dziecka. W tym aspekcie ważne jest tworzywo, z którego wykonane są piłeczki.
Przez zakupem sprawdźmy, skąd dana zabawka pochodzi. Jeśli mamy do dyspozycji polską zabawkę, warto rozważyć jej zakup choćby dlatego, że nie przemierzała miesiącami tysięcy kilomaterów, by w kontenerze dotrzeć z Azji do Polski.
Upewnijmy się również, czy piłeczki sensoryczne spełniają europejskie normy jakości i czy wykonane są z bezpiecznych surowców. Dobry produkt tego typu nie zawiera BPA, ftalanów i metali ciężkich.
4. Piłeczki sensoryczne dla niemowląt – opinie
Piłeczki sensoryczne to jedna z prostszych, ale zarazem ciekawszych zabawek dla dziecka w każdym wieku. W celach terapeutycznych wykorzystuje sią je zarówno u niemowląt, jak i u kilkulatków.
Cieszą się dużym uznaniem wśród terapeutów SI, jak i rodziców, którzy zauważają ich potencjał. Sama pamiętam, jak wykorzystywałam je, bawiąc się ze swoim synkiem. W czasie zabawy nimi mogłam utrwalać znajomość kolorów, jak również uczyć swojego malucha kształtów. Piłki są na tle duże i miękkie, że bez obaw można dać je do zabawy niemowlęciu. Poleciła nam je terapeutka SI, dziś sama z czystym sercem podpowiadam ich zakup rodzicom lub osobom, które szukają ciekawego i wspierającego rozwój prezentu dla dziecka.
Piłeczki sensoryczne można kupić pojedynczo lub w zestawie. Za jedną sztukę dobrej jakości zabawki tego typu zapłacimy ok. 15 zł. Zakup kompletu piłek to wydatek rzędu 40-70 zł (w zależności od kształtu, faktury i producenta).