Trwa ładowanie...

Piłeczki sensoryczne i ich zastosowanie w terapii SI

 Agnieszka Gotówka
06.12.2022 15:53
Piłeczki sensoryczne i ich zastosowanie w terapii SI
Piłeczki sensoryczne i ich zastosowanie w terapii SI (https://stock.adobe.com/)

Piłeczki sensoryczne nie kosztują dużo, a są nieocenionym wsparciem w terapii SI. Można je wykorzystywać w domu, wspierając integrację sensoryczną niemowląt. Jak je używać?

spis treści

1. Piłeczki sensoryczne. Jak wyglądają?

Piłeczki sensoryczne dla niemowląt to kolorowe piłki z wypustkami różnej wielkości i o różnej fakturze. Zostały zaprojektowane po to, by poprzez zabawę stymulować integrację sensoryczną u dziecka.

Ich zadaniem jest pobudzenie receptorów czuciowych dziecka. Rozwijają motorykę małą, ale też pozytywnie wspierają rozwój dziecka (m.in. pomagają w nauce kolorów i zachęcają do kreatywnej zabawy). Są odpowiednie do celów terapeutycznych i stymulacji polisensorycznej.

2. Piłeczki sensoryczne. Jak używać je w domu?

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Możliwości jest całe mnóstwo. Dla niemowlęcia cenne będzie już samo dotykanie piłek i branie ich do buzi (piłeczki sensoryczne z wypustkami rewelacyjnie sprawdzają się w roli gryzaka). Z nieco starszym dzieckiem można już bawić się w turlanie, łapanie i podrzucanie piłeczek, co będzie dobrym treningiem zręczności i koordynacji między świadomym chwytaniem a widzeniem. Dobrym pomysłem jest również danie ich dziecku do kąpieli.

Integracja sensoryczna – jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje pomocy?
Integracja sensoryczna – jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje pomocy?

Integracja sensoryczna jest procesem organizującym docierające do mózgu informacje zmysłowe tak, aby

przeczytaj artykuł

Można również wykorzystać piłeczki sensoryczne do masażu. Delikatnie masując nimi plecy i nóżki dziecka, rozluźniamy jego mięśnie i pobudzamy krążenie. Stymulujemy też dotyk i propriocepcję.

"Na początek możesz masować dziecko przez ubranko, a potem spróbować dotykać piłeczką bezpośrednio skóry malca. Sprawdź, czy to dla dziecka miła zabawa, obserwuj, jaki rodzaj docisku i dotyku woli" – doradzają Aleksandra Charęzińska i Joanna Szulc w książce "Sensoryczne niemowlę. Kompendium wiedzy o rozwoju dziecka od narodzin do 18 miesiąca życia", w której znajdziemy solidną dawkę teorii na temat integracji sensorycznej oraz 50 propozycji ciekawych i rozwojowych zabaw, będących wsparciem terapii SI.

3. Piłeczki sensoryczne. Od kiedy dziecko może sie nimi bawić?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by piłeczki sensoryczne były jednymi z pierwszych zabawek dla dziecka. Są na tyle duże, że nie ma ryzyka połknięcia jakiegoś drobnego elementu i mogą pełnić funkcję gryzka.

Ale jedna uwaga: dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, stąd niemal wszystkie wzięte do rączki przedmioty ostatecznie lądują w małej buźce. I nie ma w tym nic złego, o ile zadbamy o bezpieczeństwo dziecka. W tym aspekcie ważne jest tworzywo, z którego wykonane są piłeczki.

Integracja sensoryczna – moda czy faktyczna potrzeba?
Integracja sensoryczna – moda czy faktyczna potrzeba?

Integracja sensoryczna to wyrażenie, o którym słyszymy coraz częściej. Żyjemy w świecie, w którym ze

przeczytaj artykuł

Przez zakupem sprawdźmy, skąd dana zabawka pochodzi. Jeśli mamy do dyspozycji polską zabawkę, warto rozważyć jej zakup choćby dlatego, że nie przemierzała miesiącami tysięcy kilomaterów, by w kontenerze dotrzeć z Azji do Polski.

Upewnijmy się również, czy piłeczki sensoryczne spełniają europejskie normy jakości i czy wykonane są z bezpiecznych surowców. Dobry produkt tego typu nie zawiera BPA, ftalanów i metali ciężkich.

4. Piłeczki sensoryczne dla niemowląt – opinie

Piłeczki sensoryczne to jedna z prostszych, ale zarazem ciekawszych zabawek dla dziecka w każdym wieku. W celach terapeutycznych wykorzystuje sią je zarówno u niemowląt, jak i u kilkulatków.

Cieszą się dużym uznaniem wśród terapeutów SI, jak i rodziców, którzy zauważają ich potencjał. Sama pamiętam, jak wykorzystywałam je, bawiąc się ze swoim synkiem. W czasie zabawy nimi mogłam utrwalać znajomość kolorów, jak również uczyć swojego malucha kształtów. Piłki są na tle duże i miękkie, że bez obaw można dać je do zabawy niemowlęciu. Poleciła nam je terapeutka SI, dziś sama z czystym sercem podpowiadam ich zakup rodzicom lub osobom, które szukają ciekawego i wspierającego rozwój prezentu dla dziecka.

Piłeczki sensoryczne można kupić pojedynczo lub w zestawie. Za jedną sztukę dobrej jakości zabawki tego typu zapłacimy ok. 15 zł. Zakup kompletu piłek to wydatek rzędu 40-70 zł (w zależności od kształtu, faktury i producenta).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze