Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Pierwsza kąpiel noworodka

Avatar placeholder
27.10.2017 10:37
kąpiel noworodka
kąpiel noworodka (123rf)

Pierwsza kąpiel noworodka zapadnie w Waszej pamięci na długo. To jedno z największych wyzwań dla świeżo upieczonych rodziców. Towarzyszą jej obawy i niepewność. Jednak nie ma powodu do niepokoju, szybko wieczorne kąpiele staną się prawdziwą przyjemnością dla dziecka i rodziców.

1. Obawy i niepokoje

Kąpiel noworodka to nieodłączny element jego higieny. Trwa kilka, maksymalnie kilkanaście minut i nie sprawia większych trudności, szczególnie, iż dzieci w tym wieku lubią kontakt z wodą. Oczywiście w przypadku rodziców, którzy mają pierwsze dziecko, wieczorna kąpiel wywołuje wiele emocji i obaw. Jednak już pierwsze dni pokazują, że nie ma się czego bać, a umiejętność bezpiecznego wykąpania malucha jest niemalże naturalna.

Choć wszyscy doświadczeni rodzice i dziadkowie zapewniają, że pierwsza kąpiel noworodka nie jest aż tak trudna, to trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Kilka chwil więcej spędzonych na teorii pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i poszukiwania rzeczy, które powinny znaleźć się dokładnie pod ręką. Kiedy maluch będzie już goły i mokry, nie będzie czasu na szukanie waty czy kaftaników.

2. Wszystko musi być "pod ręką"

Zanim maluszek zostanie rozebrany i włożony do wody, wszystkie niezbędne rzeczy należy zgromadzić w zasięgu ręki i ułożyć sobie tak, by nie przeszkadzały. Potrzebne będą kosmetyki, akcesoria do mycia i czyste ubranko. Wanienka musi stać bardzo stabilnie, może być na przykład wstawiona do wanny, to jednak wiąże się z koniecznością mocnego nachylania nad dzieckiem.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W miejscu przeznaczonym na przewijanie trzeba rozłożyć czysty ręcznik i możliwie najbliżej ustawić miseczkę z przegotowaną wodą i roztwór soli fizjologicznej. Tam też muszą znaleźć się gaziki i wata oraz chusteczki kosmetyczne dla niemowląt, z tego miejsca nie powinno być również kłopotów z sięgnięciem mydła, myjki i ręcznika, spirytusu do przemywania pępka, oliwki do ciała, szczotki do czesania oraz czystej pieluszki i ubranka, w które maluch będzie ubrany po kąpieli. Pamiętać trzeba również, by pomieszczenie, w którym kąpiemy dziecko, było dobrze ogrzane. Temperatura nie powinna być niższa niż 22°C.

3. Kąpiel i wycieranie

Kilkudniowego malucha możemy myć w dziecięcej wanience lub normalnej wannie, w której jest kilkanaście centymetrów wody. Jednak najlepiej namydlić malucha na ręczniku, a potem dopiero spłukać, zanurzając w przygotowanej wodzie. Unikniemy dzięki temu "gimnastyki" koniecznej do właściwego utrzymania dziecka w wodzie i jednoczesnego umycia plecków i pupy. Rozbieramy dziecko, a toaletę zaczynamy od umycia buzi.

Potem zdejmujemy pieluszkę i wycieramy pupę wilgotną chusteczką kosmetyczną, namydloną myjką lub gazą myjemy całe ciało dziecka, także jego główkę. Następnie przenosimy noworodka do wanienki, kładąc lewą rękę pod jego kark i główkę, jednocześnie mocno trzymając nią ramię malucha. Drugą rękę podkładamy pod pupę dziecka, a już w wodzie, spłukujemy nią mydło, uważając na oczy i kikut pępka. Pamiętajmy, że pępuszek, dopóki sam nie odpadnie, nie powinien być moczony.

Po dokładnym spłukaniu mydła wyjmujemy malucha z wanienki i delikatnie osuszamy całe ciało miękkim ręcznikiem, szczególną uwagę zwracając na fałdki i zagłębienia w skórze.

4. O czym warto pamiętać

Przez pierwsze tygodnie warto kąpać dziecko w wodzie przegotowanej. Nie powinna być ona ani za ciepła, ani zbyt chłodna, optymalnie jest to 37°C. Warto zaopatrzyć się w pływający termometr, na którym temperatura komfortowej kąpieli jest wyraźnie zaznaczona. Dzięki temu cały czas (przed i w trakcie kąpieli) możemy sprawdzać, czy woda zanadto nie wystygła.

Do mycia twarzy wykorzystujemy wacik namoczony w przegotowanej wodzie, bez mydła. Każde oczko przemywamy oddzielnym, sterylnym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną, przesuwając go od skroni w stronę noska. Małżowiny uszne czyścimy mokrą watą, a jeszcze lepiej specjalnymi szerokimi patyczkami dla niemowląt. Watka może zostawiać "włoski". Nie wolno używać tradycyjnych patyczków do uszu, a tym bardziej wsadzać ich do środka ucha.

Do mycia używamy tylko mydła przeznaczonego dla niemowląt, bezzapachowego i nie wywołującego alergii. Po kąpieli ciało noworodka można nasmarować oliwką. Przed założeniem pieluszki dodatkowo osuszamy pępuszek, przecierając go gazikiem namoczonym w 70 proc. spirytusie. Nie wolno używać spirytusu salicylowego! Teraz pozostało już tylko ubranie małego czyściocha, uczesanie miękką szczotką i wieczorna toaleta zakończona.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze