Padaczka a ciąża

Kiedyś kobiety, które cierpiały na epilepsję były odwodzone od pomysłu posiadania dziecka. Obecnie dzięki właściwej i wcześnie rozpoczętej opiece prenatalnej ponad 90% matek z padaczką rodzi zdrowe dzieci. Co zrobić jeszcze przed zajściem w ciążę? Przed podjęciem starań o dziecko kobieta powinna przede wszystkim odbyć konsultację z położnikiem i neurologiem. Ocenią oni jak kobieta radzi sobie z chorobą i jakie zmiany w leczeniu trzeba wprowadzić.

Jak kobieta chora na epilepsję powinna przygotować się na ciążę?

Podczas trwania ciąży kobieta musi być pod ich opieką, by ryzyko wystąpienia powikłać było jak najmniejsze zarówno dla matki jak i dziecka. Kobieta powinna przyjmować zalecane leki w dawkach jakie zostały ustalone przez lekarza.

Polecane wideo:

Poza tym ważne jest, aby jeszcze przed ciążą odżywiała się zdrowo, przyjmowała witaminy – czasami lekarz zaleca kobiecie przyjmowanie większych dawek kwasu foliowego, ponieważ leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na sposób przyswajania leku przez organizm, podejmowała aktywność fizyczną, wysypiała się i zrezygnowała z używek.

Trzeba zaznaczyć jednak, że niektóre kobiety chorujące na epilepsję mają nieregularne cykle miesiączkowe lub inne problemy ginekologiczne, które mogą utrudniać zapłodnienie. Leki również mogą się do tego przyczyniać.

Padaczka w ciąży

Kobiety z padaczką są bardziej narażone na wystąpienie takich komplikacji związanych z ciążą jak:

Każdą ciążę należy traktować indywidualnie, dlatego nie można powiedzieć, że zmiany jakie ona przyniesienie u każdej kobiety będą jednakowe. Czasami u ciężarnych z epilepsją choroba pozostaje bez zmian, dla niektórych jej objawy epilepsji słabną, a dla innych, szczególnie tych u których choroba jest słabo kontrolowana, liczba ataków może się nasilić.

Wpływ leków przeciwpadaczkowyc na kobietę i dziecko

Wszystkie leki jakie matka przyjmuje podczas ciąży mogą wpływać na dziecko. Wady takie jak rozszczep podniebienia, wady cewy nerwowej, nieprawidłowości związane z układem kostnym i sercem, wrodzone wady układu moczowego i pokarmowego mogą wiązać się z lekami przeciwpadaczkowymi.

Gdy kobieta je przyjmuje ryzyko wystąpienia wad u dziecka wynosi 4-8% w porównaniu do 2-3% u innych dzieci. Ryzyko wzrasta, gdy leków przeciwpadaczkowych jest więcej. Jednakże bez nich napady padaczkowe mogą być niekontrolowane, co w konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia dostaw tlenu dla dziecka. Ataki mogą także zwiększyć ryzyko poronienia lub śmierci płodu. Dlatego też w większości przypadków lekarze zalecają przyjmowanie odpowiednich leków. Przepisują wtedy te, które są najbardziej bezpieczne w ciąży i dla kobiety.

Podczas ciąży nerki mogą szybciej wypłukiwać środki farmakologiczne z organizmu kobiety. Dlatego najlepiej jest wtedy zwiększyć dawkę leku pomimo obaw o zdrowie dziecka. Na działanie leków mogą mieć również wpływ nudności i wymioty w początkowym okresie ciąży. Kobieta może wtedy potrzebować dodatkowych dawek leku.

Dzieci, których matka cierpi na epilepsję, są bardziej narażone na wystąpienie u nich padaczki, gdy będą starsze. Inne problemy mogą obejmować drobne wady wrodzone, które mogą wpłynąć na wygląd dziecka – szeroko rozstawione oczy, krótka górna warga. Możliwe są również opóźnienia rozwojowe.

Ciąża a ataki padaczki

Podczas tych 9 miesięcy oczekiwania na dziecko, kobieta również może mieć atak padaczki. Może być on niebezpieczny, ponieważ kobieta narażona jest wtedy na zwiększone ryzyko urazu mechanicznego o mogą spowodować wewnątrzmaciczne niedotlenienie płodu. Jeśli dojdzie to napadu, kobieta powinna poinformować o tym swojego lekarza. Może on zmienić leki, by zapobiec kolejnemu atakowi. Jeśli tak nastąpić w drugiej połowie ciąży, lekarz może skierować kobietę do szpitala i tam monitorować ją i dziecko.

Podczas ciąży kobieta może być poddawana większej liczbie badań ultrasonograficznych, by sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W zależności od sytuacji lekarz może zaproponować wykonanie badań w ciąży.

Czy przy epilepsji można rodzić naturalnie?

Większość chorych na epilepsję kobiet rodzi w sposób naturalny bez żadnych komplikacji. U takich rodzących można stosować te same środki znieczulające, co i u zdrowych kobiet. Jeśli do napadu padaczkowego dojdzie podczas porodu, może być on opanowany przez podanie odpowiednich leków. Jeśli atak przedłuża się lub poród nie przebiega prawidłowo, lekarz decyduje o wykonaniu cesarskiego cięcia. Kobieta z padaczką może karmić swoje dziecko piersią, nawet jeśli zażywa leki.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kozubski W., Liberski P.P. Choroby układu nerwowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2636-9
  • Bassetti C., Daetwyler C., Mumenthaler M. Diagnostyka różnicowa w neurologii, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-7609-036-8
  • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
  • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6

Planowanie ciąży

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Planowanie ciąży
Planowanie ciąży

Zanim zajdziesz w ciążę

Zanim zajdziesz w ciążę

Metoda Billingsów inaczej ocena śluzu szyjkowego to naturalna metoda planowania rodziny. Na podstawie oceny konsystencji i wyglądu Metod poczęcia

Planowanie ciąży

Dobry wiek na ciążę

Dobry wiek na ciążę

Ponoć nigdy nie ma dobrego czasu na dziecko, nie odkładajcie zatem tej decyzji na później.

Planowanie ciąży

Najlepszy moment na zajście w ciążę

Najlepszy moment na zajście w ciążę Czy jest coś takiego, jak najlepszy moment na urodzenie dziecka? Czy fakt zajścia w ciążę powinien wyznaczać wiek (...) w ciążę. Jednak zdaje się, że wraz ze wzrostem...

Planowanie ciąży

Prawdopodobieństwo ciąży

Prawdopodobieństwo ciąży

ten podaje ilość zapłodnień w grupie 100 kobiet, stosujących daną metodę zapobiegania ciąży przez rok. Cykl miesiączkowy kobiety trwa średnio 28 dni, dlatego (...) to, że w 1300 cyklach dochodzi do 5 zapłodnień. Aby obliczyć prawdopodobieństwo...

Planowanie ciąży

Niepłodność

Im bardziej świadomie podejmowałaś decyzje o tym, że nadszedł czas na dziecko, im więcej starań włożyłaś w przygotowanie siebie i partnera do chwili poczęcia, z tym większym napięciem wyczekujesz pozytywnego wyniku testu. Pierwsze dwie, trzy miesiączki...

Planowanie ciąży

Wyznaczanie dni płodnych

już, po co o nich wspominamy w dziale o planowaniu ciąży. Jeżeli nigdy ich nie zgłębiłaś, spieszę z wyjaśnieniami. Natura tak nas, kobiety, ukształtowała (...) śluzu. Możesz oprócz tego poczuć wilgoć w pochwie. Gdy...

Planowanie ciąży

Trzeci rodzic ratuje geny? Aktualności w kontekście metody in vitro

Trzeci rodzic ratuje geny? Aktualności w kontekście metody in vitro

Podczas gdy w Polsce na początku 2015 roku po raz kolejny stało się głośno o zapłodnieniu metodą in vitro, w Wielkiej Brytanii parlament decyduje o tym, czy można ją zastosować, włączając w cały ten proces „trzeciego rodzica". Na czym polegałaby taka...

Planowanie ciąży

Odstawienie środków antykoncepcyjnych przed zajściem w ciążę

Odstawienie środków antykoncepcyjnych przed zajściem w ciążę

Wiele kobiet, które stosują hormonalne środki antykoncepcyjne, myśli o zajściu w ciążę w przyszłości. Często zastanawiają się one, czy środki (...) te będą miały wpływ, a jeśli tak to jaki, na ich zdolność zajścia w ciążę....