Trwa ładowanie...

Padaczka a ciąża

Padaczka a ciąża
Padaczka a ciąża

Kiedyś kobiety, które cierpiały na epilepsję były odwodzone od pomysłu posiadania dziecka. Obecnie dzięki właściwej i wcześnie rozpoczętej opiece prenatalnej ponad 90% matek z padaczką rodzi zdrowe dzieci. Co zrobić jeszcze przed zajściem w ciążę? Przed podjęciem starań o dziecko kobieta powinna przede wszystkim odbyć konsultację z położnikiem i neurologiem. Ocenią oni jak kobieta radzi sobie z chorobą i jakie zmiany w leczeniu trzeba wprowadzić.

spis treści

1. Jak kobieta chora na epilepsję powinna przygotować się na ciążę?

Podczas trwania ciąży kobieta musi być pod ich opieką, by ryzyko wystąpienia powikłać było jak najmniejsze zarówno dla matki jak i dziecka. Kobieta powinna przyjmować zalecane leki w dawkach jakie zostały ustalone przez lekarza.

Poza tym ważne jest, aby jeszcze przed ciążą odżywiała się zdrowo, przyjmowała witaminy – czasami lekarz zaleca kobiecie przyjmowanie większych dawek kwasu foliowego, ponieważ leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na sposób przyswajania leku przez organizm, podejmowała aktywność fizyczną, wysypiała się i zrezygnowała z używek.

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Trzeba zaznaczyć jednak, że niektóre kobiety chorujące na epilepsję mają nieregularne cykle miesiączkowe lub inne problemy ginekologiczne, które mogą utrudniać zapłodnienie. Leki również mogą się do tego przyczyniać.

2. Padaczka w ciąży

Kobiety z padaczką są bardziej narażone na wystąpienie takich komplikacji związanych z ciążą jak:

Każdą ciążę należy traktować indywidualnie, dlatego nie można powiedzieć, że zmiany jakie ona przyniesienie u każdej kobiety będą jednakowe. Czasami u ciężarnych z epilepsją choroba pozostaje bez zmian, dla niektórych jej objawy epilepsji słabną, a dla innych, szczególnie tych u których choroba jest słabo kontrolowana, liczba ataków może się nasilić.

3. Wpływ leków przeciwpadaczkowyc na kobietę i dziecko

Wszystkie leki jakie matka przyjmuje podczas ciąży mogą wpływać na dziecko. Wady takie jak rozszczep podniebienia, wady cewy nerwowej, nieprawidłowości związane z układem kostnym i sercem, wrodzone wady układu moczowego i pokarmowego mogą wiązać się z lekami przeciwpadaczkowymi.

Gdy kobieta je przyjmuje ryzyko wystąpienia wad u dziecka wynosi 4-8% w porównaniu do 2-3% u innych dzieci. Ryzyko wzrasta, gdy leków przeciwpadaczkowych jest więcej. Jednakże bez nich napady padaczkowe mogą być niekontrolowane, co w konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia dostaw tlenu dla dziecka. Ataki mogą także zwiększyć ryzyko poronienia lub śmierci płodu. Dlatego też w większości przypadków lekarze zalecają przyjmowanie odpowiednich leków. Przepisują wtedy te, które są najbardziej bezpieczne w ciąży i dla kobiety.

Podczas ciąży nerki mogą szybciej wypłukiwać środki farmakologiczne z organizmu kobiety. Dlatego najlepiej jest wtedy zwiększyć dawkę leku pomimo obaw o zdrowie dziecka. Na działanie leków mogą mieć również wpływ nudności i wymioty w początkowym okresie ciąży. Kobieta może wtedy potrzebować dodatkowych dawek leku.

Dzieci, których matka cierpi na epilepsję, są bardziej narażone na wystąpienie u nich padaczki, gdy będą starsze. Inne problemy mogą obejmować drobne wady wrodzone, które mogą wpłynąć na wygląd dziecka – szeroko rozstawione oczy, krótka górna warga. Możliwe są również opóźnienia rozwojowe.

4. Ciąża a ataki padaczki

Podczas tych 9 miesięcy oczekiwania na dziecko, kobieta również może mieć atak padaczki. Może być on niebezpieczny, ponieważ kobieta narażona jest wtedy na zwiększone ryzyko urazu mechanicznego o mogą spowodować wewnątrzmaciczne niedotlenienie płodu. Jeśli dojdzie to napadu, kobieta powinna poinformować o tym swojego lekarza. Może on zmienić leki, by zapobiec kolejnemu atakowi. Jeśli tak nastąpić w drugiej połowie ciąży, lekarz może skierować kobietę do szpitala i tam monitorować ją i dziecko.

Podczas ciąży kobieta może być poddawana większej liczbie badań ultrasonograficznych, by sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W zależności od sytuacji lekarz może zaproponować wykonanie badań w ciąży.

5. Czy przy epilepsji można rodzić naturalnie?

Większość chorych na epilepsję kobiet rodzi w sposób naturalny bez żadnych komplikacji. U takich rodzących można stosować te same środki znieczulające, co i u zdrowych kobiet. Jeśli do napadu padaczkowego dojdzie podczas porodu, może być on opanowany przez podanie odpowiednich leków. Jeśli atak przedłuża się lub poród nie przebiega prawidłowo, lekarz decyduje o wykonaniu cesarskiego cięcia. Kobieta z padaczką może karmić swoje dziecko piersią, nawet jeśli zażywa leki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze