Trwa ładowanie...

Orzeszki ziemne w diecie niemowlaka

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 01.01.2019 20:43
Orzeszki ziemne w diecie niemowlaka
Orzeszki ziemne w diecie niemowlaka (123rf)

Spożywanie orzeszków ziemnych we wczesnym okresie dziecięcym obniża o 81 proc. ryzyko wystąpienia odczynu alergennego w późniejszych latach – tak wynika z badań klinicznych opracowywanych przez Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych, które opublikowano w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

1. Badania nad wpływem orzeszków ziemnych w diecie

Grupa badaczy pod kierownictwem dr Gideona Lack'a zajęła się dziećmi pochodzenia żydowskiego, które mieszkały w Wielkiej Brytanii. Testy wykazały u nich obniżony poziom alergii na orzeszki ziemne.

Zaskakujące rezultaty wynikały z faktu spożywania przez dzieci we wczesnym okresie życia przetworzonych pokarmów orzechowych. Badacze odkryli, że niski poziom odczynów alergennych wiąże się z dużą ilością orzeszków w ich diecie.

Alergie pokarmowe są coraz częstszym schorzeniem występującym nawet u najmłodszych pacjentów. Naukowcy do badania zaprosili ponad 600 dzieci w wieku od czterech do 11 miesięcy.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Podzielono je na dwie równe grupy. Pierwsza grupa całkowicie wykluczyła orzeszki z jadłospisu. Druga z kolei spożywała 6 g białka orzeszków ziemnych tygodniowo. Całość badań trwała aż do ukończenia piątego roku życia dzieci, a przez cały ten czas każde z nich było odpowiednio monitorowane.

U ponad 80 proc. dzieci, które spożywały orzechy, alergia pokarmowa nie pojawiła się. Tym samym udowodniono, że ich jedzenie w pierwszych latach życia dziecka ma pozytywny wpływ na ich zdrowie. Pomocne w potwierdzeniu wyników okazały się także testy skórne.

W całościowym badaniu nie brały udział dzieci, u których wcześniej stwierdzona została alergia pokarmowa na orzechy.

Naukowcy chcą teraz, aby rodzice badanych dzieci przynajmniej na rok odrzucili z menu orzechy. Tylko w ten sposób sprawdzą, czy odporność wiąże się z systematycznym ich przyjmowaniem.

Czy orzeszki ziemne to dobry element diety niemowlaka?
Czy orzeszki ziemne to dobry element diety niemowlaka? (123rf)

2. Alergia pokarmowa u dzieci

Alergia pokarmowa u niemowląt może wystąpić nawet, gdy nikt w rodzinie na nią wcześniej nie cierpiał. Właśnie dlatego ważne jest karmienie piersią od pierwszych dni życia dziecka. W mleku matki znajdują się substancje chroniące układ immunologiczny malucha przed czynnikami uczulającymi.  

3. Objawy alergii pokarmowej u dzieci

**Jednymi z najczęstszych objawów są: wysypka na twarzy lub na zgięciach kończyn, sucha i szorstka skóra, liczne biegunki, ulewania czy kolka.**

Niemowlę po zjedzeniu posiłku staje się drażliwe oraz płacze, co jest bezpośrednio związane z zaburzeniami pracy układu oddechowego. Alergia pokarmowa może objawiać się także poprzez katar czy problemy z oddychaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze