Trwa ładowanie...

Odrzuć stres przed ślubem, czyli jak nie zwariować zanim zostaniesz żoną

Avatar placeholder
29.11.2018 14:54
Jak nie zwariować przed ślubem?
Jak nie zwariować przed ślubem? (123RF)

Większość mężatek wspomina ten czas jako trudny, pełen napięcia i wypełniony nerwowym spoglądaniem na zegarek. Jeśli dodać do tego nieprzespaną wcześniej noc i wilczy głód, który miał na celu zapewnić płaski brzuch, a doprowadził do zawrotów głowy, możemy śmiało mówić o działaniu na własną niekorzyść.

1. Stres przed ślubem – objawy

Ktoś, z kim będziesz ślubować sobie wzajemną troskę, na pewno by tego dla ciebie nie chciał, więc nie masz argumentów za tym, aby wymęczona, osłabiona i roztrzęsiona iść do ołtarza. I dlatego ci na to nie pozwolimy!

Budzik ustawiony. Na dwadzieścia minut wcześniej niż to potrzebne. **Jeśli dobrze zaplanowałaś swój dzień, masz za sobą co najmniej siedem godzin snu, czyli tyle, ile potrzeba, żeby mózg i ciało zregenerowały się.

Twoja skóra jest lekko zaróżowiona, co świadczy o dotlenieniu.** Nie boli cię głowa i masz w sobie energię naturalną o wczesnym poranku. Związana z wydarzeniem adrenalina pozwala ci na dobrą organizację, wydzielająca się serotonina sprawia, że usta same układają się w uśmiech, a myśl o wspólnym życiu we dwoje i pamięć dotyku ukochanego i pocałunków sprawiają, że w twojej krwi krąży także oksytocyna, czyli hormon więzi. To objawia się z kolei dobrym nastrojem. Twoim zadaniem jest więc tylko nie zepsuć tego, co zapewniła ci natura.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Stres przed ślubem kościelnym jest większy niż przed cywilnym oczywiście. Tak przynajmniej wynika z ankiet przeprowadzonych wśród francuskich panien młodych. Skąd ta różnica? Naszym zdaniem rzecz leży w tym, że osoby religijne podchodzą do ślubu kościelnego z zaangażowaniem dotyczącym nie tylko emocjonalnego, ale i duchowego wymiaru złożenia przysięgi małżeńskiej. Możliwe też, że biała suknia ślubna, do niedawna jeszcze zakładana jedynie w trakcie ślubu religijnego (oczywiście mowa o aspekcie obrzędowym, a nie cywilno-prawnym), budzi tak wiele emocji. Przecież występujemy w niej z intencją, iż będzie to miało miejsce tylko raz w życiu!

2. Ostatnie godziny przed ślubem

Poranek zacznij od leniwego poprzeciągania się i wypicia szklanki letniej wody z sokiem z cytryny (pozwala na sprawne funkcjonowanie układu trawiennego).

Kawa? Tak, ale dopiero w trakcie śniadania lub po nim. Kofeina podrażnia żołądek, a sensacje z jego strony raczej nie są tym, czego sobie życzysz.

Śniadanie powinno składać się z węglowodanów złożonych, co da ci energię (ciemny chleb, płatki owsiane lub kasza jaglana, lekkostrawnego białka (biały ser, jajka, łosoś, plaster pieczeni z drobiu), błonnika (otręby, warzywa, owoce) i zdrowego tłuszczu (oliwa, orzechy, tłuste ryby). W dniu ślubu zasada ''zjedz śniadanie jak król” nie przestaje obowiązywać. To naprawdę najważniejszy posiłek.

Nie zapomnij o regularnym piciu wody. Ogranicz się tego dnia do dwóch, trzech filiżanek kawy, nie sięgaj po napoje energetyzujące. Jeśli czujesz się słabo, napij się lepiej zielonej herbaty lub przejdź się na dziesięciominutowy spacer.

Noc poślubna i ciąża? Nie zawsze się da! Zobacz 5 tradycji nocy poślubnej krajów trzeciego świata
Noc poślubna i ciąża? Nie zawsze się da! Zobacz 5 tradycji nocy poślubnej krajów trzeciego świata [7 zdjęć]

Jak powszechnie wiadomo, co kraj to obyczaj. Dlatego w każdym narodzie tradycja wychodzenia za mąż lub

zobacz galerię

Wybierając się do wizażystki i fryzjera, miej ze sobą kanapkę lub lekkostrawną przekąskę. Głodna zrobisz się słaba, zacznie cię mdlić, rozboli cię głowa i zaczniesz sięgać po łakocie dostępne w salonie, a to nie poprawi twojego samopoczucia. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, oprócz kanapki czy sałatki wybierz kawałek czekolady lub batonik musli. Nie podrażnią przewodu pokarmowego i dodadzą ci energii.

Na wczesny poranek zaplanuj sobie nałożenie na twarz przetestowanej wcześniej maseczki liftingującej, która ładnie napnie skórę i poprawi jej ukrwienie, lub grubej warstwy ulubionego kremu nawilżającego. Znajdź 10 minut na naniesienie na powieki wystudzonej herbaty – do dziś nikt nie znalazł lepszego sposobu na błyskawiczne przywrócenie oczom blasku.

Mimo że może to brzmieć dla ciebie absurdalnie, zaplanuj sobie krótkie przerwy w tym intensywnym dniu. Jaki jest twój sprawdzony sposób na szybką regenerację, rozluźnienie? Naszym zdaniem muzyka okazuje się w takich sytuacjach niezastąpiona. Już dwa, trzy utwory z ulubionej playlisty mogą zdziałać cuda. Szczególnie jeśli dasz się pochłonąć dźwiękom, wyłączając na ten czas telefon i izolując się od wszelkich innych bodźców dzięki słuchawkom. To udowodnione, że ukochane nuty potrafią obniżyć ciśnienie krwi, uspokoić gonitwę myśli i rozluźnić ciało oraz mięśnie twarzy. Czy mogłabyś zrezygnować z tak terapeutycznego działania na kilka godzin przed ceremonią?

3. Stres przed ślubem? Forum może pomóc

A raczej osoby, które się na nim udzielają. Jeżeli przez czas trwania w narzeczeństwie zdobyłaś w grupach internetowych przyjazne kontakty wśród innych kobiet planujących ślub, warto poprosić w formie posta o wsparcie w sytuacji, w której poczujesz, że stres cię paraliżuje. Ich porady na pewno będą życzliwe i dadzą ci pozytywnego kopa. Nie zapomnij tylko, zajęta odbieraniem sygnałów wsparcia od koleżanek, wyłączyć telefonu przed wejściem do kościoła lub USC!

Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele – portalem-katalogiem ślubnym.

planujemywesele.pl
planujemywesele.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze