Obiad dla dzieci - najważniejsze aspekty, porady, propozycje
Obiady dla dzieci są niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają prawidłowy rozwój fizyczny, dostarczając możliwie jak najwięcej cennych składników odżywczych, takich jak minerały, witaminy, czy białko. Przygotowanie obiadu dla dzieci nie jest łatwym zadaniem, ponieważ mierzymy się wtedy z kilkoma wymogami odpowiedniego obiadu dla dzieci.
1. Obiady dla dzieci - najważniejsze aspekty
Obiady dla dzieci muszą spełniać kilka wymagań, aby mogły być pełnowartościowymi posiłkami, które nasycą nasze dzieci i dostarczą im wszystkich koniecznych składników odżywczych. Często spotykamy się z sytuacją, w której nasze dziecko, po długim dniu zabawy na zewnątrz wraca do domu i wyraźnie daje do zrozumienia, że jest bardzo głodne.
W nagłych sytuacjach powinniśmy więc przygotować posiłek dla dziecka w dosyć szybkim tempie, najlepiej około 20-30 minut. W ten sposób, nasze dziecko nie będzie musiało zbyt długo czekać na posiłek. Oprócz tego, powinniśmy postarać się, aby obiad dla dziecka był smaczny. Dzieci z reguły są wybredne, zatem jeśli nie chcemy, aby świeży obiad dla dziecka się zmarnował, powinniśmy postarać się, żeby był smaczny.
Najważniejszą cechą obiadów dla dzieci jest zawartość cennych dla dziecka składników odżywczych. Minerały, takie jak magnez, cynk, potas, wapń i fosfor umożliwiają prawidłowy rozwój poszczególnych układów znajdujących się w ciele dziecka. Witaminy służą wzmocnieniu odporności i zapobiegają nowotworom, a białko pozwoli budować zdrowe ciało.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy roczne dziecko powinno spożywać obiady dwudaniowe? - odpowiada lek. Milena Lubowicz
- Jakie pomysły na obiad i odchudzanie? - odpowiada mgr. inż. Magdalena Kubik
- Jak karmić 10-miesięczne dziecko? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
2. Obiady dla dzieci - porady
Plan obiadów dla dzieci możemy przygotować sobie na cały tydzień. To zdecydowanie ograniczy nam potrzebę ciągłych wizyt w sklepie, ponieważ z zaplanowanymi obiadami będziemy mogli wykonać zakupy raz na początku tygodnia. W ten sposób dzieci nie będą musiały czekać aż mama wróci ze sklepu i dopiero zacznie przygotowywać obiad.
Składniki obiadów dla dzieci powinny być wysokiej jakości, warzywa i owoce powinny być kupowane na targach a nie w supermarketach, gdzie często sprzedaje się produkty zawierające domieszki sztucznych pestycydów i innych szkodliwych środków chemicznych.
3. Obiady dla dzieci - propozycje
Najprostszy i jeden z najszybszych pomysłów na obiad dla dzieci to zupa, którą możemy przygotować z bardzo wielu dostępnych składników. Garnek zupy przygotowany danego dnia może starczyć na wiele obiadów dla dzieci. Zupy, które będą smakować dzieciom to na przykład krupnik z dodatkiem warzyw i kaszy. Jest to lekka i pożywna zupa, która dzięki kaszy nasyci nasze dziecko na dłuższy czas.
Oprócz tego, możemy wykonywać kremy z różnych warzyw, takich jak pomidory czy zielony groszek, a także zupy ogórkowe, kalafiorowe, grzybowe i inne. Dzieci lubią także barszcz czerwony, ponieważ ma on charakterystyczny smak. Wszystkie te zupy przygotowywać możemy na bazie rosołu, co zapewni dzieciom odpowiednią ilość składników odżywczych.
W przygotowywaniu drugich dań powinniśmy ograniczyć używanie produktów i potraw, które, chociaż dorosłym smakują, mogą zniechęcić dzieci. Kiszona kapusta czy kaszanka mogą nie przypaść dzieciom do gustu. Co jakiś czas przygotowując obiad dla dzieci możemy zrobić danie słodkie, jak na przykład makaron z sosem z borówek i śmietany.