Nowe przepisy dla kobiet w ciąży
Kobiety karmiące piersią oraz w ciąży nie będą mogły wykonywać prac szczególnie uciążliwych dla ich zdrowia. Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację Kodeksu pracy, która precyzuje zasady, mające chronić prawa pracownicze kobiet.
Zgodnie z zapisem, pracodawcy nie będą mogli zatrudniać kobiet karmiących piersią lub będących w ciąży przy pracach, które mogą odbywać się w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Nowela wynika bezpośrednio z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, jakie dotyczyły wykazu czynności, przy których nie można zatrudniać kobiet. Poprzednie przepisy nie wskazywały jasno na ciężarne i karmiące piersią, odnosiły się raczej do ogółu kobiet. Komisja Europejska wytknęła Polsce, że to dyskryminacja i zobowiązała Radę Ministrów do określenia nowego wykazu.
Dlatego też zapis w nowelizacji zawęża stosowanie przepisów. Określa, że kobiety pracujące, które karmią piersią lub są w ciąży nie mogą wykonywać prac, które mogą zaszkodzić zdrowiu, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, ciążę lub karmienie piersią. Stąd już tylko krok do stworzenia listy takich prac i wydania rozporządzenia, które uwzględniałoby te zasady również w przypadku kobiet pracujących w wojsku.
Co ważne, jeśli zatrudniona kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, pracodawca ma obowiązek skierować ją do innych obowiązków, które nie zagrażają zdrowiu albo zwolnić ją z wykonywania tej pracy. Może również ograniczyć jej czas tak, by wyeliminować zagrożenie.
Nowelizacja Kodeksu pracy wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.