Prace wzbronione kobietom w ciąży

Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, w trakcie którego jest chroniona ona i nowe życie, które w sobie nosi. Dlatego też ustawodawca określił konkretne przepisy, które dbają o interesy kobiet ciężarnych pracujących zawodowo. Co jakiś czas wprowadzane są zmiany, które mają realnie oddawać rzeczywistość, a nie tylko obejmować swoim zasięgiem suche fakty.

1. Jakie są prace wzbronione ciężarnym?

Prace wzbronione kobietom zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 roku z późniejszymi zmianami. Kobiety ciężarne nie mogą być zatrudniane w uciążliwych i szkodliwych warunkach, wziąwszy pod uwagę dbałość o ich zdrowie i życie ich dziecka. A zatem głównie chodzi tu o uciążliwość fizyczną związaną z dźwiganiem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów. Przy pracy stałej zabronione jest kobietom ciężarnym dźwiganie przedmiotów o masie powyżej 3 kg, a przy dorywczej powyżej 5 kg. Dodatkowo, jeśli praca wiąże się z przenoszeniem ciężarów pod górę, to przy pracy stałej zabrania się dźwigania przedmiotów o masie powyżej 2 kg, a przy dorywczej powyżej 3 kg. Kobietom w ciąży zabrania się też pracy w pozycji wymuszonej i stojącej (łącznie ponad 3 godziny podczas jednej zmiany roboczej). Również zabrania się pracy w warunkach, w trakcie których występują nagłe zmiany temperatury powietrza o około 15 stopni Celsjusza albo intensywne drgania. Należy zwrócić też uwagę na to, aby ciężarna nie pracowała przed monitorem ekranowym dłużej niż 4 godziny na dobę. Zabronione są także prace na wysokościach, zwłaszcza niezabezpieczonych barierkami czy łagodnymi pomostami etc., a także w hałasie przekraczającym 65 decybeli.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Kobiet w ciąży nie wolno zatrudniać na stanowiskach, na których narażone byłyby na ciężkie urazy fizyczne czy psychiczne, a także na stanowiskach związanych z bezpośrednim kontaktem ze szkodliwymi substancjami, rakotwórczym promieniowaniem etc. Pracodawca może także w regulaminie wewnętrznym rozszerzyć wykaz zajęć wzbronionych w miejscu pracy o zajęcia zabronione szczególnie dla ciężarnych pracownic. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownica otrzymująca polecenie wykonania pracy, która znajduje się w wykazie prac wzbronionych, nie ma obowiązku jej wykonywać.

Pracodawca natomiast, który zatrudnia kobietę w ciąży przy pracach wzbronionych, może zostać ukarany karą grzywny. Pracodawca zobowiązany jest przenieść kobietę w ciąży na inne stanowisko, jeżeli wcześniej wykonywała ona prace wzbronione dla kobiet w ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!