Trwa ładowanie...

Nocnik dla dzieci

Avatar placeholder
27.01.2015 12:22
Nocnik dla dzieci
Nocnik dla dzieci

Większość rodziców z niecierpliwością oczekuje momentu, w którym ich dziecko przestanie korzystać z pieluch i zacznie załatwiać swoje potrzeby jak dorośli. Jednak nauka korzystania z nocnika może zająć dużo czasu. To prawda, że niektóre dzieci nabywają tę umiejętność dosłownie w kilka dni, ale inne potrzebują kilku miesięcy. Kupno odpowiedniego nocnika to tylko pierwszy krok w zwiększeniu samodzielności malucha. Jaki nocnik kupić, by dziecko chciało z niego codziennie korzystać?

spis treści

1. Kupno nocnika dla dziecka

Niektórzy rodzice rozważają usadzanie dziecka na toalecie, by ominąć etap nocnika. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł – wiele dzieci odczuwa bowiem lęk w stosunku do sedesu. Maluchy obawiają się, że wpadną do środka, może odstraszać je również głośny odgłos spłukiwania wody. Z tego względu niewielki, bezgłośny nocnik wydaje się znacznie lepszym wyborem. Zakupu nocnika warto dokonać wraz z dzieckiem. Po powrocie do domu można podpisać nocnik imieniem malucha i pozwolić dziecku na zabawę z nowym przedmiotem. Gdy dziecko oswoi się z nowym nabytkiem, można zacząć naukę korzystania z nocnika.

Ogromnie ważne jest jednak, by wybrać dobry moment. Kiedy dziecko ma około rok, zaczyna rozpoznawać, iż ma potrzebę fizjologiczną. Zanim jednak maluch będzie gotowy na korzystanie z nocnika, mija jeszcze kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Niektóre dzieci są chętne do nauki już w wieku 18 miesięcy, inne dopiero w wieku trzech lat. Wielu rodziców zaczyna przyzwyczajać dzieci do nocnika w wieku 2,5 lat. Nie warto jednak popędzać dziecka. Jeśli dziecko potrafi wykonywać proste polecenia, chodzi i samo siada, a także potrafi zdejmować ubranie i samo je wkładać, jest gotowe na nowe wyzwania. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. Chłopcy zwykle uczą się korzystania z nocnika wolniej niż dziewczynki, a drugie lub trzecie dziecko w rodzinie może szybciej przyswoić sobie tę umiejętność niż pierworodny.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Duże znaczenie ma sytuacja emocjonalna dziecka. Jeśli maluch przechodzi trudny okres, na przykład po pojawieniu się rodzeństwa, nauka korzystania z nocnika jest tylko dodatkowym stresem.

2. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Gdy dziecko będzie gotowe na naukę używania nocnika, warto stworzyć pewien rytuał. Należy sadzać malucha w ubraniu na nocnik raz dziennie – po śniadaniu, przed kąpielą lub wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaraz dojdzie do wypróżnienia. Dzięki temu dziecko oswoi się z nocnikiem i zaakceptuje go jako część codziennego życia. Gdy maluch przyzwyczai się do nocnika, należy sadzać go na nim bez majtek. Jest to dobry moment na wytłumaczenie dziecku, że tak robią rodzice – codziennie zdejmują majtki i siadają na sedesie. Maluch musi zrozumieć, że takie zachowanie jest dorosłe. Jeżeli jednak dziecko denerwuje się, siedząc na nocniku, warto odłożyć naukę na jakiś czas. Gdy maluch poczuje się pewniej, można wrócić do prób oswajania go z nocnikiem.

Należy pamiętać, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Pokazanie maluchowi, w jaki sposób rodzice siadają na sedesie jest najprostszym i najbardziej naturalnym sposobem na nauczenie go załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w „dorosły” sposób. Dobrym pomysłem jest rozmawianie z dzieckiem na temat związku pomiędzy wypróżnianiem się a toaletą. Gdy dziecko zrobi kupę do pieluchy, przenieś ją do nocnika i następnie do sedesu. Pozwól dziecku spuścić wodę. Zachęcaj malucha do korzystania z nocnika, gdy tylko poczuje chęć załatwienia potrzeb fizjologicznych. Gdy uda mu się skorzystać z nocnika, pochwal dziecko – w ten sposób nauczy się, że takie zachowanie jest pożądane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze