Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

#NIEBIJPRZYTUL Paweł Deląg wspiera naszą akcję. "Jeśli swoje dzieci kochamy, potrafimy pokazać im granice i klaps jest zbyteczny”

Redakcja WP Parenting rozpoczęła ogólnopolską akcję #NIEBIJPRZYTUL, która kategorycznie przeciwstawia się przemocy wobec dzieci oraz uczy rodziców, jak wychowywać bez stosowania kar cielesnych. Wspiera nas wiele gwiazd, wśród nich Paweł Deląg.

Znany aktor zdradził, że w dzieciństwie raz zdarzyło mu się otrzymać klapsa. Przyznaje, że w dzisiejszych czasach ten nie jest już potrzebny. Rodzice mogą wyznaczać granice swoim dzieciom za pomocą innych metod. Zauważa przy tym, że przemoc czasem objawia się inaczej niż biciem.

Paweł Deląg wsparł naszą akcję #NIEBIJPRZYTUL (materiał własny)
Paweł Deląg wsparł naszą akcję #NIEBIJPRZYTUL (materiał własny)

1. Bicie dzieci jest niezgodna z polskim prawem

Wydawnictwo "Słowo Prawdy" zdecydowało się na druk książki amerykańskiego pastora Tedda Trippa "Pasterz serce dziecka", w której przemoc w stosunku do dzieci (nawet niemowląt) promuje się, jako odpowiednią metodę wychowawczą.

Zobacz także Klaps boli nie tylko dziecko

Sprawę nagłośniła na swoim facebookowym profilu psycholog Magda Komsta, która o fakcie poinformowała również fundację "Dajemy dzieciom siłę" i Rzecznika Praw Dziecka. Ten ostatni uznał publikację za szkodliwą.

Dlatego Wirtualna Polska postanowiła rozpocząć akcję #NIEBIJPRZYTUL, która ma pokazać, że bicie dzieci jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, ale również nie jest odpowiednią metodą wychowawczą.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Bicie dziecka to słabość, niemoc i brak miłości. To nigdy nie jest dobre i nie wierzcie nikomu, kto twierdzi, że są jakieś okoliczność łagodzące albo że to „kształtuje charakter”❗️❗️❗️ @parenting_pl rozpoczyna akcję #niebijprzytul i zachęcamy Was do tego byście włączyli się do niej także! Wychowujmy dzieci w atmosferze miłości, a świat stanie się lepszy! ❗️❗️❗️ . . . . . . #parenting #rodzice #wychowanie #dzieci #dzieciństwo #dziecinstwo #instadzieci #instamatki #instarodzice #instarodzina #igerspoland #igerspolska #polskarodzina #polskamama #polskitata #tata #mama #rodzinka #akcjaspoleczna #katolik #wiara #dobro #piątek #dobremyśli #dobrydzień #dziendobry

Post udostępniony przez WP Parenting (@parenting_pl)

2. Paweł Deląg o biciu dzieci

Głos w tej ważnej sprawie zabrał również znany aktor Paweł Deląg.

- Pamiętam, że raz jeden zostałem ukarany przez mojego ojca i dostałem klapsa. Wtedy ja wiedziałem, że sobie na to w pewien sposób zasłużyłem. To były lata osiemdziesiąte. Dla mnie był to aspekt mobilizujący i wyraźnie wyznaczający pewną granicę – mówi portalowi WP Parenting Paweł Deląg.

Zobacz także Zmiany w szkockim prawie? Rząd chce zakazać kar cielesnych, w tym klapsów

Aktor przyznaje, że zdarzyło mu się dostać raz w życiu klapsa (East News)
Aktor przyznaje, że zdarzyło mu się dostać raz w życiu klapsa (East News)

Aktor podkreśla również, że sam nie stosuje takich metod.

- Trudno sobie wyobrazić wychowanie dziecka bez umiejętności pokazania tego, co wolno, a czego nie. I wydaje mi się, że tu rodzice mają czasem problem. Jeśli kochamy swoje dzieci, to potrafimy te granice pokazać i klaps jest zbyteczny– mówi aktor.

Paweł Deląg przyznaje, że istnieją w życiu każdego rodzica sytuacje, w których musi wyraźnie dać do zrozumienia dziecku, że niektórego jego zachowania mogą być niebezpieczne.

- Kiedy byłem już ojcem, to pamiętałem o tym jednym klapsie. Sam nigdy nie korzystałem z tej metody. Zrozumiałem, jednak, że są sytuacje, gdzie rodzic musi stanowczo powiedzieć: nie rób tego! Nie rób tego, bo możesz się zabić, bo może stać ci się coś bardzo złego. To są takie sytuacje ekstremalne, które mogą zagrażać życiu dziecka – wyjaśnia nam Paweł Deląg.

Przemoc wobec dzieci jest niezgodna z polskim prawem (iStock)
Przemoc wobec dzieci jest niezgodna z polskim prawem (iStock)

Aktor zauważa również, że dzisiaj często przemoc w stosunku do dzieci przejawia się też w innej formie.

- Bicie dzieci to już jest element krańcowy, to już jest patologia. W rodzinie, która się kocha, w której dziecko czuje się akceptowane i czuje się bezpiecznie, nie ma miejsca na takie zachowania. Trzeba zaczynać od rodziców, należy odrzucić element przemocy fizycznej. Chociaż dzisiaj ta przemoc może się odbywać również w przestrzeni słownej – zauważa aktor.

3. Akcja #niebijprzytul to dopiero początek!

Nasza redakcyjna akcja rozpoczęła się kilka dni temu, gdy do sieci wyciekły zdjęcia poradnika "Pasterz serca dziecka", w którym autor zalecał rodzicom bicie dziecka w sytuacjach kryzysowych. Postanowiliśmy przeciwstawić się tej i innym książkom, które mówią o pseudowychowaniu, posiłkując się nawet Pismem Świętym. Nasza reakcja była natychmiastowa! Rozpoczęliśmy akcję #niebijprzytul, która ma na celu wspieranie rodziców w mądrych wychowaniu swoich pociech. Jeśli zgadzasz się z naszą opinią, dołącz do akcji i opublikuj zdjęcie z hasztagiem #niebijprzytul na swoich social mediach - na Facebooku czy na Instagramie. Do naszej akcji dołączyły już m.in.: Maja Bohosiewicz, Kasia Tusk czy Mikołaj Roznerski. Dołącz i Ty i polub nasze konto na Instagramie!

Wyświetl ten post na Instagramie.

#niebijprzytul to nasza akcja, do której włączyła się m.in. @majabohosiewicz ❤️ Dzieci - by wyrosły na mądrych i dobrych ludzi - nie potrzebują klapsa, ale miłości, czułości i poczucia bezpieczeństwa. Włączcie się do naszej akcji i opowiedzcie nam o tym, jak radzicie sobie z trudnymi chwilami rodzicielstwa? . . . . . . #rodzicembyć #instarodzice #rodzicewsieci #rodzice #instamatki #instadzieci #instaojcowie #instaojciec #instatata #instamama #parentingpl #igerspoland #igerspolska #wychowanie #bestofmom #calmingmoments #momentslikethese #przytulanie #wychowaniedziecka #dziecisacudem #cudownyczas #cudownechwile #pieknechwile #rodzinka #mamuśki #parenting #parentslove

Post udostępniony przez WP Parenting (@parenting_pl)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. #NIEBIJPRZYTUL Modny Tata zabiera głos w ważnej sprawie: "Bicie dzieci to po prostu zło"

  2. #NIEBIJPRZYTUL Aneta Kuroń w dzieciństwie została uderzona raz. Żona znanego kucharza dobrze pamięta tę sytuację

  3. #NIEBIJPRZYTUL Żona Macieja Stuhra myślała, że to fake. To przypomniało jej klapsy z dzieciństwa

  4. #NIEBIJPRZYTUL Jarosław Jakimowicz przyznaje, że jest cholerykiem, ale nigdy nie uderzył dziecka

  5. #NIEBIJPRZYTUL Mikołaj Roznerski wspiera naszą akcję i uważa, że "nie istnieje coś takiego jak słaby klaps"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.