Trwa ładowanie...

Nie przegap "800 plus". Ważna informacja dla rodziców

Avatar placeholder
27.02.2024 11:04
Nie przegap "800 plus". Można już składać wnioski
Nie przegap "800 plus". Można już składać wnioski (East News)

Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego uległa podwyższeniu do kwoty 800 zł miesięcznie na dziecko. Tak zwane "800 plus" jest ewolucją wypłacanego przez lata "500 plus" i przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

spis treści

1. Jak złożyć wniosek?

Jak podkreśla ZUS, świadczenie z 500 do 800 zł podnoszone jest automatycznie, jednak co jakiś czas rodzice lub opiekunowie dzieci muszą złożyć stosowny wniosek, by uzyskać pieniądze. 1 lutego rozpoczyna się właśnie czas, w którym można składać wnioski o przyznanie "800 plus" na nowy okres rozliczeniowy, tzn. od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.

Wnioski o świadczenie składa się jedynie drogą elektroniczną. Sposobów jest kilka: można skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, aplikacji mobilnej mZUS na smartfony i tablety, portalu Emp@tia albo bankowości elektronicznej.

Zgodnie z przypomnieniem rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego, za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS można również składać wnioski dotyczące świadczenia z programu Dobry Start, rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) oraz dofinansowania żłobkowego.

2. Uwaga na oszustów

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Osoby pobierające świadczenie "800 plus" muszą zachować czujność: do ZUS w Żywcu zgłosili się zaniepokojeni klienci, którzy przekazali, że w ich skrzynkach mailowych znalazł się mail z podejrzanym linkiem.

Zgodnie z treścią wiadomości należało w niego kliknąć, by przenieść się na formularz celem uaktualnienia swoich danych potrzebnych do otrzymywania "800 plus".

Mail wysłano z domeny, która łudząco przypominała PUE ZUS, choć widniała tam jako PUO.

Pracownicy Zakładu Opieki Społecznej przestrzegają, by pod żadnym pozorem nie klikać zawartych w takiej korespondencji linków i załączników oraz nie odpowiadać na takie wiadomości.

- Zazwyczaj taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci - mówi w rozmowie z RMF24 Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS w województwie śląskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze