Trwa ładowanie...

Napoje bezalkoholowe w czasie ciąży. Czy są bezpieczne?

 Maria Krasicka
20.08.2021 12:02
Napoje bezalkoholowe w czasie ciąży. Czy są bezpieczne?
Napoje bezalkoholowe w czasie ciąży. Czy są bezpieczne? (GettyImges)

By nie czuć się wykluczonymi podczas imprez i uroczystości, przyszłe mamy często sięgają po bezalkoholowe wersje ulubionych trunków. Jednak to może być zgubne. Okazuje się bowiem, że część z nich może zawierać alkohol.

spis treści

1. Napoje bezalkoholowe w ciąży

Wiele kobiet będąc w ciąży, sięga po napoje bezalkoholowe takie jak wino, czy piwo zero procent. Jednak okazuje się, że część produktów, mimo deklaracji, zawiera alkohol, co może być potencjalnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

"Właściwie sam byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że napoje bezalkoholowe są bezalkoholowe tylko z nazwy i nadal zawierają pewną ilość alkoholu – mówi dr Anar Yukhayev, ginekolog z Long Island Jewish Medical Center. - Kiedy przyjrzałem się etykietom, około jedna trzecia z nich, mimo napisu 0 proc. alkoholu w rzeczywistości zawierała do 1,8 proc."– dodaje.

Magazyn naukowy Canadian Journal of Clinical Pharmacology opublikował badania z 2010 roku, w których analizowano 45 napojów bez lub z niską zawartością alkoholu. Autorzy badań wykazali, że prawie 30 proc. z nich zawierało więcej alkoholu, niż podano na etykietach, a sześć miało więcej niż jeden proc. alkoholu. Mimo że nie jest to duża zawartość, lekarze zachęcają kobiety w ciąży do unikania napojów zawierających nawet niewielkie ilości alkoholu.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na zdrowie?"

"Żadna ilość alkoholu, nawet śladowa, nie jest wskazana dla ciężarnej" – mówi dr Christine Greves, położna ze szpitala Winnie Palmer Orlando Health.

2. Alkohol w ciąży

Picie alkoholu w ciąży wpływa negatywnie na rozwój płodu, uszkadza mózg i hamuje prawidłowy wzrost dziecka. W przypadku dużych ilości alkohol może doprowadzić nawet do śmierci płodu. Naukowcy określili to zjawisko Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorder, FASD).

"Najgorszym z nich jest płodowy zespół alkoholowy (tzw. zespół FAS), który powoduje to, co nazywamy dysmorficznymi rysami twarzy, opóźnieniem wzrostu, a następnie poważnymi zaburzeniami neurorozwojowymi w późniejszym życiu" – tłumaczy dr Yukhayev.

Alkohol w ciąży
Alkohol w ciąży (GettyImages)

Co więcej, spożywanie alkoholu w czasie ciąży może również mieć wpływ na zdrowie przyszłych mam, ponieważ oddziałowuje na ciśnienie krwi, a to z kolei może przyczynić się do wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

"Ponad połowa kobiet w wieku rozrodczym deklaruje regularne spożywanie alkoholu, a jedna na osiem przyznała się do nadużycia w ciągu ostatniego miesiąca. To tylko dowodzi, że picie alkoholu jest powszechne – mówi dr Greves. - Jeśli coś jest nie tak z dzieckiem, nie chcemy, aby mama lub ktokolwiek, kto jest z mamą, obwiniał spożywanie alkoholu i poczucie winy, które mogą mieć".

Nie można jednoznacznie stwierdzić jaka ilość alkoholu jest bezpieczna dla dziecka, ponieważ nie ma badań na ten temat. Jedyne doniesienia mają charakter retrospektywny, a zorganizowanie rzetelnych badań byłoby wysoce nieetyczne, ponieważ zagrażałoby zdrowiu i życiu dzieci. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie powikłań związanych ze spożyciem, jest rezygnacja ze wszelkich używek, również napojów "bezalkoholowych" i dokładne czytanie etykiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze