Trwa ładowanie...

Koronawirus. 10-letnia dziewczynka miała nietypowe objawy COVID-19. Lekarze myśleli, że to powikłania po wycięciu migdałków

Dziesięciolatka z Wielkiej Brytanii cierpiała na zaburzenia smaku. Kiedy pojawiła się wysoka gorączka, rodzice postanowili zabrać ją do szpitala. Tam lekarze myśleli, że są to powikłania po niedawnej operacji wycięcia migdałków. Okazało się, że były to objawy zakażenia koronawirusem.

1. Nietypowy objaw koronawirusa - brak smaku

O nietypowych objawach, które może dać koronawirus informowaliśmy już wcześniej. Tym razem musieli się z nimi zmierzyć lekarze z Plymouth w Anglii. Do lekarzy zgłosili się rodzice dziewczynki, która cierpiała na zaburzenie smaku i wysoką gorączkę.

Lekarze początkowo powiązali symptomy z niedawno przebytą operacją usunięcia migdałków. Wszystko przez to, że u dziecka nie występował kaszel. Później jednak postanowili zrobić test na obecność koronawirusa. Ku zdumieniu wszystkich wyszedł pozytywny.

Objawy wskazywały na powikłania po operacji (iStock)
Objawy wskazywały na powikłania po operacji (iStock)

Po kilku dniach terapii stan dziewczynki zaczął się poprawiać.

2. Choroby dzieci, które mają podobne objawy

Najczęstszymi objawami występowania infekcji spowodowanej SARS-CoV-2 jest wysoka gorączka i kaszel. Takie objawy mogą również świadczyć o przeziębieniu czy grypie. Nie powinno to jednak osłabiać czujności rodzica.

Tym bardziej że w ostatnich latach przybyło chorób, które mogą się tak objawiać. Niektóre z nich mieliśmy już pod kontrolą. Tak jest m.in. z krztuścem. Choć profilaktyka tej choroby opiera się głównie na szczepieniach, to niestety nadal obserwuje się dzieci, które chorują.

Zobacz także: Koronawirus a ciąża

Coraz częściej media podają informacje o wystąpieniu nietypowych objawów koronawirusa. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim zaburzenia węchu i smaku. Warto pamiętać, że wchodzimy obecnie w okres, w którym mogą się u dzieci objawić problemy alergiczne. A te bardzo często występują pod postacią problemów z węchem czy smakiem. Podobne objawy może dać również np. zapalenie zatok.

3. Dzieci a koronawirus

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że koronawirus, w większości przypadków, nie jest groźny dla dzieci. Najmłodsi zwykle przechodzą chorobę lekko. Możliwe jest również, że nie wystąpią żadne objawy.

Dlatego ważne, by dzieci nie miały kontaktów z osobami starszymi, które mogą mieć osłabioną odporność.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.