Trwa ładowanie...

Najbardziej poszkodowana grupa. Nie dostaną pełnego 500 plus

 Maria Krasicka
07.04.2022 12:07
Kto może otrzymać mniej niż 500 złotych?
Kto może otrzymać mniej niż 500 złotych? (GettyImages)

Program "Rodzina 500 plus" zakłada wypłatę świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w wyjątkowych sytuacjach kwota świadczenia może być niższa. Kiedy rodzice otrzymają mniej niż 500 zł na dziecko?

1. Niepełna kwota 500 plus

"Rodzina 500 plus" to rządowy program wsparcia finansowego dla rodzin. Mimo że nie spełnia on swoich pierwotnych założeń (m.in. poprawa sytuacji demograficznej w Polsce, czy walka z ubóstwem wśród dzieci) i ze względu na galopującą inflację 500 złotych starcza na coraz mniej, to nie można mu odmówić, że dodatkowe pieniądze są w wielu przypadkach niezbędnym zastrzykiem gotówki dla domowego budżetu rodzin.

Istnieją jednak sytuacje, w których rodzice dostają mniej niż 500 złotych z tego świadczenia. Przepisy wymieniają trzy takie przypadki:

  • urodzenie dziecka,
  • osiągnięcie przez nie pełnoletności,
  • sprawowanie opieki naprzemiennej.

2. Jak obliczyć wysokość świadczenia?

Jednym z głównych kryteriów przyznawania 500 plus jest wiek dziecka. Świadczenie jest bowiem przeznaczone dla osób do 18 roku życia. Dlatego też, kiedy dziecko osiąga pełnoletność, kwotę wsparcia za niepełny miesiąc oblicza się w następujący sposób:

500 złotych należy podzielić przez liczbę dni w danym miesiącu (np. 500/30), a następnie wynik pomnożyć przez liczbę dni w miesiącu, w których przysługuje świadczenie wychowawcze. W przypadku urodzin 12 kwietnia kwota świadczenia 500 plus wynosiłaby 200 złotych.

Podobnie jest w przypadku urodzenia się dziecka. Wtedy również świadczenie przysługuje za niepełny miesiąc, a kwotę oblicza się w ten sam sposób.

Sytuacja komplikuje się jedynie w przypadku sprawowania opieki naprzemiennej przez rodziców. Co więcej, niższa kwota nie dotyczy tylko jednego miesiąca, w którym dziecko przychodzi na świat lub osiąga pełnoletność.

Mniej niż 500 złotych może obowiązywać nawet przez cały okres wypłacania świadczenia, a to jaka jego część trafi do każdego rodzica, zależy od ustaleń opieki naprzemiennej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze