Becikowe 2022. Kto dostanie 1000 złotych? Warunki przyznania świadczenia
Kiedy rodzi się dziecko, rodzice mogą ubiegać się o jednorazową zapomogę. Jednak by otrzymać pieniądze, trzeba spełnić wymagane warunki. Co zrobić, żeby otrzymać becikowe w 2022 roku?
1. Becikowe 2022 – warunki otrzymania
Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu przyjścia dziecka na świat w danym roku kalendarzowym. Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie "wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna", by je otrzymać, należy spełnić wymagane warunki.
"Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł" – czytamy w art. 15b. ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Przede wszystkim brane pod uwagę jest kryterium dochodowe. By otrzymać świadczenie, dochód na jedną osobę w rodzinie nie może wynosić więcej niż 1922 zł netto, a także mieszkać w Polsce. Becikowe mogą otrzymać bowiem polscy obywatele, jak i cudzoziemcy. Ponadto trzeba wykazać, że mama dziecka pozostawała pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży aż do porodu.
Należy jednak mieć na uwadze, że to świadczenie nie wszystkim przysługuje. Nie otrzymają go osoby otrzymujące podobne świadczenia z tytułu urodzenia dziecka za granicą oraz samotni rodzice, którzy nie mają zasądzonych alimentów na dziecko. Choć i tu są wyjątki: jedno z rodziców nie żyje, ojciec jest nieznany, powództwo o alimenty zostało oddalone, lub dziecko jest pod naprzemienną opieką).
2. Wniosek o becikowe 2022
By móc ubiegać się o becikowe należy wypełnić wniosek i złożyć go razem z wymaganymi dokumentami. W 2022 roku będzie to możliwe na dwa sposoby: drogą internetową (można pobrać wniosek i złożyć go za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) lub drogą tradycyjną (wniosek w wersji papierowej w urzędzie gminy, miasta lub MOPS).
Należy jednak pamiętać, że na złożenie wniosku jest zaledwie 12 miesięcy od dnia porodu, lub w przypadku przysposobienia dziecka 12 miesięcy od objęcia opieki nad małoletnim.
Warto też zaplanować, kiedy złoży się wniosek. Jeśli urząd otrzyma wymagane dokumenty do 10. dnia miesiąca, pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym samym miesiącu. Mogą one zostać przelane na konto, przesłane pocztą lub wypłacone w kasie urzędu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl