Nadmanganian potasu. Zastosowanie i właściwości
Nadmanganian potasu to nieorganiczny związek chemiczny o dość charakterystycznej barwie. Wykazuje działanie odkażające. Jak zrobić kąpiel w nadmanganianie potasu? Kiedy warto sięgnąć po roztwór nadmanganianu potasu? I czy można go stosować u dzieci?
1. Nadmanganian potasu. Co to jest?
Nadmanganian potasu to produkt leczniczy dostępny w aptekach. Można go kupić w postaci proszku (kryształów), z którego przygotowuje się roztwór. Z chemicznego punktu widzenia to manganian (VII) potasu, sól potasowa kwasu nadmanganowego (związek ten niekiedy błędnie zapisuje się jako nadmanganian 7 potasu). W praktyce wielu z nas zna nadmanganian pod określeniami: kalium do kąpieli lub kalia do kąpieli (od łac. nazw: Kalii permanganas, Kalium hypermanganicum).
Nadmanganian potasu to dobry środek antyseptyczny. Działa dezynfekująco i ściągająco. Odkaża rany i owrzodzenia. Wysusza zmiany skórne i zmniejsza nadkażenie bakteryjne. A w jakich sytuacjach warto po niego sięgnąć?
2. Nadmanganian potasu. Na co pomaga?
Najczęściej nadmanganian potasu ma zastosowanie miejscowe. Roztworem przemywa się owrzodzenia i odleżyny. Pomoże też w opryszczkowym zapaleniu narządów płciowych, bywa stosowany w łojotokowym zapaleniu skóry, a także w ospie. Roztworem nadmanganianu potasu można również płukać gardło i jamę ustną. Stosuje się go wyłącznie zewnętrznie!
Nasiadówka z nadmanganianu potasu powinna przynieść ulgę w stanach zapalnych pochwy i odbytu. Z kolei nadmanganian potasu na rany pomoże je odkazić i zapobiec ewentualnemu zakażeniu.
Wielu rodziców sięga po ten preparat w celu stosowania u swoich pociech. Czy jednak nadmanganian potasu dla niemowlaka to odpowiedni wybór?
3. Nadmanganian potasu. Jak stosować u dzieci?
Nadmanganian w określonych sytuacjach może być stosowany u dzieci. W ich przypadku zmiany skórne z nadkażeniem bakteryjnym zdarzają się cześciej niż u dorosłych (np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry czy łojotokowego zapalenia skóry).
Niektórzy rodzice stosują też nadmanganian potasu na twarz niemowlaka. To skuteczny sposób na leczenie stanów zapalnych. U nastolatków sprawdzi się do przemywania zmian trądzikowych.
Roztwór nadmanganianu potasu będzie też odpowiedni do pielęgnacji skóry w czasie ospy oraz choroby bostońskiej. Nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia jednego z częstszych powikłań – nadkażenia bakteryjnego, ale też przyspiesza zasuszanie się zmian.
Odpowiednio przygotowany roztwór pomoże również w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry, któremu często towarzyszy nadkażenie bakteryjne.
4. Czy nadmanganian potasu jest szkodliwy?
Nadmanganian potasu jest bardzo skuteczny, ale należy używać go z rozwagą. W nadmiarze szkodzi, wręcz jest niebezpieczny (w wysokim stężeniu nadmanganian potasu jest substancją żrącą).
Najbezpieczniej jest dodać odpowiednio rozrobiony nadmanganian potasu do kąpieli tak, by woda miała ciemnoróżowe lub purpurowe zabarwienie.
5. Nadmanganian potasu. Jak rozpuścić kryształki?
Kryształki nadmanganianu potasu trzeba w pierwszej kolejności rozpuścić, a dopiero później aplikować na skórę. Do przemywania ran wystarczy kilka kryształków, a jeśli chcemy wlać roztwór do wanny – kilkanaście..
Najsłabszy roztwór przygotowujemy wówczas, gdy chcemy płukać nadmanganianem potasu gardło (np. wspomagająco w czasie leczenia anginy).
6. Nadmanganian potasu. Gdzie kupić?
Nadmanganian potasu w formie proszku do sporządzania roztworu dostępny jest w każdej aptece. Kupimy go bez recepty. Za 5 g opakowanie zapłacić trzeba ok. 6-7 zł.