Jak uniknąć oparzeń pieluszkowych u niemowlaka?
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy zabrudzenia, łatwo może dojść do podrażnień jej powierzchni. Choć odparzenia wyglądają niegroźnie, powodują dyskomfort i mogą się zaostrzyć.
Jak rozpoznać odparzenie pieluszkowe?
Ze względu na to, że skóra niemowląt nie ma jeszcze w pełni wykształconego płaszcza lipidowego, który mógłby ją chronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, jest podatna na podrażnienia. Kontakt skóry pośladków z zalegającą wilgocią i zabrudzeniami pochodzenia fizjologicznego sprzyja osłabieniu bariery ochronnej, uszkodzeniu naskórka i rozwinięciu się stanu zapalnego. Najczęstszą przyczyną odparzeń jest zbyt rzadka wymiana pieluszki i nieodpowiednia higiena miejsc intymnych podczas przebierania. Ryzyko podrażnień wzrasta również, kiedy na skórze pojawiają się otarcia spowodowane użytkowaniem pieluszki lub nieodpowiednim dopasowaniem jej do rozmiaru i potrzeb dziecka. Odparzenia mogą również wskazywać na nietolerancję materiału, z którego wykonana została pielucha, lub nieprawidłową dietę dziecka, która zmieniła skład stolca. Bez względu na przyczynę odparzenia powodują dyskomfort i zaczerwienienie skóry w okolicach pośladków, krocza i pachwin. Zaniechanie leczenia może wywołać poważniejszy stan zapalny, tzw. pieluszkowe zapalenie skóry (PZS), w którego przebiegu obserwuje się rumień i wykwity skórne rozprzestrzeniające się na całe pośladki. Ponadto dochodzi do łuszczenia się skóry i bolesnych nadżerek, a także gorączki. Odparzenia pieluszkowe często utożsamiane są ze zmianą dermatologiczną, jaką jest egzema. Egzema u dzieci również nie ma podłoża infekcyjnego i powoduje stan zapalny wierzchniej warstwy skóry, jednak przyczyną choroby jest reakcja alergiczna na niektóre substancje, jak chemikalia czy aromaty i barwniki zawarte w kosmetykach i akcesoriach do pielęgnacji.
Profilaktyka odparzeń
Podstawowym elementem profilaktyki odparzeń jest prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, należy regularnie zmieniać pieluchy i każdorazowo odświeżać skórę nawilżanymi chusteczkami. Dobrze jest zabezpieczać krocze malucha emolientami i kremami ochronnymi, przeznaczonymi do stosowania po toalecie, a także na noc. Nie należy jednak przesadzać z ilością preparatów na skórze oraz nakładać maści na mokrą powierzchnię. Ciekawym pomysłem na zapewnienie wentylacji skóry pupy jest krótkie, ale częste pozwolenie maluchowi na przebywanie bez pieluchy. Taki zabieg nie tylko przyspiesza regenerację naskórka, ale również stanowi urozmaicenie dla dziecka i sprawia mu frajdę. Dobrze jest ponadto co kilka miesięcy zmienić rozmiar pieluchy na większy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na oznaczenia producenta umieszczone na opakowaniach, które podpowiadają, do jakiej masy dziecka polecany jest dany model pieluch. Aby uniknąć odparzeń, nie wolno przegrzewać dziecka. To szczególnie ważne latem i podczas dłuższej podróży. Podrażnienia skóry mogą pojawić się także w efekcie wzmożonego pocenia i słabej cyrkulacji powietrza.