Trwa ładowanie...

Muchy w domu – są uciążliwe i mogą przenosić groźne choroby. Jak się pozbyć much?

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 05.07.2021 09:17
Muchy w domu – są uciążliwe i mogą przenosić groźne choroby. Jak się pozbyć much?
Muchy w domu – są uciążliwe i mogą przenosić groźne choroby. Jak się pozbyć much? (123RF)

Muchy chętnie korzystają z otwartych okien i drzwi balkonowych. Zakłócają spokój i są uciążliwe, ale też mogą poważnie szkodzić. Siadają na pożywieniu, zostawiając swe odchody. Owady te mogą również przenosić groźne choroby. Jak się ich pozbyć z domu?

spis treści

1. Mucha domowa – nie tylko uciążliwa

W ciągu roku pojawia się w Polsce nawet do 8 pokoleń muchy domowej (Musca domestica), a samica jednorazowo składa około 100 jaj. Na ciele owada może bytować 2 miliony różnych patogenów, a kolejne 33 miliony zamieszkują przewód pokarmowy muchy.

Co to oznacza w praktyce? Że te uciążliwe owady, które rozmnażają się w szybkim tempie, mogą być przyczyną nie tylko błahego zatrucia pokarmowego, ale nawet chorób takich, jak czerwonka czy wąglik lub gruźlica.

Zobacz film: "Natrętne muchy. Jak się ich pozbyć z mieszkania?"

W domu przed muchą trzeba chować jedzenie i zabezpieczać śmieci. Zepsute jedzenie, jego resztki – to pokarm dla muchy, która jednak nie pogardzi także świeżym jedzeniem, pozostawionym przez nas na blacie. Zapach potencjalnego pożywienia te owad potrafi wyczuć z odległości nawet 700 metrów.

Stąd też mucha jest lokatorem, którego trzeba jak najszybciej pozbyć się z domu. Jak tego dokonać? Jest na to kilka sposobów.

2. Muchy w domu – repelenty i moskitiery

Do najpopularniejszych metod zwalczania much domowych wciąż należy nieco staroświecka łapka na muchy, ale też spraye owadobójcze, elektrofumigatory, zawierające zabójczy dla owadów płyn, które podłącza się do kontaktu, a także lepy na muchy i pułapki.

Pułapki na muchy są wciąż często stosowaną metodą na pozbycie się owadów
Pułapki na muchy są wciąż często stosowaną metodą na pozbycie się owadów (123RF)

Te ostatnie prezentują się lepiej niż lepkie taśmy zwisające z sufitu – stawia się je np. na parapecie.

Skuteczne i zarazem mało inwazyjne są moskitiery montowane w ramach okiennych oraz – zyskujące ostatnimi czasy coraz większą popularność – naturalne środki odstraszające te uciążliwe owady.

3. Naturalne środki przeciw muchom

Rodzice małych dzieci, posiadacze psów lub kotów, a wreszcie alergicy z chęcią zrezygnują z chemicznych środków owadobójczych.

Ich miejsce z powodzeniem może zająć:

  • olejek waniliowy lub lawendowy – zarówno wanilia, jak i lawenda to jedne z zapachów znienawidzonych przez muchy. Wystarczy na spodku czy w niewielkim słoiczku umieścić olejek waniliowy lub olejek lawendowy – można dodać także liście mięty, tymianku, goździki. Tych zapachów muchy nie są w stanie znieść.
  • ocet jabłkowy – można używać go na dwa sposoby. Niewielka ilość octu jabłkowego, wymieszana z olejkiem zapachowym, postawiona w naczyniu przykrytym folią aluminiową na parapecie będzie działać odstraszająco, a rozcieńczony z wodą i przelany do pojemnika z atomizerem ocet jabłkowy może zadziałać nie tylko odstraszająco, ale być zabójczy dla much.
  • eukaliptus – zmieszany z cynamonem, goździkami, a także lawendą, olejek eukaliptusowy ma bardzo intensywny aromat, którego muchy nie tolerują.
  • woda z mydłem – wystarczy do pojemnika z atomizerem wlać wodę z kilkoma kroplami mydła w płynie i tą mieszanką spryskiwać latające muchy. Mikstura będzie zabójcza dla owadów.
  • cynamon, pieprz i czosnek – te trzy aromaty są zbyt silne dla muchy – wymieszane razem i postawione na kuchennym parapecie, skutecznie odstraszą te owady.
  • rośliny, których muchy nie lubią – należy do nich między innymi pelargonia pachnąca, ale nawet pospolita mięta pieprzowa czy bazylia, uprawiane na balkonie czy parapecie.
  • woda w woreczku foliowym – do woreczka foliowego należy nalać wodę, zabezpieczyć przed rozlaniem i zawiesić w oknie lub położyć na parapecie. Rozproszone przez wodę promienie słoneczne mają działać odstraszająco na muchy i zniechęcać je do tego, by wleciały przez okno.

Zanim sięgniemy po którąś z metod zwalczania much w domu, warto pamiętać, że najistotniejsze jest zachowanie czystości w pomieszczeniach – zwłaszcza w kuchni. Lepkie czy zakurzone powierzchnie stanowią zaproszenie dla uciążliwych owadów, podczas gdy higieniczna czystość i odkażone powierzchnie – blaty kuchenne, kosze na odpadki – będą dla much zniechęcające.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze