Mówienie dzieciom, że Święty Mikołaj istnieje, może być szkodliwe dla ich psychiki
Sklepowe półki uginają się od zabawek, a w radio pojawiają się świąteczne przeboje. To znak, że zbliża się czas szczególnie lubiany przez właścicieli sklepów – Święta Bożego Narodzenia. To też czas okłamywania dzieci.
1. Kłamstwo ma krótkie nogi
Miliony rodziców przekonują swoje pociechy, że Święty Mikołaj jest prawdziwy, ale według psychologa Christophera Boyle'a i specjalistki zdrowia psychicznego Kathy McKay, to kłamstwo może działać destrukcyjnie na psychikę dziecka.
Badacze sugerują również, że zamiast tworzyć atmosferę świąt dla swoich dzieci, poprzez takie kłamstwo rodzice pragną sami wrócić do czasów szczęśliwego dzieciństwa.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet Psychiatry” specjaliści ostrzegają, że odkrycie prawdy o tym, że Święty Mikołaj nie istnieje, ****może nadszarpnąć zaufanie dzieci do rodziców .
"Skoro rodzice kłamią w sprawie czegoś tak magicznego i wyjątkowego, dlaczego dzieci miałyby postrzegać ich jako strażników mądrości i prawdy?” – pytają naukowcy.
Poza tym, zdaniem psychologów, patrząc na Świętego Mikołaja oczami dorosłego, idea tego wszechwiedzącego starca, który osądza dzieci jako grzeczne lub niegrzeczne, jest przerażająca.
Przeczytaj koniecznie
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
- 5 faktów na temat karmienia piersią, o których nie miałaś pojęcia
- Tran czy olej z wątroby rekina? Poznaj różnicę i wybierz świadomie
- Te kolory będą stymulowały rozwój Twojego dziecka
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
"Moralność tego, że każemy wierzyć dzieciom w podobne mity, może być kwestionowana. Każde z nich w końcu dowiaduje się, że dorośli konsekwentnie okłamują je od lat, a to może skłonić je do zastanawiania się, co jeszcze było kłamstwem”- mówi profesor Boyle z Uniwersytetu w Exeter.
2. Magia świąt nie tylko dla dzieci
Jak tłumaczą specjaliści, pocieszanie dziecka i mówienie mu, że jego niedawno zmarłe zwierzę trafi do specjalnego miejsca (nieba dla zwierząt) prawdopodobnie ułatwia maluchowi pogodzenie się ze stratą.
Jednak, według autorów, fantazja o Świętym Mikołaju może być użyteczna nie tylko dla najmłodszych. Umożliwia dorosłym powrót do czasów dzieciństwa, czyli do czasów, gdy wierzyli w magię.
"Popularność opowieści o Harrym Potterze czy Gwiezdnych Wojen wśród dorosłych pokazuje pragnienie, aby na krótko ponownie poczuć się dzieckiem. Wiele osób może tęsknić za czasem, gdy można było bezkarnie bujać w obłokach” - mówi dr McKay z Uniwersytetu Nowej Anglii w Australii.
"Możliwe, że rutyna życia codziennego wymusza stworzenie czegoś lepszego, w co można wierzyć lub do czego można powrócić, jak do dawno utraconego dzieciństwa" - podsumowują autorzy.