Trwa ładowanie...

Mówienie dzieciom, że Święty Mikołaj istnieje, może być szkodliwe dla ich psychiki

Sklepowe półki uginają się od zabawek, a w radio pojawiają się świąteczne przeboje. To znak, że zbliża się czas szczególnie lubiany przez właścicieli sklepów – Święta Bożego Narodzenia. To też czas okłamywania dzieci.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

1. Kłamstwo ma krótkie nogi

Miliony rodziców przekonują swoje pociechy, że Święty Mikołaj jest prawdziwy, ale według psychologa Christophera Boyle'a i specjalistki zdrowia psychicznego Kathy McKay, to kłamstwo może działać destrukcyjnie na psychikę dziecka.

Badacze sugerują również, że zamiast tworzyć atmosferę świąt dla swoich dzieci, poprzez takie kłamstwo rodzice pragną sami wrócić do czasów szczęśliwego dzieciństwa.

Kiedy dziecko odkryje, że Święty Mikołaj nie istnieje, może przestać ufać rdzicom
Kiedy dziecko odkryje, że Święty Mikołaj nie istnieje, może przestać ufać rdzicom (Shutterstock)

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet Psychiatry” specjaliści ostrzegają, że odkrycie prawdy o tym, że Święty Mikołaj nie istnieje, ****może nadszarpnąć zaufanie dzieci do rodziców .

"Skoro rodzice kłamią w sprawie czegoś tak magicznego i wyjątkowego, dlaczego dzieci miałyby postrzegać ich jako strażników mądrości i prawdy?” – pytają naukowcy.

Poza tym, zdaniem psychologów, patrząc na Świętego Mikołaja oczami dorosłego, idea tego wszechwiedzącego starca, który osądza dzieci jako grzeczne lub niegrzeczne, jest przerażająca.

Przeczytaj koniecznie

"Moralność tego, że każemy wierzyć dzieciom w podobne mity, może być kwestionowana. Każde z nich w końcu dowiaduje się, że dorośli konsekwentnie okłamują je od lat, a to może skłonić je do zastanawiania się, co jeszcze było kłamstwem”- mówi profesor Boyle z Uniwersytetu w Exeter.

2. Magia świąt nie tylko dla dzieci

Jak tłumaczą specjaliści, pocieszanie dziecka i mówienie mu, że jego niedawno zmarłe zwierzę trafi do specjalnego miejsca (nieba dla zwierząt) prawdopodobnie ułatwia maluchowi pogodzenie się ze stratą.

4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci
4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci [5 zdjęć]

To prawda, że jako rodzic to ty uczysz dziecko różnych rzeczy, które pomogą mu w późniejszym życiu. W...

zobacz galerię

Jednak, według autorów, fantazja o Świętym Mikołaju może być użyteczna nie tylko dla najmłodszych. Umożliwia dorosłym powrót do czasów dzieciństwa, czyli do czasów, gdy wierzyli w magię.

"Popularność opowieści o Harrym Potterze czy Gwiezdnych Wojen wśród dorosłych pokazuje pragnienie, aby na krótko ponownie poczuć się dzieckiem. Wiele osób może tęsknić za czasem, gdy można było bezkarnie bujać w obłokach” - mówi dr McKay z Uniwersytetu Nowej Anglii w Australii.

"Możliwe, że rutyna życia codziennego wymusza stworzenie czegoś lepszego, w co można wierzyć lub do czego można powrócić, jak do dawno utraconego dzieciństwa" - podsumowują autorzy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.