Model Creightona
Model Creightona to naturalna metoda planowania rodziny, która polega na określaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym kobiety. Metodę tę opracował Dr Thomas Hilgers, a oparł ją, podobnie do metody Billingsów, na obserwacji śluzu. Model Creightona pozwala kobiecie dokładnie poznać swój cykl menstruacyjny, co z kolei umożliwia skuteczne staranie się o dziecko lub unikanie nieplanowanej ciąży. Model Creightona jest podstawą NaProTechnologii, czyli metody naturalnej prokreacji, umożliwiającej diagnostykę i leczenie niepłodności.
1. Na czym polega model Creightona?
Podstawą modelu Creightona są metody od lat wykorzystywane w planowaniu rodziny. Najważniejsza jest obserwacja śluzu szyjki macicy, który wraz z przybliżaniem się momentu owulacji staje się bardziej obfity, przejrzysty i rozciągliwy. Jednocześnie zmniejsza się jego lepkość i ilość zawartych w nim leukocytów. Taki rodzaj śluzu sprzyja przemieszczaniu się plemników i ułatwia im dotarcie do dojrzałej komórki jajowej.
W modelu Creightona ustalenie momentu największej płodności umożliwia obserwowanie śluzu i krwawienia z pochwy, a także notowanie „suchych dni”, gdy nie pojawia się żadna wydzielina. U kobiety z regularnymi cyklami, cykl taki zaczyna się w momencie rozpoczęcia menstruacji. W momencie, gdy menstruacja się kończy, kobieta zazwyczaj nie zauważa żadnej wydzieliny. Pojawia się ona wraz ze zbliżaniem się owulacji. Z początku śluz jest lepki i mętny, ale stopniowo zmienia się w bardziej klarowny i rozciągliwy. Ostatni dzień występowania takiego śluzu w cyklu przypada na moment owulacji. W tym czasie w organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenów. U kobiet z długim cyklem owulacyjnym śluz związany z owulacją może się jednak pojawiać jeszcze w fazie przedowulacyjnej.
2. Zastosowanie modelu Creightona
Model Creightona nie jest naturalną metodą antykoncepcji. Pozwala jednak parze podejmować decyzję o staraniu się o dziecko lub unikaniu ciąży. Dzięki dokładnej znajomości cyklu menstruacyjnego, a także dni płodnych i niepłodnych, para ma wybór, jak planować swoją przyszłość.
Znajomość cyklu menstruacyjnego jest również niezwykle przydatna przy diagnostyce niepłodności. Pozwala bowiem wybrać najlepszy moment na przeprowadzenie takich badań, jak badania hormonalne (poziomu estrogenów i progesteronu), monitorowanie za pomocą USG dojrzewania pęcherzyka Graafa oraz wielu innych. Pozwala to lekarzowi na rozpoznanie nieprawidłowości, między innymi niedoborów hormonów lub zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Z kolei diagnoza umożliwia rozpoczęcie leczenia. ****Zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowości w cyklu można leczyć za pomocą naturalnych hormonów lub farmakoterapii. Leki mogą również pomóc przy niedoborze śluzu szyjki macicy, nieprawidłowych parametrów biochemicznych i hematologicznych oraz przy problemach natury endokrynologicznej. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wskazaniem do operacji jest niedrożność jajników, zrosty lub endometrioza.
3. Skuteczność modelu Creightona
Model Creightona jest niezwykle skuteczny w zapobieganiu nieplanowanym ciążom. Należy jednak spełnić pewne warunki. Aby uzyskać największą skuteczność, para musi przestrzegać wszystkich zasad obserwowania śluzu, prawidłowo obliczać dni płodne i niepłodne a także powstrzymywać się od współżycia w czasie dni płodnych. W rzeczywistości jednak nie zawsze wszystkie te zasady są dokładnie przestrzegane.
Model Creightona jest także podstawą NaProTechnologii, czyli leczenia niepłodności naturalnymi metodami. Warto jednak wiedzieć, że NaProTechnologia, chociaż niezwykle pomocna w leczeniu niepłodności, gdyż ułatwia ustalenie jej przyczyn, nie jest właściwą metodą leczenia tej przypadłości. Wynika to z faktu, iż naturalne metody nie są w stanie pomóc w sytuacji, gdy przyczyną niepłodności jest kryptozoospermia (śladowe ilości plemników w ejakulacie), brak jajników, jajowodów lub macicy u kobiety bądź ich ciężkie uszkodzenie, defekty anatomiczne u mężczyzny lub nieodwracalne zmiany endometriotyczne u kobiety. NaProTechnologia nie jest więc alternatywą dla zapłodnienia in vitro, gdy przyczyn niepłodności nie da się wyleczyć farmakologicznie, chirurgicznie lub poprzez optymalizację momentu współżycia.
Model Creightona to metoda, która pomaga w zachowaniu zdrowia i płodności kobiety. Kobieta, która zna swój cykl menstruacyjny, ustalany za pomocą obserwacji markerów biologicznych, może świadomie podejmować decyzję o macierzyństwie.