Trwa ładowanie...

Młode mamy, czyli bohaterki codzienności. One też potrzebują wsparcia

Avatar placeholder
14.05.2021 14:05
Młode mamy, czyli bohaterki codzienności. One też potrzebują wsparcia
Młode mamy, czyli bohaterki codzienności. One też potrzebują wsparcia

Chwile zwątpienia i radości. Momenty zmęczenia przeplatane dawką gigantycznej energii – tego wszystkiego doświadczają młode mamy, gdy wyczekiwane maleństwo pojawia się wreszcie na świecie. Jak je usypiać? Jakie zabawki kupić, by stymulować rozwój? Jak oduczyć dziecko noszenia pieluszki? Te i setki innych pytań są dla rodziców codziennością. Razem z Fisher-Price podpowiadamy, gdzie znaleźć na nie odpowiedzi.

Partnerem treści jest Fisher-Price

Nie jest prawdą, że macierzyństwo to sam lukier. Żadna świeżo upieczona mama raczej nie podpisze się pod stereotypami, jakimi karmią nas filmy z happy endem czy przesłodzone reklamy przekonujące, że macierzyństwo to wyłącznie radość i uskrzydlające chwile.

Młode mamy codziennie doświadczają prozy życia, wielu sytuacji trudnych i stresogennych, z którymi często muszą się zmagać same. Ich macierzyństwu nierzadko towarzyszy lęk, niepewność i poczucie niedoskonałości.

– Dwa pierwsze miesiące były ciężkie: synek wymagał bardzo dużej uwagi. Musieliśmy się siebie nauczyć. Teraz coraz lepiej odnajduję się w nowej roli – mówi Agata Karaba, mama 3,5-miesięcznego Leo. – Pierwszy okres po urodzeniu był specyficzny ze względu na baby blues i gojące się ciało po porodzie. W tym czasie pojawiały się w mojej głowie tysiące myśli. Szukałam odpowiedzi w internecie, książkach, m.in. „Mamy dla mamy” lub „Jak zrozumieć małe dziecko”. Pytałam też swojej mamy. Wiedzę czerpałam także z bloga Mamaginekolog – wylicza Agata.

W pierwszym okresie życia maluszka każda mama zmaga się z tym, że wszystko jest dla niej nowe. Wychowywanie dzieci w wielopokoleniowych rodzinach przestało być receptą na wszystkie problemy, choć jest na pewno wielką pomocą. Na szczęście nie brakuje specjalistów, którzy skontrolują, sprawdzą i wytłumaczą rodzicom, jak postępować z małym dzieckiem. Jest też mnóstwo wartościowych poradników, ciekawych portali, w których znajdziemy sprawdzone informacje.

Wraz z dzieckiem rodzi się Matka

Anna Walter, mama 15-miesięcznego Henia i jednocześnie studentka psychologii, przyznaje, że po urodzeniu syna jej dylematy koncentrowały się wokół higieny noworodka, głównie okolic pępka, karmienia – przystawiania i jego wydajności, spokojnego snu dziecka, a także zakupu zabawek. Jak sobie z tym wszystkim poradziła?

Pluszowa przytulanka Wydra pomoże uspokoić dziecko za pomocą kojących dźwięków i ruchów naśladujących oddychanie.
Pluszowa przytulanka Wydra pomoże uspokoić dziecko za pomocą kojących dźwięków i ruchów naśladujących oddychanie.

W przypadku higieny pomogła domowa wizyta położnej, która pokazała, jak należy czyścić delikatne partie ciała i przede wszystkim uspokoiła młodych rodziców. Jeśli chodzi o karmienie, Anna szukała pomocy u specjalistów. Skorzystała z porady certyfikowanego doradcy laktacyjnego, kobiet z rodziny i internetowych for dedykowanych zagadnieniu karmienia piersią.

W kwestii snu Anna także szukała informacji w internecie i pośród bardziej doświadczonych znajomych, którzy mają małe dzieci. – W tym temacie nigdy nie znalazłam jednej, konkretnej odpowiedzi, bo każde dziecko jest inne i ma inny rytm snu. Nasz synek po prostu często się wybudzał i musiałam to zaakceptować – podkreśla.

– Najważniejsze to nie bać się prosić o pomoc, niezależnie od tego, czy ma ona dotyczyć opieki nad dzieckiem, przygotowania posiłku, czy też odkurzenia mieszkania. Prośby warto komunikować wprost, bez obaw, że zostaną źle zrozumiane. Wraz z dzieckiem rodzi się Matka, a to wielka i nieraz trudna zmiana. Pomoc jest i będzie zawsze potrzebna – wyjaśnia Anna i dodaje, że w pierwszych tygodniach po urodzeniu pomagali jej najbliżsi oraz mąż Mateusz, który w okresie połogu bardzo zaangażował się w życie domowe.

Mogę być mamą niedoskonałą

Nie każda mama może skorzystać z pomocy najbliższych. W dzisiejszych czasach dzieci coraz rzadziej wychowują się w wielopokoleniowych rodzinach. Młodzi rodzice decydują się często na samodzielność, przeprowadzając się na inne osiedle, do innego miasta czy nawet kraju.

Mamy, pozbawione grona sióstr, cioć i babć, z daleka od domu rodzinnego, przeciążone domowymi obowiązkami, w tym związanymi z opieką nad dzieckiem, dźwigają coraz więcej ciężarów. Ta trudność w opiece nad dzieckiem szczególnie mocno doskwiera na samym początku rodzicielskiej drogi.

– Wyprowadziłam się na drugi koniec Polski. Było i jest ciężko. Mąż wciąż w delegacji, ja sama ze wszystkim. Nie wiedziałam, jak reagować, gdy dziecko lekko gorączkuje albo ząbkuje. Nie wiedziałam, że nie daje się gotowanej marchewki, bo wtedy malec ma problem w wypróżnianiem, albo zbyt dużo soku jabłkowego, bo może to spowodować biegunkę – wylicza Magda Bienkiewicz, mama 16-miesięcznego Dominika.

Czytała, szukała informacji na portalach takich jak Mamy-mamom, Babyboom czy Zapytaj Położną. I, jak twierdzi, nauczyła się jednego – nie trzeba być perfekcyjną mamą, by być mamą kochającą.

Mówi, że dziś nie wstydzi się swojej niedoskonałości, tego, że nie jest super-matką bohaterką. – Mogę być nieumalowana, nieuczesana i niewszechwiedząca – najważniejsze, żebym miała wsparcie i była w miarę możliwości wypoczęta. A wtedy wszystko jest możliwe – podkreśla.

Lepsza wiedza z sieci niż rada prababci

Choć pomoc rodziny jest często nieoceniona, wiele mam woli się posiłkować radami z ulubionego bloga czy portalu parentingowego niż z wiedzy babci czy nawet prababci. – Mama, opiekując się moją córką, stosuje praktyki sprzed trzech dekad. Wciąż uważa, że cukier krzepi, czapeczka jest niezbędna nawet latem, a dziecko powinno wchłaniać hektolitry mleka. Na dodatek wiąże córce czerwone kokardki, żeby nikt jej nie zauroczył, a gdy tylko dziecko zaczyna marudzić, wkłada jej smoczek do buzi. Nie wspomnę już o radach mojej prababci. To dopiero średniowiecze – opowiada ze śmiechem Dorota Banaszewska, mama 2-letniej Matyldy. – Wolę więc odpalić laptopa i sama znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.

Według Agaty Karaby doświadczone i wykształcone mamy udzielające się w sieci bywają skarbnicą ważnych informacji. – Dzięki wiedzy czerpanej z kont na Instagramie, które prowadzą mamy fizjoterapeutki, dowiedziałam się, że u mojego synka pojawił się problem z napięciem mięśniowym. To spowodowało, że wcześnie zareagowaliśmy, udaliśmy się do specjalisty i dziś synek ma się świetnie – wyjaśnia. Poza tym dzięki poradom w sieci Agata dowiedziała się wiele o pierwszych zabawkach. – Najpierw mieliśmy karty kontrastowe dla maluszka, by stymulować wzrok. Teraz mamy pałąk, na którym zawieszam zabawki, np. z melodyjką, czy piłki sensoryczne. Jednocześnie dużo śpiewam i mówię do dziecka – podkreśla z radością.

Nauka samodzielnego zasypiania może być łatwiejsza - dzięki Króliczkowi Usypiance od Fisher-Price.
Nauka samodzielnego zasypiania może być łatwiejsza - dzięki Króliczkowi Usypiance od Fisher-Price.

Kompleksowe wsparcie ekspertów

Fachowe wsparcie dla świeżo upieczonych mam oferuje także Fisher-Price. Już 29 kwietnia o godz. 19 zapraszamy na pierwsze z serii warsztaty online dla rodziców z udziałem psychologa dziecięcego dr Aleksandry Piotrowskiej. Warszaty będą odbywać się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Udział w nich jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja na wydarzenie za pomocą formularza online. Rodzice znajdą w nich porady i wskazówki dot. tematów takich jak usypianie, przygotowanie dziecka do podróży czy to, o czym należy pamiętać, by zadbać o właściwy rozwój ruchowy maluszka.

Zapisów na pierwszy webinar można dokonywać TUTAJ.

Partnerem treści jest Fisher-Price

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (869 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.