Mleko bez laktozy dla dzieci. Które wybrać?
Mleko bez laktozy dla dzieci jest zalecane, gdy niemowlę zmaga się z nietolerancją laktozy. O podaniu tego rodzaju produktu jednak zawsze warto porozmawiać z lekarzem. Dlaczego to tak istotne? I jak się robi mleko bez laktozy? Przeczytajcie!
1. Mleko bez laktozy dla dzieci ze skazą białkową? Niekoniecznie!
Zdarza się, że mleko dla dzieci bez laktozy podawane jest najmłodszym na wyrost. Być może jest to efekt mody, a być może próba ratunku w sytuacji, gdy niemowlę ciepi z powodu bólu brzucha lub ma objawy alergii na skórze. A tymczasem w Polsce nietolerancja laktozy dotyczy tylko ok. 1,5 proc. niemowląt i dzieci. Nie jest też tym samym co alergia na mleko.
Warto wiedzieć, że laktoza jest dzieciom potrzebna! Ten cukier mleczny (a właściwie dwucukier składający się z galaktozy i glukozy) występuje wyłącznie w mleku ssaków (również w mleku matki). Jest źródłem energii, wpływa też na regulację łaknienia. Ma niski indeks glikemiczny, co ma wpływ na regulację wydzielania hormonów (np. insuliny i glukagonu). Cechuje się też właściwościami probiotycznymi. Korzystnie wpływa na procesy regeneracji komórek nabłonka jelitowego oraz motorykę jelit.
Jednak by laktoza mogła spełniać swoje funkcje, musi być zhydrolizowana w jelicie cienkim przez laktazę. Enzym ten może jednak mieć zmniejszoną aktywność. Zdarza się też, że występuje jego niedobór. Wtedy właśnie odczuwamy przykre dolegliwości po spożyciu produktów mlecznych.
2. Meko bez laktozy. Co to znaczy?
Zdarza się jednak, że niemowlę cierpi z powodu biegunek, wzdęć i zaparć, a przy tym nie przybiera na wadze. Po wykluczeniu innych przyczyn tych dolegliwości, lekarz może podejrzewać nietolerancję laktozy. By wówczas pomóc małemu pacjentowi przepisuje się mleko modyfikowane bez laktozy dla dzieci, które zawiera niezhydrolizowaną lub częściowo zhydrolizowaną frakcję białek mleka krowiego.
Mleko w proszku bez laktozy dla dzieci to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Najczęściej wzbogacony jest o kwasy DHA (kwas dokozaheksaenowy) i ALA (kwas alfa-linolenowy), prebiotyki lub probiotyki oraz witaminy i minerały.
3. Jak powstaje mleko bez laktozy?
Mleko krowie bez laktozy dla dzieci (ale i inne produkty mleczne bez laktozy) powstają poprzez dodanie laktazy na etapie produkcji. To oznacza, że trawienie cukru mlecznego odbywa się poza ciałem człowieka.
Jeśli rozszerzacie już dietę, warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba unikać nabiału. Po pierwsze dlatego, że jest to grupa produktów bardzo ważna dla rozwoju dzieci, m.in. ze względu na dużą zawartość wapnia.
A po drugie dlatego, że nietolerancja laktozy może mieć charakter przejściowy i ujawnić się jako powikłanie po przebytym zapaleniu błony śluzowej jelita cienkiego z powodu czynników zakaźnych (np. rotawirusów). Gdy zniszczone kosmki jelitowe się zregenerują, objawy nietolerancji laktozy ustąpią. Wtedy też mleko bez laktozy z kartonu dla dzieci nie musi być obecne w diecie dziecka.
Jeśli jednak nasza pociecha powinna uważać na produkty z laktozą, warto wiedzieć, że enzym ten znajdziemy również w pieczywie mlecznym, wędlinach, maśle i w wielu lekach. Dodaje się go w celu poprawy smaku, zapachu lub konsystencji.